Vintage Sehpa Modelleri ile Nostaljik Evler

0
282

Bildiğiniz gibi bir dönemi yansıtan ürünlere “vintage” adını veriyoruz. Bu ürünlerin dekorasyonda nerede ve nasıl kullanıldığından ziyade dönemi yansıtıp yansıtmamasına göre adlandırıldığını da belirtmek isteriz. Bugün sizlere vintage sehpa modelleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Umarım yazımı beğenirsiniz.

Vintage sehpa modelleri içinde günümüzde oldukça farklı türlerin olduğunu belirtelim. Bunlardan biri köşe sehpalarıdır. Yan sehpalar olarak da adlandırılan bu türlerin ahşap ağırlıklı olması gayet doğaldır. Ahşapların kalın seçilmesi özellikle 1930 ve 1940’lı yıllara yapılan göndermelerden kaynaklanmaktadır. Takdir edersiniz ki kalın malzemeden yapılmış ve desenleri ile dekoratif niteliği ön planda olan bir sehpa oldukça uzun ömürlü olabilmektedir. Renk seçeneğinin çok fazla olmadığı bu tür sehpaların anıları tazelemek adına kullanıldığını da belirtmek isteriz.

Vintage yan sehpa modeli

Metal ferforje vintage sehpa
Metal ferforje vintage yan sehpa

Vintage sehpa modelleri arasında değerlendirilen yan sehpaların bir özelliği de salon ortasında durmak yerine pratik olması ve çok farklı alanlarda hizmet ediyor olmasıdır. Telefon, abajur, vazo gibi eşyaların altlığı olarak da kullanabileceğiniz bu sehpaların çekmeceli olanları da oldukça şık ve ağır bir görünüm yakalamanızı sağlamaktadır.

Dönem vurgusunun yapıldığı sehpa modellerinden bahsediyorsak ferforje vintage sehpalardan söz etmeden olmaz. Metalin sanata dönüşmüş şeklini yansıtan ürünlerden olan bu sehpalarda daha geniş renk seçeneğinin olması da dekorasyonu daha kolay tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle koridorlarda, ana kapı girişlerinde, salonların kenarlarında kullanımının daha şık olduğu ferforje vintage sehpa modelleri için beyaz rengin oldukça fazla tercih edildiğini belirtmek isterim.

Alüminyum yan sehpa yapımı için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Vintage orta sehpa
Vintage orta sehpa

Vintage sehpa modelleri arasında sıklıkla tercih edilen modellerden biri de orta sehpalardır. Orta sehpaların salon içinde kullanılması ve konumlandırılması söz konusu olduğundan dikkatli bir salon dizaynı gerçekleştirmek gerekir. İnsan trafiği tabir edilen geçiş güzergâhlarının çok fazla tıkanmamasına dikkat edilerek yapılacak dekorasyonun vintage orta sehpa ile oldukça şık duracağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Vintage orta sehpalarda genellikle ahşap ve metal malzemeler hammadde olarak kullanılmaktadır. Ahşap ürünlerin astar ve vernik uygulamalarının standartlara uygun olması gerekir. Yine metallerin pas yapmaması için kaliteli bir elektrostatik toz boya ile boyanmasında fayda vardır. Son kullanıcıların bu tip kalite kontrol deneyimlerinin genellikle olmaması sebebiyle satın alacağınız sehpa modelinin kurumsal bir firma tarafından üretilmiş ve markalı olmasına dikkat edin. Böylece sizin yerinize bu denetimleri çeşitli standart kuruluşları yapmış olmaktadır.

Odundan dekoratif orta sehpa yapımı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

https://www.dekordiyon.com/odundan-dekoratif-sehpa-yapimi/

Vintage sehpa seçimi

Tam olarak vintage olarak düşünülmese de baskılı sehpa modelleri de vintage tarzına uydurularak satılmaktadır. Geçmişten izler taşıyan bu baskıların modern teknoloji ile sehpalara işlenmesi söz konusudur. Daha ince sehpa ayakları ve genellikle oval yüzeye sahip bu sehpalar da ev dekorasyonunda farklı alanlarda kullanılabilir.

Vintage sehpa modelleri seçiminde sadece dekoratif olması sizin için yeterli olmamalıdır. Sehpalar temel işlevini eksiksiz ve uzun yıllar görecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Asıl görevini yerine getirmeyen vintage sehpaların sadece dekorasyon amaçlı durmaları doğru bir yaklaşım olmaz. Bu sebeple sehpa seçiminde pratiklik, şıklık, kalite gibi parametreler birlikte değerlendirilerek karar verilmelidir.

Vintage sehpa seçimi
Vintage sehpa seçimi

Hemen her üründe olduğu gibi vintage sehpa modelleri için de kullanacağınız alana uygun seçim yapmak en doğru yaklaşım olacaktır. Bu sebeple sehpaları değerlendirirken tek başına oluşturduğu dekoratif nitelik yerine eşyalarınızla birlikte sağladığı uyumu düşünmelisiniz. Tek başına size çok cazip gelecek bir sehpanın eşyalarınız ile birlikte düşünüldüğünde çok da dekoratif durmayacak olması bu sehpayı almamanızı gerektirecek sebeplerdendir.

Vintage sehpaları temizlerken diğer ahşap ürünlerde olduğu gibi ağır kimyasallar kullanmamanızı tavsiye ederim. Yoğun kimyasal temizlik ürünü kullanımı zamanla sehpaların özelliklerinin yitirilmesine neden olacaktır. Bunun yerine nemli bir bezle günlük temizliğin yapılması yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here