Küçük Balkon Dekorasyon Önerileri

Online Tesettür Alışverişi

22 Muhteşem Enza Home Yemek Odası Takımı

İstikbal Sehpa Modelleri

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 20 Ekim 2016
2.909

Günümüzde bazı ütülerin hızlı kireç temizleme ya da kireç temizleme gibi ayarları vardır. Bu ayarlara sahip ütüleri kullanan ev hanımları genellikle ütülerinin performansından memnun olsalar da zaman zaman bu ayarların da istenilen kireç birikmesine çözüm olmadığını söylerler ütü kireci oluşmasındaki temel sebep suların kireçli olmasıdır.

Hemen hemen suyla temas halinde olan her alet kireç birikmesi sorununu yaşar. Ütülerde bu daha sık görülmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki suyun sert olması ütünüzün daha hızlı kireçlenmesine neden olacaktır.

Ütü kireci ütümüzün performansını doğrudan etkilemektedir. İstediğimiz ayarın tam olarak yapılmaması sonucunda kıyafetlerimizin kırışıklıklarının giderilmemesi ya da kireçlerin kumaşların üzerinde leke bırakması sorunları sık karşılaşılan ütü kireci problemlerindendir.

Ütü kireci  nasıl temizlenir?

Üüt kireç temizleme

Üüt kireç temizleme

Ütü için içme suyu kullanmak veya ütü için özel olarak üretilen kireçsiz su kullanmak ütü kireci oluşumunu engelleyecektir. Bunları kullanmadıysanız ve ütünüz kireçlenmişse buhar performansı ve kırışık düzeltme özelliği eskisi gibi değilse kireci, ütü içinden uzaklaştırmaktan başka çareniz kalmamış demektir.

Bir cezveye limon tuzu ve su karışımını yeteri kadar koyarak kaynatın. Kaynayan bu suyu ütünün haznesine boşaltın. Ütünüzü çalıştırın ve buhar düğmesine birkaç defa basın ve bekleyin.

Limon tuzu ütünüzün kireçli bölgesindeki kireci çözerek ütünüzden atılmasını sağlar. Ütünüzü soğumaya bırakın ve içindeki suyu boşaltın. Böylece ütü kireci ütünüzden büyük oranda uzaklaşmış olacaktır.

Sirke yardımı ile de ütünüzdeki kireçten kurtulabilirsiniz. Bunun için ütü haznesine beyaz sirke ve su karışımını eşit olacak şekilde koyun.

Ütünüzü ısıtın ve buhar düğmesine birkaç dakika basın. Kireçlerin ütü deliklerinden döküldüğünü göreceksiniz. Ütü soğuduktan sonra temiz su ile çalkalanır ve son kireç tabakası da ütüden atılır.

Hanımların işi sadece ütüyle değil, bir de mutfaktaki ocak sürekli kirlenmese iyi olacak 🙂 Sizlere ankastre ocak temizliği nasıl yapılır en kolay yönüyle anlattığım yazımı da okumanızı öneriyorum.

Ütü tabanı nasıl temizlenir?

Ütü kireci temizliği

Ütü kireci temizliği

Ütü tabanınızda zaman zaman siyah, kahverengi lekelerin oluştuğunu görebilirsiniz. Hem görüntü açısından rahatsız eden bu durum hem de giysilerinizde leke oluşturarak sizi zor durumda bırakabilir.

Ütü tabanını temizlemek için sirke ile tuzu karıştırıp temiz bir bezle ütünün tabanını ovalayabilirsiniz.

Bir başka yöntem: Kâğıt havlu ya da gazete kâğıdı üzerine tuz dökün ütü sıcakken tuzlu kâğıdın üzerinde ütüyü gezdirin. Bunu yaparken sıcak ütüyü uzun süre kâğıdın üzerinde tutmayın. Zira kâğıt alev alabilir.

Ütü kireci nasıl temizlenir videolu anlatımı

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

16 Ağustos 2017
779
Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

14 Ağustos 2017
939
Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

11 Haziran 2017
660
Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?

Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?

11 Nisan 2017
1.110
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
846
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
532
Bunlar da var!
Çocuk Odası Raf Modelleri

Çocuk Odası Raf Modelleri

25 Şubat 2016
4.953
Dekoratif Çerçeveler

Dekoratif Çerçeveler

10 Ağustos 2015
3.159
Dekorasyonda Parlak Orkide Moru

Dekorasyonda Parlak Orkide Moru

30 Nisan 2015
2.575
Banyo Dekorasyonu

Banyo Dekorasyonu

22 Ağustos 2015
1.544
Karşınızda Rüya Ev Dream House

Karşınızda Rüya Ev Dream House

17 Şubat 2016
4.125