Alaturka Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

1
83491

Evimizin her bölgesini temizlemek için uğraşırız ancak tuvaletin temizlenmesi ayrı bir öneme sahiptir. Tuvalette diğer bölgelere oranla daha fazla bakteri bulunur. Bu bakterilerin sağlığımız açısından zararlı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Evinizde özellikle küçük çocuk varsa alaturka tuvalet temizliği için daha da özen göstermelisiniz. Alaturka tuvalet temizliğinde karşınıza çıkan tuvaletteki sarı lekeler canınızı sıkabilir. Yalnız endişelenmeyin. Sizlere temizleme püf noktaları bir bir anlatacağız.

Tuvalet temizliği
Tuvalet temizliği

Tuvaletin bu kadar kirlenmesinin sebebi ortak alan olmasıdır. Her ne kadar kullanan kişiler sifon çekme, temizleyerek çıkma gibi tuvaleti temiz bırakacak önlemler alsa da tuvaletler normalin üzerinde bakteri barındıracaktır. Bu bakterilerin vücudumuza bulaşması çok kolaydır.

Tuvalet temizliği sağlık açısından çok önemlidir. Bu sebeple de çocuklarımıza tuvalet eğitimi verirken tuvaleti nasıl kullanacaklarını, nasıl temiz bırakacaklarını da öğretmemiz gerekir.

Aksi halde çocukluk dönemlerinde öğrenilmeyen bu davranışlar maalesef evlerimizdeki tuvaletleri de umumi tuvaletlerin haline çevirebilir.

Tuvalet taşındaki sarı lekeler nasıl çıkar?

sararan-tuvalet-tasi-nasil-beyazlastirilir
Sararan tuvalet taşı nasıl beyazlaştırılır

Tuvalet temizliğine geçmeden önce sadece tuvalet temizliği için kullandığınız eldivenlerini giyin. Eğer içeriğine güvendiğiniz bir kimyasal temizleyici varsa bu temizleyiciyi talimatlara uygun olarak kullanın.

Genelde temizlenmek isteyen yüzeylere temizlik maddesi kullandıktan sonra bir süre beklemek gerekir.

Bu bekleme işlemi kirli ve mikroplu yüzeylere temizlik maddesinin tam olarak işlemesi içindir. Bekleme süresi sonunda sadece tuvalet temizlemek için kullandığınız fırça yardımı ile tuvaletin her bölümünü fırçalayınız.

Fırçalama işleminin sonunda durulamaya geçin. Bol su ile kalan köpükleri temizleyin. Havlu peçete ya da bir bez yardımı ile kurulayın.

Sararan tuvalet taşları için bir miktar karbonatı lekelerin üzerine dökün ve bir süre bekleyin. Daha önce hazırladığınız eşit orandaki sirke, su karışımını lekenin olduğu yere dökün.

Spreyli şişe olursa daha iyi olacaktır. Bu işlem sırasında kullandığınız maddeler tepkimeye gireceği için bir miktar köpürme olacaktır. Fırçalayıp duruladığınızda sararmadan eser kalmadığını göreceksiniz.

Alaturka tuvalet temizliği ile klozet temizliğini ayrı ayrı ele almak gerekiyor. Bu noktada daha önce kaleme aldığım klozet temizliği nasıl yapılır yazımı okuyabilirsiniz.

Sararmış bir mutfak dolabını eski haline getirmek isteyenler için aşağıdaki bilgi çok değerli olabilir:

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Tuvalet taşını beyazlatmak için ne yapılır?

tuvalet-tasini-beyazlatmak-icin-ne-yapilir
Tuvalet taşını beyazlatmak için ne yapılır

Tuvalet temizliği için en büyük problemlerden biri paslanmış ve kirlenmiş tuvalet taşlarıdır. Bunları gidermek için ponza taşı kullanabilirsiniz.

Beyaz olan her bölgeye kullanabileceğiniz ponza taşı için dikkat etmeniz gereken en önemli özellik taşın nemli olarak kullanılmasıdır.

Her sürtme aralığından sonra taşı nemlendirmezseniz tuvalet taşınızı çizebilirsiniz. Karbonat da tuvalet taşını beyazlatmada etkili bir maddedir.

Tuvalet temizliği nasıl yapılır videolu anlatım

İnternette alaturka tuvalet temizliği ile ilgili çok fazla video bulamasam da aşağıdaki videolarla size fikir verebilirim.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here