Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021


Bugün sizlere son zamanlarda oldukça fazla duyduğumuz minimalizm akımının getirdiği minimalist evler için minimal fikirler verecek dekorasyonda nasıl minimalist olunabileceğini görebileceğiniz fikirler hazırladım. Öncelikle minimalizm ne demek, minimal fikirlerden ne anlıyoruz bunları açıklayarak içeriğimize başlayalım:


Minimalizm nedir?

Kökeni 1960’lı yıllara kadar giden minimalizm, modern sanatlarda sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. ABC sanatı ve modern sanat gibi adlarla da anılır.

Minimalist evde sade, basit, uyumlu bir düzen anlayışına sahip olan evlerdir. Gösterişe sahip olan her türlü eşya ve aksesuar bu yaşam felsefesinden uzak olduğu için evlerde kullanılmaz.


Büyük avizeler, gösterişli mobilyalar, çok renkli ve canlı desenlere sahip eşyalar minimalizm felsefesinde kabul görmediği için minimalist evlerde bu tür uygulamalardan uzak durulur.

Minimalist evler nasıl döşenir?

Minimalist evler dekore edilirken temel kuralları uygulamak gerekir. Bu kurallar denge, oran ve uyum olarak karşımıza çıkmaktadır.


Bu sebeple sade, yalın ama zarafete uygun bir planlama ile minimalist evler döşenmektedir. Görsel uyumda renk minimalizmde de önemlidir.

Beyaz, bej, krem, gri ve açık mavi gibi şeffaf tonlar minimalist ev için çok kullanılan renklerdir. Bu renklerden genellikle bir tanesi seçilerek kullanılmaktadır.


İkinci bir renk genellikle kullanılmaz, kullanılmak istendiğinde de sadece detaylarda ikinci renge yer verilir. İkinci renk yerine kullanılan rengin farklı tonları uygulanabilir.

Renk uyumu sağlamak için mobilyaların birbiri arasındaki konumu ve desen düzeni de önem kazanır. Minimalist evler için geometrik uyum da önemlidir.


Birbiri ile zıt geometrik şekiller uyum sağlarlarsa kullanılabilir aksi takdirde sade bir evde uyumu sağlayacak olan mobilyaların ve diğer eşyaların geometrik şekilleri dikkat çekici olarak denge ve uyum düzenini bozacaktır.

Işık her ev dekorasyonunda olduğu gibi minimalist ev dekorasyonu için de önemlidir. Işığı iyi alan bir ev ferahlığı ve sadeliği daha belirgin olarak yaşatır.


Doğal ve yapay ışıklandırılması tam olarak sağlanmamış evlerdeki bu durum, uyum ve dengenin yeteri kadar sağlanmasını ve bunların net bir görüntü ile sunulmasını engelleyeceği için kabul görmez.

Minimalist evler için bu felsefede önemli bir yere sahip olan “kullanmadığın eşyalardan uzaklaş.” prensibini de uygulamak gerekir.

Buna göre az ama kaliteli eşyaya sahip olmak her zaman için daha değerlidir. Yaşamınızda fazlalık oluşturan her türlü nesneden kurtulmanız bir yönüyle yüklerinizden kurtularak hafiflemeniz anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Çakıl taşı duvar rengi ile dekore edilmiş evler için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Minimalist Ev Tasarımları Nasıl Yapılır?

Evimizde geçirdiğimiz bu süre içerisinde hep bir uğraşı içerisindedir bayanlarımız. Evin karmaşı ve yoğunluğu sürekli olarak bir temizlik ve toparlama ihtiyacı doğurmaktadır. Bu durumun önüne geçmek ve kalabalık bir görünümden uzaklaşmak istiyorsanız, tercih edeceğiniz en iyi dekorasyon fikri olan minimalist ev tasarımları hakkında fikir sahibi olmalısınız.

  1. Eşyarınızı azaltın : Evdeki yaşantımızı zorlaştıracak değil de bize gün içerisinde daha da kolaylık sağlayacak bir ev dizaynı yapmalıyız. Fazla kalabalık, göz yoran, elimize takılan, ev içerisinde bizim yaşam alanımızı daraltacak eşyaların olmaması gün içerisinde daha az yorulmanızı sağlayacaktır.
  2. Objeyli bir bütün içinde değerlendirin : Tek başına belki çok sevdiğiniz bir ürün, obje ya da aksesuar ev dizayn olarak bakarsanız ve bir bütün olarak ele aldığımızda belki hiç hoş olmayan hiç işinize yaramayan bir şey olarak karşınızda duruyor olacak. Bu da evinizde kalabalıktan başka bir işe yaramayan önemsiz bir şey olacaktır.
  3. Bir sıralama yapın : Evinizdeki eşyaları kullanışlılık ve dekorasyonel anlamda sıralandırın. Daha sonra gereksiz olanlardan birer birer kurtulun. Kurtulma evresinin zamana yayın. Bir kerede hepsini atmak minimalist tasarımdan ziyade içi boş bir dekorasyon görüntüsüne neden olabilir. Evinizde kalabalıktan kurtulduktan sonra evinizde az eşya olmalı. Evet az ama kullanışlı işlevsel eşya ev dizaynında buna dikkat etmelisiniz. Daha sonra dizayn edeceğiniz yerleri tek tek parçalar halinde ele alın. Bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Evleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Minimalist Ev Tasarımları için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli konu minimalsit ev tasarımlarının evin genelini kapsaması gerektiğidir. Sadece oturma alanınız olarak bakmamalısınız. Oturma odalarınız, mutfağınız, çocuklarınızın odası, banyonuz, yatak odanız, balkonunuz yani evinizde aklınıza gelebilecek her yer aslında ev dekorasyonu yaparken dizayn konusunda ele alabileceğiniz yerlerdir. Yine evinizdeki bu bütün alanlar için ayrı ayrı uğraş gerektirecek bir konu.

Sizin daha rahat etmeniz açısından ve yaşamınızı en çok rahat ettiğiniz evinizde daha kolaylıklarla geçirebilmeniz için dikkatle ev tasarımları yapmalısınız. Önemli olan görsellik olduğu kadar sizin de rahat etmenizdir.

Minimalizm için gereksiz eşyalara elveda!

  1. Gereksiz eşyalar için  : Her gittiğiniz ev o ev sahibinin kişiliğinin bir yansımasıdır. Sizin evinizde de sizi anlatan çok eşya vardır. Bu eşyalardan belki zamanla kopamayacaksınız işinize yaramasa bile sizden bir parça olarak düşüneceksiniz. Böyle durumlarda küçük bir kiler edinin ve sizin önemli gördüğünüz eşyaları oraya yerleştirin. İleride minimalist dekorasyondan vazgeçerseniz, bu eşyalardan yeniden faydalanabilirsiniz.
  2. Duvarlar : Minimalist ev tasarımlarında duvarlar genellikle soft renkli ve tek bir tablodan veya saatten oluşur. Fazladan raflar, tablolar ve çerçeveler bulunmaz.
  3. Koltuklar : Genel olarak koltuk takımları yerine iki koltuk veya bir köşe koltuk daha sık tercih edilmektedir.
  4. Perdeler : Minimalist dekorasyonda kruvaze perdeyi pek görmezsiniz. Tercihler genelde fon perdelerden yanadır ve soft renklere sahiptir.
  5. Halılar : Halılar genellikle küçük ebatlı ve parketinin çoğunluk bölümünün açıkta kalması sağlanır. Fazla detaylı desenlere sahip olmamakla birlikte, genelde tek renk veya patchwork tarzındadır. Halı yerine kilimde minimalist ev tasarımlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Ev dizaynında size mutluluk veren sizi daha çok rahat ettiren ürünler seçmeniz de fayda var. Minimalist dekorasyon anlayışının temelinde bu fikir yatar. Önemli olan rahatlık ve kullanışlılıktır. Yukarıdaki adımları uygulayarak minimalist ev tasarımları ile ilgili güzel denemeler yapabilir ve hayat tarzınızın yönlendirebilirsiniz.

Modern minimalist evler için örneker

Aşağıda minimalist anlayış ile döşenmiş 12 farklı örnek ev dekorasyonunu görsellerin üzerine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Minimalist Evler için Minimal Fikirler 2021
Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x