Türk Mimarisini Yeniden Düzenleyecek Minimalist Evler

3
675

Bugün sizlere son zamanlarda oldukça fazla duyduğumuz minimalizm akımının getirdiği minimalist evler anlayışının dekorasyonda nasıl tezahür ettiğini birlikte görelim istedim.

Minimalizm nedir

Kökeni 1960’lı yıllara kadar giden minimalizm, modern sanatlarda sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. ABC sanatı ve modern sanat gibi adlarla da anılır.

Minimalist evler de sade, basit, uyumlu bir düzen anlayışına sahip olan evlerdir. Gösterişe sahip olan her türlü eşya ve aksesuar bu yaşam felsefesinden uzak olduğu için evlerde kullanılmaz.

 

 

Büyük avizeler, gösterişli mobilyalar, çok renkli ve canlı desenlere sahip eşyalar minimalizm felsefesinde kabul görmediği için minimalist evlerde bu tür uygulamalardan uzak durulur.

Minimalist evler nasıl döşenir

Minimalist evler dekore edilirken temel kuralları uygulamak gerekir. Bu kurallar denge, oran ve uyum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sebeple sade, yalın ama zarafete uygun bir planlama ile minimalist evler döşenmektedir. Görsel uyumda renk minimalizmde de önemlidir.

blank
Minimalist ev dekorasyon örnekleri

Beyaz, bej, krem, gri ve açık mavi gibi şeffaf tonlar minimalist ev için çok kullanılan renklerdir. Bu renklerden genellikle bir tanesi seçilerek kullanılmaktadır.

Minimal ev dekorasyonu fikirleri için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

İkinci bir renk genellikle kullanılmaz, kullanılmak istendiğinde de sadece detaylarda ikinci renge yer verilir. İkinci renk yerine kullanılan rengin farklı tonları uygulanabilir.

Renk uyumu sağlamak için mobilyaların birbiri arasındaki konumu ve desen düzeni de önem kazanır. Minimalist evler için geometrik uyum da önemlidir.

blank
Minimalist mutfak dekorasyonu

Birbiri ile zıt geometrik şekiller uyum sağlarlarsa kullanılabilir aksi takdirde sade bir evde uyumu sağlayacak olan mobilyaların ve diğer eşyaların geometrik şekilleri dikkat çekici olarak denge ve uyum düzenini bozacaktır.

Işık her ev dekorasyonunda olduğu gibi minimalist ev dekorasyonu için de önemlidir. Işığı iyi alan bir ev ferahlığı ve sadeliği daha belirgin olarak yaşatır.

Minimalizm akımı 2017 ev dekorasyon trendleri içerisinde de kendine yer buluyor.

Minimalist evler için aşağıdaki videoya bir bakın derim.

Doğal ve yapay ışıklandırılması tam olarak sağlanmamış evlerdeki bu durum, uyum ve dengenin yeteri kadar sağlanmasını ve bunların net bir görüntü ile sunulmasını engelleyeceği için kabul görmez.

Minimalist evler için bu felsefede önemli bir yere sahip olan “kullanmadığın eşyalardan uzaklaş.” prensibini de uygulamak gerekir.

Buna göre az ama kaliteli eşyaya sahip olmak her zaman için daha değerlidir. Yaşamınızda fazlalık oluşturan her türlü nesneden kurtulmanız bir yönüyle yüklerinizden kurtularak hafiflemeniz anlamına gelmektedir.

Daha önce kaleme aldığım minimalist akıma tepki niteliğinde evler için tıklayın. 🙂

12 tane örnek minimalist evler

Aşağıda minimalist anlayış ile döşenmiş 12 farklı örnek ev dekorasyonunu görsellerin üzerine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here