perde siparişi


Tüp Bebek Tedavisi ve Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisi doğal yollarla hamile kalamayan çiftler için uygulanan tedavi protokollerinden biridir.  Günümüzde son derece yüksek başarı oranına sahip olan tüp bebek tedavisi ile yüz binlerce çiftin ebeveyn olma hayali gerçeğe dönüştü. Tüp bebek tedavisini düşünmeye başlayanların en çok merak ettiği sorulardan biri tedavideki başarı oranıdır. Bu tedavi 1 yıllık düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamamış olan çiftler için uygulanabiliyor.



Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşı Başarıyı Etkiliyor!

Tüp bebek tedavisinde kadının yaşı
Tüp bebek tedavisinde kadının yaşı

Tüp bebek tedavisinde başarıyı en çok etkileyen unsurun kadının yaşı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişkiye rağmen hamile kalmamış olan çiftlerin tüp bebek konusunda acele etmesinde fayda var.  30 yaşın altında olan kadınlarda tüp bebek tedavisinin başarı oranı çok daha yüksek oluyor. Bu oranın % 60 düzeyinde olduğunu belirtebiliriz. Ancak kadının yaşı 35’e çıktığında tüp bebek tedavisinde başarı oranı % 40’a düşüyor. Kadının yaşı 40 olduğunda ise bu oranın % 15’lere kadar gerilediğini söyleyebiliriz.

MUTLAKA OKUYUN:  Doğal Nevresim ile Keyifli Bir Uyku Çekin!

Yaşın ilerlemesi ile birlikte gebelik olasılığının düşmesi şu unsurlardan kaynaklanıyor:

 • Yumurtalıklar yaşlanmaya başlar
 • Döllenme oranları azalır
 • Rahim için zarının döllenen yumurtayı tutma yetisi azalır
 • Çeşitli cerrahi müdahaleler nedeniyle doğurganlık olumsuz etkilenir
 • Miyom görülme sıklığı artar

Tüp bebek tedavisinin kaç defa denendiği de tedavinin başarısında etkili olan unsurlar arasında bulunuyor. Yapılan analizlere bakıldığında tüp bebek tedavisinin 4 defa denenmesi durumunda başarı oranının % 90’a  çıktığını belirtebiliriz.  Bu nedenle ilk denemede başarı elde edilemediğinde çiftlerin hemen umutsuzluğa kapılmaması gerekiyor. Tüp bebek tedavisinde 8 hatta 10 denemede başarı elde edilen hastalar da olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca bu tüp bebek tedavisinin defalarca tekrarlanmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek aşamaları
Tüp bebek aşamaları

Tüp bebek tedavisi çeşitli aşamalar halinde uygulanan bir tedavidir.  Oldukça uzun soluklu bir tedavi protokolünü ihtiyaç duyulabilir.  Ancak tedavide sadece 15 gün içerisinde yanıt alınabildiğini de bilmenizde fayda var.  Özellikle embriyo transferinden sonra uzun süre beklemenize gerek kalmıyor. Genel olarak tüp bebek tedavisinin aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:



MUTLAKA OKUYUN:  Evinize Uyumu Getirecek Yatak Odası Takımları
 • Yumurta gelişimi 12 gün
 • Yumurta toplama
 • Döllenme 3 ila 5 gün
 • Embriyo transferi günü
 • Transferden 12 gün sonra gebelik testi uygulanır

Embriyo transferinin ardından  çiftlerde heyecanlı bir bekleyiş başlıyor. Yapılan gebelik testinin pozitif çıkması ise başarıya ulaşıldığı anlamına gelir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Diğer Unsurlar

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen unsurlar
Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen unsurlar

Tüp bebek tedavisinde kadının yaşı başarı üzerinde oldukça belirleyici bir unsur! Ancak kadının yaşı kadar önemli olan farklı faktörlerin de bulunduğunu belirtmek gerekir. Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sigara

Sigara pek çok hastalığa sebebiyet verebildiği gibi kadınlarda hamile kalmayı engelleyebiliyor ve aynı zamanda  hamilelerin sigara içmesi anne karnındaki bebeğin sağlığına çok ciddi olumsuz etkilerde bulunuyor.  Sigara kullanan ve gebelik planlayan tüm kadınların bu alışkanlıktan bir an önce vazgeçmesi gerekir.

 • Stres
MUTLAKA OKUYUN:  Yoğuşmalı Kombi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Çiftlerin özellikle bebek sahibi olma konusunda çok ciddi stres yaşaması gebeliği engelleyebiliyor ve aynı zamanda tüp bebek tedavisinin başarısını da  düşürebiliyor. Bu nedenle aşırı stres altında olan çiftlerin psikolojik terapi alması ve sonrasında tüp bebek tedavisine başlaması daha akıllıca bir seçim olabilir.

 • Vajinal enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ya da vajinal enfeksiyonlar tüp bebek tedavisinin başarısını olumsuz yönde etkileyen unsurlardır. Bu nedenle bu tür sorunlar yaşayan kadınların öncelikle tedavi olmasında fayda var. Zira enfeksiyonlar sperm hücrelerinin hareketlerini etkisi altına alabiliyor ve erkeklerde kısırlığa neden olabiliyor.



Bu içerik https://www.esracabukcomert.com/tup-bebek-tedavisi-ankara/ adresindeki bilgilerden derlenmiştir.



Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin




0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x