perde siparişi

Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Ev dekorasyonunun olmazsa olmazları içinde yer alan tül perdeler zamanla kirlenir. Kirli perdeler ise ev silinip süpürülse bile bir zaman sonra evin çabuk kirlenmesine ve kirli görünmesine sebep olur. İşte bu noktada herkesin aklına tül perde nasıl temizlenir sorusu geliyor.

Perde çeşitleri içerisinde hassaslığı ile dikkat çeken tül perdelerin temizlenmesi biraz zahmetli olabilmektedir. Çünkü beyaz tül perdelerde yaşanan tam temizleyememe ya da perde dokusunun zarar görmesi perde temizliğini zorlaştırmaktadır.

tül perde nasıl temizlenir
Tül perde temizliği

Bu yazımda tül perde nasıl temizlenir sorusunun cevabını birlikte arayacağız. Sizlere sunacağım birkaç adımla hatasız perde temizlemeyi başarabileceksiniz.

Öncelikle perde temizliğinde dikkat edeceğiniz nokta evde sigara içilip içilmemesi, sobalı ya da kaloriferli ev olup olmaması gibi birçok durum ele alınmalıdır. Buna göre yaklaşık olarak perdeleri 3 ayda bir temizlemekte fayda vardır.

tül perde nasıl temizlenir
Tül perde temizliği püf noktaları

Tül perde kaç derecede yıkanır?

Tül perde için önerilen yıkama sıcaklığı en faz la40 derecedir. Yıkamada kullanacağınız deterjan ya da yumuşatıcı için kaliteli markaları tercih etmeniz daha güzel bir tül perde temizliği için faydalı olacaktır.

Tül perdeler için makinede ön yıkamalı programı kullanın. 40 dereceye almayı unutmayın ve 400 devirde makinenizi çalıştırın.

tül perde nasıl temizlenir
Tül perde temizliği

Tül perde kırışıklığı nasıl açılır?

Tül perdelerin kırışmaması için kesinlikle 40 derecenin üzerinde çok fazla sıcak su ile yıkanmaması gerekir. Ayrıca makinenin en alt devri olan 400 devre getirmeniz yıkama sonunda tül perdenin kırışık olmaması için gereklidir.

Yıkama sonunda tül perdeleri makinede bekletmeyin ve size tavsiyem hemen asın. Hafif nemli perdelerin bir zararı olmaz. Kendi ağırlığı ile kuruyacağı için tüm kırışıklıklar da kaybolacaktır.

tül perde nasıl temizlenir
Tül perde nasıl temizlenir

Tül perde yıkarken nelere dikkat edilmeli?

Hanımların tül perde temizleme konusunda genellikle sordukları sorular içerisinde tül perde nasıl yıkanır, tül perde kaç derecede yıkanır, tül perde kırışıklığı için neler yapılmalı gibi sorular yer almaktadır. Sizin bu noktada dikkat edeceğiniz bazı önemli durumlar var.

 1. Tül perdeyi makinede yıkamak için 30-40 derecenin üzerine asla çıkmayınız.
 2. Makinede kaliteli deterjan ve yumuşatıcı kullanınız.
 3. Makinede 400 devir perdenin kırışıklığı engellemesi için önemlidir.
 4. Makinede seçeceğiniz programın ön yıkamalı olmasına dikkat ediniz.
 5. Yıkamadan sonra perdeyi makinede bekletmeden kornişe hemen asmalısınız.

Tül perde temizliğinin püf noktaları

Tül perdeyi nasıl yıkanacağını öğrendiniz ancak zaman zaman perdelerin yeterince beyaz olmamasından şikayetçi olabilirsiniz. Bembeyaz perde temizliği için hazırladığım videoyu sonuna kadar izlemenizi öneririm. Bir başka dekorasyon fikirlerinde görüşmek üzere… 🙂

Tül perde nasıl temizlenir videolu anlatım

“Tül Perde Nasıl Temizlenir?” üzerine 3 yorum

 1. Tül perdelerim artık daha beyaz. Teşekkürler dekordiyon bana tül perde temizliğini öğrettiğin için… 🙂

  Cevapla
 2. Perde temizliği çok önemli, bir o kadar da zor aslında. Hele stor perdeler benim canımı çok sıkıyor, çok zor temizleniyır…

  Cevapla

Yorum yapın