Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?


Çocuklu ailelerin çok alışkın olduğu ev ve eşya lekeleri anneleri bazen çileden çıkarabilir. Tükenmez kalem lekesi, zor çıkan çocuk yaramazlıklarındandır. Yaramazlık yapacak çocuklar hiç ses çıkarmazlar. Sessiz ve derinden işlerini görürler. Aile fertleri için genellikle şaşırma ve kızma kısmı kalır.

Olaylar o kadar çabuk gelişir ki çocukların yaramazlıklarını yakalamak bazen imkansız olur. En kötüsü de yaramazlığı son anda fark edip engel olamamaktır. Hele hele misafirlikte yapılanlar, anneyi hem mahcup eder hem de daha çok sinirlendirir.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?
Tükenmez lekesi neyle çıkar

Tükenmez kalemin lekesi için çok fazla üzülmenize ya da hemen kuru temizlemeci aramanıza gerek yok. Leke teşhisini doğru yaparsanız çözümü de bir o kadar kolay olacaktır.

Leke kumaştaysa

Hemen hemen her türlü lekede işe yarayan acil müdahale, bu tip durumlarda da işinize yarayacaktır. Tükenmez kalem lekesi yeni olmuşsa kolonya yardımıyla çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken lekenin arka tarafına, kumaşın tersine pamuk koymak ve lekeli yüzeye sadece kolonya dökmek. Kolonya, lekenin kumaşın altına indirecek ve pamuk da bu lekenin başka yerleri kirletmesine engel olacaktır.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?
Tükenmez lekesini duvardan çıkarma

Pamuğa leke gelmeyinceye kadar kolonya uygulamasını yapabilirsiniz. Bir başka tükenmez kalem lekesi çözümü de sirkeli suyla ovarak silmedir. Bu işlemi leke çıkıncaya kadar yapmak gerekir. Eğer tükenmez kalemdeki mürekkep lekesi eski bir leke ise o zaman şansınız çok az olacaktır. Kumaşa işleyen bu leke için özel formüllü leke çıkarıcıları kullanmaktan başka çareniz kalmıyor.

Leke için yapmamanız gereken en önemli uygulama sıcak suyla yıkamaktır. Bu lekenin daha çok dağılmasına ve işin içinden çıkılmaz bir hal alınmasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Eğer tükenmez kalem kazayla deri koltuğunuzun yüzeyine bulaştıysa daha önce kaleme aldığım deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar yazımı okuyabilirsiniz.

Tükenmez kalem lekesi duvardaysa

Eğer duvarınız yeni lekelenmişse o zaman hemen elinize silgiyi alın ve silmeye başlayın. Kısa zamanda lekeden kurtulacaksınız.
Duvar kâğıdınız varsa ve tükenmez kalemdeki mürekkep lekesi bu kâğıda işlemişse karbonatlı suyla bu duvar kâğıtlarını silebilirsiniz.

Plastik yüzeyler, dolaplar ve duvar için de deterjanlı bir bez vasıtasıyla ya da karbonatı nemli bir beze koyarak çıkarmayı deneyebilirsiniz.
Tükenmez kalem lekesi her ne kadar zor çıkan bir lekeyse de doğru uygulamalarla bu lekeden kurtulmak mümkün.

Aklınıza takılanları sayfanın altındaki yorum alanından bize sorabilir, ziyaretçiler ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

] }
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x