Soda Şişesini Şık Bir Vazoya Dönüştürün!

Örgü Sepet Yapımı Videolu Anlatımlı

Yüzde 50 Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

2016’ya Damgasını Vuracak 20 Dresuar Modeli

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 7 Ekim 2016
2.857

Çocuklu ailelerin çok alışkın olduğu ev ve eşya lekeleri anneleri bazen çileden çıkarabilir. Tükenmez kalem lekesi, zor çıkan çocuk yaramazlıklarındandır. Yaramazlık yapacak çocuklar hiç ses çıkarmazlar. Sessiz ve derinden işlerini görürler. Aile fertleri için genellikle şaşırma ve kızma kısmı kalır.

Olaylar o kadar çabuk gelişir ki çocukların yaramazlıklarını yakalamak bazen imkansız olur. En kötüsü de yaramazlığı son anda fark edip engel olamamaktır. Hele hele misafirlikte yapılanlar, anneyi hem mahcup eder hem de daha çok sinirlendirir.

Tükenmez kalemin lekesi için çok fazla üzülmenize ya da hemen kuru temizlemeci aramanıza gerek yok. Leke teşhisini doğru yaparsanız çözümü de bir o kadar kolay olacaktır.

tukenmez-kalem-lekesi-neyle-cikar

Tükenmez lekesi neyle çıkar

Tükenmez kalem lekesi kumaştaysa

Hemen hemen her türlü lekede işe yarayan acil müdahale, bu tip durumlarda da işinize yarayacaktır. Tükenmez kalem lekesi yeni olmuşsa kolonya yardımıyla çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken lekenin arka tarafına, kumaşın tersine pamuk koymak ve lekeli yüzeye sadece kolonya dökmek. Kolonya, tükenmez kalem lekesini kumaşın altına indirecek ve pamuk da bu lekenin başka yerleri kirletmesine engel olacaktır.

Pamuğa leke gelmeyinceye kadar kolonya uygulamasını yapabilirsiniz. Bir başka tükenmez kalem lekesi çözümü de sirkeli suyla ovarak silmedir. Bu işlemi leke çıkıncaya kadar yapmak gerekir. Eğer tükenmez kalemdeki mürekkep lekesi eski bir leke ise o zaman şansınız çok az olacaktır. Kumaşa işleyen bu leke için özel formüllü leke çıkarıcıları kullanmaktan başka çareniz kalmıyor.

Leke için yapmamanız gereken en önemli uygulama sıcak suyla yıkamaktır. Bu lekenin daha çok dağılmasına ve işin içinden çıkılmaz bir hal alınmasına neden olacaktır.

Eğer tükenmez kalem lekesi kazayla deri koltuğunuzun yüzeyine bulaştıysa daha önce kaleme aldığım deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar yazımı okuyabilirsiniz.

tukenmez-kalem-lekesi-duvardan-nasil-cikar

Tükenmez lekesini duvardan çıkarma

Tükenmez kalem lekesi duvardaysa

Eğer duvarınız yeni lekelenmişse o zaman hemen elinize silgiyi alın ve silmeye başlayın. Kısa zamanda lekeden kurtulacaksınız.
Duvar kâğıdınız varsa ve tükenmez kalemdeki mürekkep lekesi bu kâğıda işlemişse karbonatlı suyla bu duvar kâğıtlarını silebilirsiniz.

Plastik yüzeyler, dolaplar ve duvar için de deterjanlı bir bez vasıtasıyla ya da karbonatı nemli bir beze koyarak çıkarmayı deneyebilirsiniz.
Tükenmez kalem lekesi her ne kadar zor çıkan bir lekeyse de doğru uygulamalarla bu lekeden kurtulmak mümkün.

Aklınıza takılanları sayfanın altındaki yorum alanından bize sorabilir, ziyaretçiler ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

16 Ağustos 2017
794
Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

14 Ağustos 2017
960
Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

11 Haziran 2017
681
Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?

Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?

11 Nisan 2017
1.115
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
860
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
535
Bunlar da var!
Hangi Renk Dekorasyon?

Hangi Renk Dekorasyon?

9 Haziran 2015
1.981
3 Boyutlu Nevresim Takımları

3 Boyutlu Nevresim Takımları

13 Temmuz 2015
3.630
Dekorasyonda Renk Nedir?

Dekorasyonda Renk Nedir?

30 Nisan 2015
1.942