Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

1
827

Kısası uzunuyla, güpürlüsü kadifesi ile birkaç neslin yetiştiği modellerinin değiştiği ama kumaş cinslerinin çok değişmedi tül perde çeşitleri günümüzde artık yavaş yavaş tedavülden kalkıyor.

Tül perdelerin yıkanması, kurutulması, ütülenmesi gibi birçok derdinin olduğunu ev hanımları çok iyi bilir. Hele hele büyük perdelerin yıkanıp aman kırışmasın derdi ve bazı kumaş cinslerinin ütü işlemi ise insanları bezdirmiştir.

Stor perdeler ile artık bu dertleri geride bırakmış bulunuyoruz. Artık hemen hemen her evde yer alan bu perdelerin kullanımı çok pratik üstelik şık görüntüsüyle de göz alan bu perdelerin ilerleyen yıllarda ortaya çıkan tek problemi temizliği oluyor.

İnsanlar bir hevesle alıp güzel güzel kullanırken özellikle toz, kalorifer isi ve dış lekeler yüzünden bir süre sonra stor perde temizliği ile ilgili arayışlara giriyorlar.

Stor perde temizliği evde de yapılır

Stor perdeler için en önemli malzeme apre denilen perde kaplama malzemesidir. Bu malzeme genellikle keten ya da pamuklu kumaşın üzerine giydirilen bir çeşit plastik korumadır.

Perdenin hava akışını kestiği için toza ve kire karşı dayanıklı hale gelir. Tabii bu haliyle bile perdeniz bir süre sonra kirlenecektir.

blank
Stor perde temizliği

Stor perde temizliği için öncelikle bir mekân ayarlamanız gerekiyor. Bu mekân perdenizin açık halinden metrekare olarak biraz fazla olmalıdır.

Perdenizi koyacağınız zeminin de düz ve pürüzsüz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun sebebi apre dediğimiz kısmın kırışmasını ve kat izi oluşmasını engellemek.

Aprenin kat izi oluşması stor perde temizliği için bir başarısızlık olacağı gibi o kat izi sürekli gözünüze çarpacaktır.

Evinize perde satın almadan önce bilmeniz gerekenler yazımı okumanızı öneriyorum.

Stor Perde Temizliği Başlasın

Yukarıda topladığınız ve top haline getirdiğiniz stor perdenizi borusu ile birlikte montaj ayaklarından çıkarın. Perdenizi daha önceden hazırladığınız zemine açın.

Süngerinizi köpüklediğiniz kovadan alıp sıkın. Hafif nemli olarak ve bastırmadan perde kenarlarına paralel olarak temizleme işlemini gerçekleştirin. Ilık su ile nemlendirilmiş bir bezle durulama işlemini bitirin.

Aynı işlemi stor perdenizin arka kısmı için de uygulayın. Kurulama işlemi için bir bez kullanabilirsiniz. Stor perde temizliği için perdenizin aksamlarına zarar vermeyen kaliteli yağ çözücüler de kullanılabilir.

Topladığınız stor perdenizi aynı şekilde geri takın ve açın. Kuruma işlemi için perdenizi tamamen açmanız gerekiyor. Başarılar.

Evi daima temiz tutmak için yapmanız gerekenler yazımı okumanızı öneriyorum.

Stor perde temizliği videolu anlatım

Evde kendi imkanlarınızla stor perde temizliği nasıl yapılır merak edenler için aşağıdaki videoyu izlemelerini öneriyorum.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here