Bosch Yetkili Servis Bilgileri

Mutfak için Dekoratif Kara Tahta Yapımı

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

SPA Banyo Dekorasyon Fikirleri için 3 Öneri

Satın Almadan Önce Perdeler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Ev Tekstili 5 Temmuz 2016

Bugün sizlere perdeler hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vereceğim. Düz perdelerden stor perdelere ölçü almadan hesaplamaya ve pencerenize en uygun perde seçimine kadar bu konudaki bilgi ve fikirlerimize yeni bilgiler eklemeye ne dersiniz?

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Perdeler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pencerelerde nasıl perdeler kullanmalıyız?

Tabii ki kişisel tercihleri zevkli seçimler belirliyor. Bu nedenle perde seçiminde düşünme ve doğru karar verme büyük önem taşıyor.

Ne istediğinize karar verin!

Kumaş ya da stor perdelerle odanıza hoşluk, şıklık ya da estetik bir görünüş mü katmak istiyorsunuz? Öncelikle ne tarz perde seçmelisiniz buna karar vermelisiniz. Çünkü perde dikimi uzun bir iştir.

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Sıcaklık katın: Perdeniz oda sıcaklığını korumak için yeterli olmuyorsa güneşlik kullanmanız gerekir. Yazın hafif kumaşlı perdeler, kışın elyaflı, astarlı ve panel perde türleri kullanabilirsiniz. Böylece mevsimlere göre odanın dekorasyonuna da farklı bir hava katabilirsiniz.

Odanızı dekore edin: Perdeleriniz odada kullanılan boyaya, duvar kağıdına ve oturma grubunuza uygun olmalıdır. Eğer bir perde dükkânındaysanız ve odanızdaki renkler aklınıza gelmiyorsa hemen beğendiğiniz perdeleri almayın.

Mümkünse beğendiniz perdenin eve uyup uymadığına bakmak için kumaşları test etmek için evinize getirebilirsiniz. Böylece odanıza en çok yakışan perde kumaşını seçmiş olursunuz.

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenleri

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Mahremiyeti koruyun: Bir odaya pencereler için seçebileceğimiz en hızlı ve basit bir çözüm tül perdedir. Eğer sade tül perdelerden hoşlanmıyorsanız ajurlu ya da desenli tül perdeler de kullanabilirsiniz.

Odanızı karartın: Genel olarak odalarda içliklere ihtiyaç duyulur. Geceleyin dışarıdan gelen ışığı kesebilmek için pencereyi tamamen kaplayan hatta pencerenin çerçevesini aşan uzun perdeler idealdir.

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler bunlarla da sınırlı değil. Bir perdenin hazırlanma aşamasına bir göz atalım.

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Perdelerin hazırlanma aşaması

Desenler:

Baskılı ya da desenli kumaşlar genellikle yalın bir halde kullanılır. Örneğin büyük bir pencereye aşırı süslü ve desenli perdeler asmayın. Çünkü çok kötü bir görünüme sahip olur.

Renkler:

Sıcak renkler samimi bir mekan yaratırken soğuk renkler mekanı daha geniş gösterir.

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Süslemeler:

Süs şeritler, perdelerde en çok tercih edilen süstür. Eğer bütçeniz beğendiğiniz perdelere yetmiyorsa sade bir perde alıp üzerini şerit bir kumaşla süsleyebilirsiniz.

Boyutu:

Eğer pencereleriniz büyükse perdeleri yere kadar uzun olan perdeler seçmeliyiz. Uzun bir pencerede kısa perdeler çok saçma durur.

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Perdeler hakkında bilmeniz gerekenler

Teknik Detaylar Önemli:

Montaj sistemi:

Perdeleri taktırmaya karar verdiğinizde en önemli şey ölçü almaktır. Ölçü almadan önce ne tip montaj yapacaksınız karar verip aklımızda planlamalıyız.

Perdenin uzunluğu:

Perdenin uzunluğu pencerenin tipine ve odanın dekorasyonuna göre değişiklik gösterir.

Yanal boşluklar:

Kanatlı perdeleri açtığımızda boş kalan yere yanal boşluklar denir. Perde boşluklarını önceden hesap etmeliyiz eğer etmezsek perdeleri açtığımızda camın diğer kenarı boş kalır.

Sizlere perdeler hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler paylaştım. Umarım beğenmişsinizdir. Keyifli dekorasyonlar dilerim.

Daha önce kaleme aldığım English Home perde modelleri yazımı da mutlaka okuyun.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂
Yapılan Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır? - Ev Dekorasyon Fikirleri on 31 Mart 2017
  2. Pingback: En Yeni Dekoratif Perde Modelleri ve Perde Seçimi on 7 Kasım 2017

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Zebra Perde Modelleri

Zebra Perde Modelleri

30 Haziran 2015
El Dokuması Halılar

El Dokuması Halılar

13 Mayıs 2015
Bunlar da var!
Modern Abajur Modelleri

Modern Abajur Modelleri

27 Haziran 2015