Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)


Sararan yastıklar nasıl temizlenir, sararan yastıklar nasıl beyazlatılır, sorularının cevabını bulabileceğiniz kesin çözüm önerileri! Ev tekstil ürünlerinden çarşaf, yorgan ve yastık gibi ürünlerin zamanla sararması can sıkıcı bir durum. Cilt ile doğrudan temas eden bu ürünlerin temizliği konusunda oldukça hassas davranmak gerekiyor. Bir de zamanla oluşan sarı lekelerin zor çıkması sorun oluşturabiliyor. Bu içerikte sizlere sararan yastıklar nasıl temizlenir ya da sararan yastıklar nasıl beyazlatılır, terden sararmış yastık kılıfı nasıl temizlenir ile yastık temizliği hakkında merak edilen detayları sunacağız.


YouTube video

Sararma olayının en çok yaşandığı ev tekstil ürünlerinin başında gelen yastıklar, insandan kaynaklanan sebeplerle ortaya çıkabiliyor. Bunların başında uyku esnasında terlemenin yaşanması geliyor. Ayrıca, ağız suyu da yastıkların sararmasına neden olabiliyor.

Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)
Yastıklarım sarardı ne yapabilirim?

Yastıktaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)
Sararan yastıklar nasıl beyazlatılır?

Yepyeni alınmış bir yastık nasıl beyazsa yastıkların öyle olmasını herkes ister ancak yastık temizliği konusunda bilinmesi gereken bazı durumlar söz konusu.

Aşağıda sunduğumuz doğal yöntemler ile yastık kılıfındaki sarı lekelerden kurtulabilirsiniz. Sararan mutfak dolapları bağlantısına tıklayarak mutfaktaki sararmış dolaplara çözümler üretebilirsiniz.

Doğal Yöntemler ile Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Sararan yastıkları doğal maddeler ile temizleyerek yeniden bembeyaz yastıklara sahip olmak mümkün. Sararmış yastıktaki sarı lekeleri çıkarmak için son derece etkili olan doğal ürünler bulunuyor. Sirke, oksijenli su, boraks doğal ürünler içinde yer alıyor.

Sararan yastıklar için gerekli malzemeler:

  • Sirke (yarım su bardağı)
  • Oksijenli su (1 tam su bardağı)
  • Boraks (yarım su bardağı)
  • Çamaşır makinesi deterjanı (ister sıvı isterseniz toz deterjan)

Oksijenli su ve boraks ürününü çarşıda ve pazarda bulabileceğiniz gibi internet ortamında kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Genellikle oksijenli su eczanelerde bulunurken boraks ise marketlerde bulunabiliyor.


Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)
Doğal yöntemler ile sararan yastıklar nasıl temizlenir?

Boraks ürünü doğal dezenfektan olarak bilindiği için bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçiyor. Bu nedenle doğal temizleyici olarak kullanabileceğiniz ürünlerin başında yer alıyor.

Videoyu izleyerek de sararan yastıkları temizleme uygulamasını yapabilirsiniz. Hemen kısaca nasıl yapacağınızı anlatalım:

Bir leğenin içine bir miktar su doldurun ve daha sonra sararmış yastığınızı güzelce yerleştirin. Leğene oksijenli sudan 1 su bardağı kadar ekleyin. Daha sonra yarım su bardağı sirke ile birlikte leğeni karıştırın. En son boraks maddesini de ekleyin ve yastıklar ile bu karışımı 5-6 saat kadar bekletin.

En son işlem olarak çamaşır makinesine deterjanı ile birlikte atıp makinede yıkamasını sağlayın. Yastıkların bembeyaz olduğuna şahit olacaksınız. Sararan halı nasıl temizlenir bağlantısıyla evde sararmış halıları çok kolay temizleme yöntemlerine ulaşabilirsiniz. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

Sıkça Sorulan Sorular

Yastıklarım sarardı ne yapabilirim?

Yastık kılıfındaki sarı lekeler nasıl çıkar diye sorular gelebiliyor ağız suyu ve terden kaynaklan bu lekeleri yastık kılıflarını çıkarıp yıkamak maalesef çözüm olmuyor. Koruyucu yastık kılıfı kullanılmasına rağmen bu lekeler yastığın kendisine bir şekilde geçiyor.

Yastık sararması neden olur?

Yastık sararması, yastığın üzerinde biriken ve yastık dokularına nüfuz eden maddelerden kaynaklanır. Bu maddeler, yastığın üzerinde yatan insanların tüylerinden, cilde ait olan yağlardan, ter ve tozdan ve hatta yastıkta uyku esnasında çıkan nefeslerden oluşabilir. Ayrıca, yastıkta kullanılan örtülerin ve yastık kılıflarının kalitesi de yastık sararmasının oluşumunu etkileyebilir. Örtüler ve kılıflar kalitesiz veya yeterince iyi yıkanmamışsa, yastıkta toz ve bakteriler birikebilir ve bu da yastık sararmasına yol açabilir.

Yastık sararması nasıl önlenir?

Yastık sararmasını önlemek için, yastık örtülerini ve kılıflarını sık sık yıkamalı ve tüylerin ve cilt yağlarının yastık üzerine yapışmasını önlemek için yastık kılıflarını kullanmalısınız. Ayrıca, yastıklarınızı sık sık havalandırmak da yastık sararmasını önleyebilir. Yastıklarınızı havalandırmak, yastıklarınızda biriken tozu ve bakterileri önler ve yastıklarınızın daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.

Terden sararmış yastık nasıl temizlenir?

Yastığın örtüsünü ve kılıfını çıkarın ve yastığı havalandırın. Bu, yastıkta biriken tozu ve bakterileri azaltacak ve yastığı daha iyi temizleyebileceksiniz.
1.Yastığı bir kova veya banyo küvetine koyun ve yastığın üzerine birkaç çay kaşığı deterjan dökün. Deterjanı yastığın tüm yüzeyine eşit bir şekilde dağıtmak için yastığı yumuşak bir fırça veya diş fırçası ile yıkayın.
2.Yastığı yıkamak için bol su kullanın ve yastığı yıkarken sık sık suyunu değiştirin. Bu, yastıktaki ter ve diğer maddeleri daha iyi çözümleyecek ve temizleyecektir.
3.Yastığın suyunu çektirin ve yastığı havlu ile kurulayın. Yastığı çok sıkıca sıkıştırmayın, çünkü yastık dokularının hasar görmesine neden olabilir.
4.Yastığı havalandırın ve kurumasını bekleyin. Yastığı havalandırmak, yastıktaki nemi azaltacak ve yastığın daha iyi kokmamasını sağlayacaktır.
5.Yastığı tekrar örtüsüne ve kılıfına yerleştirin ve yatak odasında havalandırın. Bu, yastıktaki nemi azaltacak ve yastıkta bakteri ve toz birikmesini önleyecektir.
Bu adımları takip ederseniz, terden sararmış yastığınızı temizleyebilir ve yastıklarınızın daha uzun süre sağlıklı ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

“Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)” üzerine 2 yorum

  1. Teşekkürler değerli bilgilendirmeleriniz için. Sayenizde sararan her şeyi temizledik… 🙂

    Cevapla

Yorum yapın