perde siparişi

Salon Tasarlama Rehberi Detaylı AnlatımSalon bir evin en gözde bölgesi ya da odası desek yanılmış olmayız sanırım. Misafirlerimizi ağırladığımız, evimizin en gösterişli odası için o kadar yaratıcı ve çok salon tasarım fikri var ki; her gördüğümüz tasarıma aşık oluyoruz. Özellikle internet ile birlikte eskiden olduğu gibi ev tasarım dergilerine mecbur kalmıyoruz. Dekordiyon.com gibi yani sitemiz 😊gibi kapsamlı tasarım bloglarını takip ederek harika salon tasarlama fikirleri edinebiliyoruz.Salonlarımızın evlerinde genel olarak en büyük odası olduğunu da düşününce tasarım olarak daha özgür düşünebildiğimizi biliyoruz. Hem daha yaratıcı tasarım fikirleri edinebiliyoruz hem de birçok zevke göre de salonumuzu tasarlayabiliyoruz. Her insanın zevkleri, görüşleri farklı olduğu için geniş alanda çalışmak, daha esnek düşünebilmek tasarım açısından daha yaratıcı olmamızı sağlıyor.

Salon tasarlamak zor iştir! Çok zevklidir ancak aynı derecede de zordur. Çünkü büyük bir alanda fazla eşya kullanmak zorunda olduğunuzda her parça için ayrıca düşünmek gerekiyor. Örneğin her şey güzel olmuştur ama sadece bir salon sehpası tüm tasarım ahengini bozar. Bazen ufak bir parça çok fazla detay içerirken bazen de küçük bir parça hiç göze batmayabilir. Salon tasarlama işi aslında çok da kolaydır ya da çok da zordur.

Neyse lafı fazla uzatmayalım ve hadi başlayalım!Salon Tasarımı: Başlıyoruz

Salon Tasarım Fikirleri

Salon tasarım fikirleriSalonlarımızı tasarlarken ilk aşamada bir ya da birden fazla fikre sahip olmamız gerekir. Aslında öncelikle kendimize güzel, etkileyici bir salon tasarımı nasıl olmalı diye bir soru yöneltmeliyiz. Aslında soruları artırabiliriz. Herhangi bir konuda da tasarım fikri edinmek için de kendimize daima sorular sormalıyız.

MUTLAKA OKUYUN:  Dekoratif Duvar Paneli Modelleri 2021 için +20 Dekorasyon Fikri

Bazı örnek soruları ben sizin için sorayım. Ama sizler de kendi sorularınızı hazırlayın. Hadi bakalım biraz hayal gücünüzü kullanın 😊

Salon tasarımları örnek sorular;
 • Salon tasarımları nasıl olmalı
 • Klasik tasarım mı, yenilikçi mi
 • Klasik salon dekorasyonu nasıl yapılır
 • Modern salon tasarımı nasıl olmalı
 • Salon tasarımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir
 • Salon tasarlarken nereden başlamalı

Soruları sorduk, cevapları da aldık. Yani kendi kendimize sorduk ve cevapladık. Tabii sadece sormak da yetmiyor. Sorularımızı da dürüstçe kendi kendimize cevaplamalıyız 😊

Artık fikir edinebiliriz. Tasarım fikrimiz olmadan da herhangi bir planlama yapamayız. Önce fikir edineceğiz. Salon tasarlama fikri için tabii ki; ilk ve hemen her gün bakacağımız yer internet ve tabii ki; Dekordiyon.com’dur 😊

Şaka bir yana birçok güzel tasarım sitesi, tasarım blogları var. Hepsinden yararlanabiliriz. Daha geleneksel davranarak dergilerden de faydalanabiliriz. Eşimizden dostumuzdan da tasarım fikirleri edinebiliriz. Bazı TV programlarını da listemize ekleyebiliriz. Hatta gerçekten bir tasarım fikri edinme listesi oluşturabiliriz.

Maddeler halinde tasarım fikri edinme kaynakları;

 1. İnternet (Dekordiyon) 😊
 2. Dergiler
 3. Eş, dost
 4. TV programları

Kaynakları kısaca açıklamam gerekirse, internet malum artık telefonlarımız sayesinde her an elimizin altında bekleyen harika bir araçtır. Hayatımızı kolaylaştıran interneti ben gibi eminim sizler de çok seviyorsunuz. Fikir edinmek için de en yoğun kullandığımız araç olan interneti de doğru kullanmak çok önemlidir. Tasarım fikri araştırırken hepimizin de aklına ilk gelen Google Amca’ya sorular sormamız lazım.

Yine maddeler halinde verirsek anlaşılması kolay olur.

 • Salon tasarımları
 • Salon tasarım fikirleri
 • Salon tasarım fikirleri 2019
 • Salon tasarımları 2019
 • Salon tasarlama
 • Salon tasarımı örnekleri
 • Salon dekorasyon fikirleri

Bu soruları artırabiliriz. Kendimize göre özgünleştirebiliriz. Detaylandırabiliriz.

Örneğin;

 • Klasik salon tasarım örnekleri
 • Retro salon tasarımları
MUTLAKA OKUYUN:  Stüdyo Daire Dekorasyonu Yaparken Bilmeniz Gereken +6 Bilgi

Bu gibi detaylandırmalarla daha niş salon tasarımları hakkında bilgi alabiliriz. Daha da detaylandırmak mümkündür aslında zira internet tam bir bilgi deryasıdır.

Yine örnek verelim de karanlık nokta kalmasın.

 • 1970 retro salon tasarım örnekleri
 • Antika eşyalarla klasik salon tasarımları
 • Salon tasarımları 1990
 • Eski dönem salon tasarım fikirleri

Kaynakları kullandık ve bir ya da birden fazla salon tasarım fikri edindiysek ikinci aşamaya geçmeden önce bir tasarım fikir elemesi yapmamız ve fikrimizi, seçeneğimizi teke düşürmemiz lazım.

Elememizi de yaptık diye kabul ediyorum ve elimizde bir adet nur topu gibi salon tasarım fikri var. Ne mutlu bize 😊

Salon Tasarım Planlaması

Salon tasarım planlaması

Sonunda fikrimizi hayata geçirmeye ve işlerimizi düzene sokmaya, planlamaya sıra geldi. Planlama her işte son derece önemlidir. Aynı şekilde tasarım uygulama aşamalarında da planlama çok çok önemlidir. Planlama ile tasarım fikrimizi hem çok daha hızlı ve pratik hayata geçiririz hem de fazla yorulmayız.

Boşuna dememiş Crosby;

İyi şeyler yalnızca planlanırsa olur, kötü şeyler kendiliğinden olur.

Planın önemini de vurguladıktan sonra artık salon tasarım fikrimizi nasıl plana dökeceğimizi detaylandıralım. Yine maddeler halinde yaparsak daha anlaşılır olur.

Salon Tasarlama (Planlama Aşamaları)

 1. Fikrimizi somutlaştıralım
 2. Eşyaları hazırlayalım
 3. Ölçümleri yapalım
 4. Hayal edelim
 5. Başlamaya hazır olalım.

Hepsi bu kadar. Planımız da var artık. Maddeleri kısaca açarsak; fikrimizi kafamızda oturttuktan sonra salonumuza bakalım ve tasarımı nasıl yapacağımızı somutlaştıralım. Tasarım kullanacağımız eşyaları hazırlayalım. Metremizle ölçümlerimizi yapalım.

Planın en güzel yerlerine geliyoruz. Eski salon tasarımına son bir kez bakalım ve yeni halini hayal edelim. Her şey tamam mı? Başlamaya hazır olana kadar bekleyelim, ne zaman kendimizi hazır hissedersek artık planlar, programlar bir yana iş başlıyor!

MUTLAKA OKUYUN:  Mürdüm Rengi ile Uyumlu Renkler 2021

Salon Tasarlama

Salon tasarlama

Artık salon tasarlama işimizde son aşama ve en uzun aşamaya geldik. Önceki aşamalarda çok da fiziksel olarak yormadık kendimizi ama artık tabir doğru ise zurnanın zırt dediği 😊 yere geldik.

Salon tasarlama diye çıktığımız yolda aslında birçok da şey öğrenerek son aşamaya geldik. Salonlarımızı tasarlarken zaten genelde bir sonraki yapacağımız tasarımı bile aklımızdan geçiririz. İnsanoğlu böyle! Maalesef böyle demek istemedim zira bu enerji bu heves içimizde varsa doğru yoldayız demektir. Kısa bir felsefe de yaptıysak tamamız demektir 😊

Tasarlama çalışmalarında en önemli detayımız kesinlikle güvenliktir. Güvenli çalışma ortamı hazırlamalıyız. Eşyaları kaldırırken, bir yerden bir yere çekerken, sürüklerken kendimize zarar vermemeliyiz. Aslında evimizde de, yer malzemesine de, eşyalara da zarar vermemeliyiz. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım değil mi? 😊 Güvenlik her şeyden önemli!

Bazen bu tip tasarlama çalışmalarında bazı arkadaşlarımızdan, eşimizden, komşumuzdan yardım da almak güzel bir fikirdir. Destekle hem daha hızlı tasarım çalışması yaparız hem de çok yorulmamış oluruz.

Salon tasarlama çalışmamızda fikrimizi, planımızı tatbik ederek salonumuzu dekore ettikten sonra artık şöyle bir kenara çekilip eserimizi izlememiz gerekiyor. Önce kendimiz beğenmeliyiz ve sonra da eşimizden, dostumuzdan fikirlerini almalıyız. Eğer güzel dönüşler de alıyorsak ki eminim bundan 😊 artık bunun zevkini çıkarmalıyız. Yorgunluğumuzun ilk aldığımız güzel dönüşle ortadan kaybolacağını da belirtmeden geçemeyeceğim.

Aşağıda size ilham vermesi açısından birçok salon tasarım örnekleri paylaştım. Seveceğimizi düşünüyorum.

Yazımızı sonlandırırken umarım sizlere faydalı olabilmişizdir. Varsa sizin de fikirlerinizi yorumlarda okumayı çok isteriz. Lütfen bizlere yorumlarınızı iletin, salon tasarımlarınızı buradan bize ya da Facebook sayfamızdan Ev Dekorasyonu Fikirleri Kulübü ile bize ulaştırabilirsiniz.

Salon tasarımları hakkında daha da detaylı bilgiye sitemizin ilgili sayfalarından ulaşabilirsiniz. Salon tasarımları hakkında yazılmış onlarca makaleyi buradan zevkle okuyacağınızdan eminim.

Şimdiden bol tasarımlı, keyifli günler diliyorum.

 • Yemek Odası Takımı
 • Beyaz Salon Dekoru
 • Oturma Grubu
 • Özel Salon Tasarımı
 • Sade Salon Tasarımı
 • Salona Özel Takım
 • Salona Yeşil Oturma Grubu
 • Salon Dekoru
 • Salon Dekoruna Niş Ünite
 • Salon Koltuk Takımı
 • Salon Yemek Masası
 • Salon Yemek OdasıAbone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x