2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?


Misafirlerimizi ağırladığımız, evimizin en gösterişli odası için o kadar yaratıcı ve çok salon dizaynı fikri var ki! Peki, salon dekorasyonu nasıl yapılır? Salon bir evin en gözde bölgesi ya da odası desek yanılmış olmayız sanırım. Her gördüğümüz salon tasarımına aşık oluyoruz. Özellikle internet ile birlikte eskiden olduğu gibi ev tasarım dergilerine mecbur kalmıyoruz. Dekordiyon.com gibi yani sitemiz 😊 gibi kapsamlı tasarım bloglarını takip ederek harika salon dizaynı rehberi ile salon dekorasyonu nasıl yapılır?


15 adımda tamamladığımız salon dekorasyonunu bahsettiğim önerileri kullanarak epey geliştirebilirsiniz. Bu yazımızda Salon dekorasyonu nasıl yapılır? sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık.


Salonlarımızın evlerinde genel olarak en büyük odası olduğunu da düşününce tasarım olarak daha özgür düşünebildiğimizi biliyoruz. Hem daha yaratıcı tasarım fikirleri edinebiliyoruz hem de birçok zevke göre de salonumuzu tasarlayabiliyoruz. Her insanın zevkleri, görüşleri farklı olduğu için geniş alanda çalışmak, daha esnek düşünebilmek tasarım açısından daha yaratıcı olmamızı sağlıyor.

Salon tasarlamak zor iştir! Çok zevklidir ancak aynı derecede de zordur. Çünkü büyük bir alanda fazla eşya kullanmak zorunda olduğunuzda her parça için ayrıca düşünmek gerekiyor. Örneğin her şey güzel olmuştur ama sadece bir salon sehpası tüm tasarım ahengini bozar. Bazen ufak bir parça çok fazla detay içerirken bazen de küçük bir parça hiç göze batmayabilir. Salon tasarlama işi aslında çok da kolaydır ya da çok da zordur.

Neyse lafı fazla uzatmayalım ve hadi başlayalım!

Salon Dizaynı: Başlıyoruz

Salon Tasarım/Dizayn Fikirleri

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salonlarımızı tasarlarken ilk aşamada bir ya da birden fazla fikre sahip olmamız gerekir. Aslında öncelikle kendimize güzel, etkileyici bir salon dizaynı nasıl olmalı diye bir soru yöneltmeliyiz. Aslında soruları artırabiliriz. Herhangi bir konuda da tasarım fikri edinmek için de kendimize daima sorular sormalıyız.

Bazı örnek soruları ben sizin için sorayım. Ama sizler de kendi sorularınızı hazırlayın. Hadi bakalım biraz hayal gücünüzü kullanın 😊

Salon tasarımları örnek sorular;

 • Salon tasarımları nasıl olmalı
 • Klasik tasarım mı, yenilikçi mi
 • Klasik salon dekorasyonu nasıl yapılır
 • Modern salon tasarımı nasıl olmalı
 • Salon tasarımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir
 • Salon tasarlarken nereden başlamalı

Soruları sorduk, cevapları da aldık. Yani kendi kendimize sorduk ve cevapladık. Tabii sadece sormak da yetmiyor. Sorularımızı da dürüstçe kendi kendimize cevaplamalıyız 😊

Artık fikir edinebiliriz. Tasarım fikrimiz olmadan da herhangi bir planlama yapamayız. Önce fikir edineceğiz. Salon tasarlama fikri için tabii ki; ilk ve hemen her gün bakacağımız yer internet ve tabii ki; Dekordiyon.com’dur 😊

Şaka bir yana birçok güzel tasarım sitesi, tasarım blogları var. Hepsinden yararlanabiliriz. Daha geleneksel davranarak dergilerden de faydalanabiliriz. Eşimizden dostumuzdan da tasarım fikirleri edinebiliriz. Bazı TV programlarını da listemize ekleyebiliriz. Hatta gerçekten bir tasarım fikri edinme listesi oluşturabiliriz.

Maddeler halinde tasarım fikri edinme kaynakları;

 1. İnternet (Dekordiyon) 😊
 2. Dergiler
 3. Eş, dost
 4. TV programları

Kaynakları kısaca açıklamam gerekirse, internet malum artık telefonlarımız sayesinde her an elimizin altında bekleyen harika bir araçtır. Hayatımızı kolaylaştıran interneti ben gibi eminim sizler de çok seviyorsunuz. Fikir edinmek için de en yoğun kullandığımız araç olan interneti de doğru kullanmak çok önemlidir. Tasarım fikri araştırırken hepimizin de aklına ilk gelen Google Amca’ya sorular sormamız lazım.

Yine maddeler halinde verirsek anlaşılması kolay olur.

 • Salon tasarımları
 • Salon tasarım fikirleri
 • Salon tasarım fikirleri 2019
 • Salon tasarımları 2019
 • Salon tasarlama
 • Salon dizaynı örnekleri
 • Salon dekorasyon fikirleri

Bu soruları artırabiliriz. Kendimize göre özgünleştirebiliriz. Detaylandırabiliriz.

Örneğin;

 • Klasik salon tasarım örnekleri
 • Retro salon tasarımları

Bu gibi detaylandırmalarla daha niş salon tasarımları hakkında bilgi alabiliriz. Daha da detaylandırmak mümkündür aslında zira internet tam bir bilgi deryasıdır.

Yine örnek verelim de karanlık nokta kalmasın.

 • 1970 retro salon tasarım örnekleri
 • Antika eşyalarla klasik salon tasarımları
 • Salon tasarımları 1990
 • Eski dönem salon tasarım fikirleri

Kaynakları kullandık ve bir ya da birden fazla salon tasarım fikri edindiysek ikinci aşamaya geçmeden önce bir tasarım fikir elemesi yapmamız ve fikrimizi, seçeneğimizi teke düşürmemiz lazım.

Elememizi de yaptık diye kabul ediyorum ve elimizde bir adet nur topu gibi salon tasarım fikri var. Ne mutlu bize 😊

Salon Dizayn Planlaması

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sonunda fikrimizi hayata geçirmeye ve işlerimizi düzene sokmaya, planlamaya sıra geldi. Planlama her işte son derece önemlidir. Aynı şekilde tasarım uygulama aşamalarında da planlama çok çok önemlidir. Planlama ile tasarım fikrimizi hem çok daha hızlı ve pratik hayata geçiririz hem de fazla yorulmayız.

Boşuna dememiş Crosby;

İyi şeyler yalnızca planlanırsa olur, kötü şeyler kendiliğinden olur.

Planın önemini de vurguladıktan sonra artık salon tasarım fikrimizi nasıl plana dökeceğimizi detaylandıralım. Yine maddeler halinde yaparsak daha anlaşılır olur.

Salon Tasarlama (Planlama Aşamaları)

 1. Fikrimizi somutlaştıralım
 2. Eşyaları hazırlayalım
 3. Ölçümleri yapalım
 4. Hayal edelim
 5. Başlamaya hazır olalım.

Hepsi bu kadar. Planımız da var artık. Maddeleri kısaca açarsak; fikrimizi kafamızda oturttuktan sonra salonumuza bakalım ve tasarımı nasıl yapacağımızı somutlaştıralım. Tasarım kullanacağımız eşyaları hazırlayalım. Metremizle ölçümlerimizi yapalım.

Planın en güzel yerlerine geliyoruz. Eski salon tasarımına son bir kez bakalım ve yeni halini hayal edelim. Her şey tamam mı? Başlamaya hazır olana kadar bekleyelim, ne zaman kendimizi hazır hissedersek artık planlar, programlar bir yana iş başlıyor!

Salon Dizaynı

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Artık salon tasarlama işimizde son aşama ve en uzun aşamaya geldik. Önceki aşamalarda çok da fiziksel olarak yormadık kendimizi ama artık tabir doğru ise zurnanın zırt dediği 😊 yere geldik.

Salon tasarlama diye çıktığımız yolda aslında birçok da şey öğrenerek son aşamaya geldik. Salonlarımızı tasarlarken zaten genelde bir sonraki yapacağımız tasarımı bile aklımızdan geçiririz. İnsanoğlu böyle! Maalesef böyle demek istemedim zira bu enerji bu heves içimizde varsa doğru yoldayız demektir. Kısa bir felsefe de yaptıysak tamamız demektir 😊

Tasarlama çalışmalarında en önemli detayımız kesinlikle güvenliktir. Güvenli çalışma ortamı hazırlamalıyız. Eşyaları kaldırırken, bir yerden bir yere çekerken, sürüklerken kendimize zarar vermemeliyiz. Aslında evimizde de, yer malzemesine de, eşyalara da zarar vermemeliyiz. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım değil mi? 😊 Güvenlik her şeyden önemli!

Bazen bu tip tasarlama çalışmalarında bazı arkadaşlarımızdan, eşimizden, komşumuzdan yardım da almak güzel bir fikirdir. Destekle hem daha hızlı tasarım çalışması yaparız hem de çok yorulmamış oluruz.

Salon tasarlama çalışmamızda fikrimizi, planımızı tatbik ederek salonumuzu dekore ettikten sonra artık şöyle bir kenara çekilip eserimizi izlememiz gerekiyor. Önce kendimiz beğenmeliyiz ve sonra da eşimizden, dostumuzdan fikirlerini almalıyız. Eğer güzel dönüşler de alıyorsak ki eminim bundan 😊 artık bunun zevkini çıkarmalıyız. Yorgunluğumuzun ilk aldığımız güzel dönüşle ortadan kaybolacağını da belirtmeden geçemeyeceğim.

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evin en önemli yaşam alanlarından olan salonlar, evimizin misafire açılan kapısıdır. Misafire açtığımız bu kapıyı güzel dekore edebilmek için sizlere “Salon dekorasyonu nasıl yapılır?” konusunu yazmaya karar verdim.

15 adımda salonunuzdaki hemen hemen her şeyi değiştirin. Salonların dinlenme alanınız, kendinizi zinde ve güvende hissettiğiniz, kişiliğinizin yansıdığı hoş sohbetlerin yapıldığı mekân haline nasıl getirebileceğinizi bu yazıyla öğrenin.

Salon dekoru nasıl olmalı, salon dizaynı nasıl yapılır ve salon dekorasyonu nasıl yapılır soruları en fazla sorulan başlıklardır. Bu sorularınıza cevap vermek adına aşağıya bir video ekleme gereksinimi duydum. Video sonrası adım adım salon dekorasyonu nasıl yapılır listemize göz atabilirsiniz:

YouTube video


15.000₺’ye salon dekorasyonu yapılabilir mi?

Salonun merkezine girin!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Salonun merkezine gidin

Koltuk, oturma grubu, halı ve orta sehpadan oluşan bir merkez yaratmak son derece davet edici bir etkiye sahiptir. Bu eşyalar için yeterince alana sahipseniz L şeklinde köşe takımı oturma gruplarını duvardan odanın merkezine gelecek şekilde kaydırabilirsiniz. Size bir tüyo daha vermek istiyorum.

Karşılıklı yerleştireceğiniz koltuklar birebir iletişim ve sohbetler için çok iyi bir tercih olur. Salonunuzda şömineniz varsa şömine etrafında eşyalarınızı konumlandırmak çok daha etkileyici olacaktır.

Değişikliklerden korkmayın!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Salon dekorasyonu değişikliklerden korkmayın

Salon dekorasyonu için renk, desen, form veya stil gibi değişikliklere her zaman açık olun. Çünkü yapılacak küçük dokunuşlar büyük değişimler sağlayabilir, farklı kombinasyonlar oluşturabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse antika bir yan sehpa ya da orta sehpayı farklı tarz bir oturma grubuyla kombine edebilirsiniz.

Küçük yardımcılar puf ve minder

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Küçük yardımcılar puf ve minder

Puf ve minderler koltuk ve sandalyeye alternatiftir. Farklı boyutlarda ve figürlerle tasarlanmış pufları oturma grubunuzla kombin yapabilirsiniz. Oryantal desenlerle hazırlanmış ve altın işlemeye sahip puflar salon dekorasyonu için alaturka bir hava katabilir.

Tek renkli minderlerle salon dekorasyonuna modern çizgiler sağlayabilirsiniz. Alçak orta sehpayı mutlaka değerlendirin ve üzerine mumlarla süsleme yapmayı unutmayın.

Aydınlatma ünitelerinden yararlanın!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Aydınlatma ünitelerinden yararlanın

Salon dekorasyonu için doğru aydınlatma kullanmak oldukça önemli. Rahat edebileceğiniz bir atmosfer yaratmak için öncelikle salonunuzun aydınlatmasında bence birden fazla seçeneğin bulunması şart.

Örnek verecek olursak salonda yemek masanızı aydınlatan ünite ile oturma grubunda sohbet ederken kullanılacak aydınlatma farklı olmak zorundadır.

Yumuşak aydınlatmalarınızı desteklemek için aplik kullanabilirsiniz. Salonunuzda bulunan tablo ya da objeleri vurgu aydınlatma ile destekleyebilir, aksesuarlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Vurgulama duvarı seçin!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Vurgulama duvarı seçin

Salonunuzda vurgulamak istediğiniz duvar mutlaka vardır. Salon dekorasyonu çalışmalarına uygun olacak şekilde zıtlık oluşturacak farklı bir renge boyayın.

Önceki konumuzda bahsettiğimiz duvar kâğıtları ya duvar stickerları işinizi görecektir. Küçük bir not eklemek istiyorum: tüm duvarlarda canlı renkler asla kullanmayın.

Yeri gelmişken salon dekorasyonu konusunda Acun Ilıcalı’nın evi bir harika, mutlaka bir göz atın derim…

En güzel halı salona…

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
En güzel halı salona

Salonda oturma grubunun önüne serilen bir halı mucizeler yaratır. Mobilya rengi ile uyumlu bir halı gerçekten salonunuzun gücüne güç katabilir, çok daha dekoratif bir ortam yaratabilirsiniz.

Takipçilere bir önerim de yedek bir halı daha bulundurmanızdan yana çünkü zaman zaman yapacağınız değişikliklerle salondaki dekorasyon enerjinizi zinde tutmayı başarabilirsiniz.

Kullanılan renkler çok önemli!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Kullanılan renkler çok önemli

Mevsimsel olarak duvar renklerinizi değiştirmeniz mümkün. Aksesuar ve oturma grubunuzun renklerini de düşünerek doğru renk bileşenine karar verin.

Yaz aylarının renkleri yeşil, açık sarı ve mavi salonunuza davetkâr bir hava katabilir. Ya da kış aylarında krem ve kahve tonları konforlu klasik bir atmosfer yaratabilir.

Doğru aksesuarlarla doğru dekorasyon…

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Doğru aksesuarlarla doğru dekorasyon

Salon dekorasyonu için az ancak öz aksesuar kullanmalısınız. Kendi stilinizi yansıtayım derken abartmak salon dekorasyonuna zarar verebilir. Özenle seçtiğiniz aksesuarlarla odanızın karakterini ortaya çıkarabilirsiniz.

Duvara konumlandıracağınız klasik bir duvar resmi ya da antika biblo-vazo salon dekorasyonunuza nostaljik ruh katabilir. Anlaşılan bitpazarı sizleri bekliyor…

Salonu ikiye bölün!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Salonu bölümleyin

Salonunuzu iki işlev için bölümleyebilirsiniz. Örneğin, misafirlerinizle hoş sohbet edeceğiniz alan olan oturma grubu alanı ile yine misafirlerinizle yemek yiyeceğiniz yemek odası alanını ayrı ayrı düşünmenizde yarar var.

Böylelikle daha önceden bahsettiğim aydınlatmadan diğer dekorasyon hamlelerine kadar ayrı ayrı çalışmanız daha rahat olur.

Dekorasyonda zıtlıklar dikkat çeker!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Dekorasyonda zıtlıklar dikkat çeker

Dekorasyonda unutulmaması gereken kurallardan biri de kontrast oluşturacak zıtlıkların çekiciliğidir. Dikkat çekici renklerle oluşturulacak zıtlık salon dekorasyonu için farklı bir hava oluşturacaktır.

Örnek vermek gerekirse koyu renkli oturma grubu, halı ya da perdelere dikkat çekici canlı renkli aksesuarlar ayrı bir hava katacak dikkat çekecektir.

Zaman zaman renklerle oynama ihtiyacı duyduğunuzda ise yastık ve sehpa gibi basit aksesuarları değiştirerek salon dekorasyonunuzu canlandırabilirsiniz.

Sevilen en öne gelsin!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Sevilen öne gelsin

Salon dekorasyonu için en sevilen eşyanızı ön plana çıkartmaktan çekinmeyin. Mesela, evinizdeki antik bir koltuk ya da sandalye ile bahsettiğim vurgulamayı yapmanız mümkün.

Tabii ki ürünün dikkat çekici renk veya desenle boyanmış bir duvarın önüne vurgu aydınlatma kullanarak konumlandırmak koşuluyla.

Desenlerle oynayın!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Desenler ile oynayın

Salon dekorasyonunda kullandığınız desenleri doğru kombine etmeniz önemli. Klasik bir koltuk takımına çizgili desenlerden oluşan yastıklar çok yakışırken puantiyeli veya farklı radikal desenlerden oluşan desenli yastıklar çok daha farklı durabilir.

Uyumsuz görünmesini engellemek için kullanılan desenlerin renklerinin birbirine yakın olmasına önem vermeniz gerekiyor.

Okumak çok önemli…

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Okumak çok önemli

Salon dekorasyonunda okuma alanı yapmak isteyenler olabilir. Kendinize özel okuma alanı oluşturmak için salon dekorasyonunda bulunan planlamanızda mutlaka okuma alanı konusunu yer almalı.

Çünkü alacağınız okuma koltuğunuz oturma grubunuzla uyumlu olmalı. Okuma koltuğunuzu salonunun en boş köşesine yalnız başına konumlandırın ki çok daha etkileyici ve verimli görünebilsin.

Okuma koltuğunuza uyumlu ayaklı bir lambader ve küçük bir sehpa salon dekorasyonunuzu tamamlamanız için harika fırsatlardır.

Oda mimarisi mutlaka kullanılmalı

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Oda mimarisi mutlaka kullanılmalı

Salon dekorasyonunda odanızın mimarisinden yararlanmalısınız. Mesela odada bulunan duvar içinde bırakılan oyuklar yani nişler kullanılabilir. Nişleri farklı bir renkle boyayarak vurgulayabilirsiniz. Yine odanızın mimarisine göre gömme kitaplık entegre etmek de mümkündür.

Resimsiz dekorasyon olmaz!

2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Resimsiz dekorasyon olmaz

Salon dekorasyonu resimsiz düşünülemez. Yağlı boya tablolarından kartpostallara siyah-beyaz fotoğraflardan çocuklarınızın eserlerine kadar kullanılabilecek birçok çalışma mevcut. Salonunuzun bir duvarını bu çalışmalara ayırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dilerseniz salona çok şık el yapımı kağıt rölyef üç boyutlu tablo düşünebilirsiniz. Tablo seçimi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sizlerin de ekleyecekleri muhakkak olacaktır. Yorum alanından bizimle salon dekorasyonu çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz. Merakla bekliyorum… 🙂

Aşağıda size ilham vermesi açısından birçok salon tasarım örnekleri paylaştım. Seveceğimizi düşünüyorum.

Yazımızı sonlandırırken umarım sizlere faydalı olabilmişizdir. Varsa sizin de fikirlerinizi yorumlarda okumayı çok isteriz. Lütfen bizlere yorumlarınızı iletin, salon tasarımlarınızı buradan bize ya da Facebook sayfamızdan Ev Dekorasyonu Fikirleri Kulübü ile bize ulaştırabilirsiniz.

 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
 • 2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

“2023 Salon Dizaynı Rehberi: Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın