15 adımda salon dekorasyonu nasıl yapılır

Evin en önemli yaşam alanlarından olan salonlar, evimizin misafire açılan kapısıdır. Misafire açtığımız bu kapıyı güzel dekore edebilmek için sizlere “Salon dekorasyonu nasıl yapılır?” konusunu yazmaya karar verdim.

15 adımda salonunuzdaki hemen hemen her şeyi değiştirin. Salonların dinlenme alanınız, kendinizi zinde ve güvende hissettiğiniz, kişiliğinizin yansıdığı hoş sohbetlerin yapıldığı mekân haline nasıl getirebileceğinizi bu yazıyla öğrenin.

1. Salonun merkezine girin

Koltuk, oturma grubu, halı ve orta sehpadan oluşan bir merkez yaratmak son derece davet edici bir etkiye sahiptir. Bu eşyalar için yeterince alana sahipseniz L şeklinde köşe takımı oturma gruplarını duvardan odanın merkezine gelecek şekilde kaydırabilirsiniz. Size bir tüyo daha vermek istiyorum.

Salonun merkezine gidin

Karşılıklı yerleştireceğiniz koltuklar birebir iletişim ve sohbetler için çok iyi bir tercih olur. Salonunuzda şömineniz varsa şömine etrafında eşyalarınızı konumlandırmak çok daha etkileyici olacaktır.

2. Değişikliklerden korkmayın

Salon dekorasyonu için renk, desen, form veya stil gibi değişikliklere her zaman açık olun. Çünkü yapılacak küçük dokunuşlar büyük değişimler sağlayabilir, farklı kombinasyonlar oluşturabilirsiniz.

Değişikliklerden korkmayın

Örnek vermek gerekirse antika bir yan sehpa ya da orta sehpayı farklı tarz bir oturma grubuyla kombine edebilirsiniz.

3. Küçük yardımcılar puf ve minder

Puf ve minderler koltuk ve sandalyeye alternatiftir. Farklı boyutlarda ve figürlerle tasarlanmış pufları oturma grubunuzla kombin yapabilirsiniz. Oryantal desenlerle hazırlanmış ve altın işlemeye sahip puflar salon dekorasyonu için alaturka bir hava katabilir.

Küçük yardımcılar puf ve minder

Tek renkli minderlerle salon dekorasyonuna modern çizgiler sağlayabilirsiniz. Alçak orta sehpayı mutlaka değerlendirin ve üzerine mumlarla süsleme yapmayı unutmayın.

4. Aydınlatma ünitelerinden yararlanın

Salon dekorasyonu için doğru aydınlatma kullanmak oldukça önemli. Rahat edebileceğiniz bir atmosfer yaratmak için öncelikle salonunuzun aydınlatmasında bence birden fazla seçeneğin bulunması şart.

Aydınlatma ünitelerinden yararlanın

Örnek verecek olursak salonda yemek masanızı aydınlatan ünite ile oturma grubunda sohbet ederken kullanılacak aydınlatma farklı olmak zorundadır.

Yumuşak aydınlatmalarınızı desteklemek için aplik kullanabilirsiniz. Salonunuzda bulunan tablo ya da objeleri vurgu aydınlatma ile destekleyebilir, aksesuarlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

5. Vurgulama duvarı seçin

Salonunuzda vurgulamak istediğiniz duvar mutlaka vardır. Salon dekorasyonu çalışmalarına uygun olacak şekilde zıtlık oluşturacak farklı bir renge boyayın.

Vurgulama duvarı seçin

Önceki konumuzda bahsettiğimiz duvar kâğıtları ya duvar stickerları işinizi görecektir. Küçük bir not eklemek istiyorum: tüm duvarlarda canlı renkler asla kullanmayın.

Yeri gelmişken salon dekorasyonu konusunda Acun Ilıca’nın evi bir harika, mutlaka bir göz atın derim…

6. En güzel halı salona

Salonda oturma grubunun önüne serilen bir halı mucizeler yaratır. Mobilya rengi ile uyumlu bir halı gerçekten salonunuzun gücüne güç katabilir, çok daha dekoratif bir ortam yaratabilirsiniz.

En güzel halı salona

Takipçilerime bir önerim de yedek bir halı daha bulundurmanızdan yana çünkü zaman zaman yapacağınız değişikliklerle salondaki dekorasyon enerjinizi zinde tutmayı başarabilirsiniz.

7. Kullanılan renkler çok önemli

Mevsimsel olarak duvar renklerinizi değiştirmeniz mümkün. Aksesuar ve oturma grubunuzun renklerini de düşünerek doğru renk bileşenine karar verin.

Yaz aylarının renkleri yeşil, açık sarı ve mavi salonunuza davetkâr bir hava katabilir. Ya da kış aylarında krem ve kahve tonları konforlu klasik bir atmosfer yaratabilir.

Kullanılan renkler çok önemli

8. Doğru aksesuarlarla doğru dekorasyon

Salon dekorasyonu için az ancak öz aksesuar kullanmalısınız. Kendi stilinizi yansıtayım derken abartmak salon dekorasyonuna zarar verebilir. Özenle seçtiğiniz aksesuarlarla odanızın karakterini ortaya çıkarabilirsiniz.

Doğru aksesuarlarla doğru dekorasyon

Duvara konumlandıracağınız klasik bir duvar resmi ya da antika biblo-vazo salon dekorasyonunuza nostaljik ruh katabilir. Anlaşılan bitpazarı sizleri bekliyor…

9. Salonu bölümleyin

Salonunuzu iki işlev için bölümleyebilirsiniz. Örneğin, misafirlerinizle hoş sohbet edeceğiniz alan olan oturma grubu alanı ile yine misafirlerinizle yemek yiyeceğiniz yemek odası alanını ayrı ayrı düşünmenizde yarar var.

Salonu bölümleyin

Böylelikle daha önceden bahsettiğim aydınlatmadan diğer dekorasyon hamlelerine kadar ayrı ayrı çalışmanız daha rahat olur.

10. Dekorasyonda zıtlıklar dikkat çeker

Dekorasyonda unutulmaması gereken kurallardan biri de kontrast oluşturacak zıtlıkların çekiciliğidir. Dikkat çekici renklerle oluşturulacak zıtlık salon dekorasyonu için farklı bir hava oluşturacaktır.

Dekorasyonda zıtlıklar dikkat çeker

Örnek vermek gerekirse koyu renkli oturma grubu, halı ya da perdelere dikkat çekici canlı renkli aksesuarlar ayrı bir hava katacak dikkat çekecektir.

Zaman zaman renklerle oynama ihtiyacı duyduğunuzda ise yastık ve sehpa gibi basit aksesuarları değiştirerek salon dekorasyonunuzu canlandırabilirsiniz.

11. Sevilen en öne gelsin

Salon dekorasyonu için en sevilen eşyanızı ön plana çıkartmaktan çekinmeyin. Mesela, evinizdeki antik bir koltuk ya da sandalye ile bahsettiğim vurgulamayı yapmanız mümkün.

Sevilen öne gelsin

Tabii ki ürünün dikkat çekici renk veya desenle boyanmış bir duvarın önüne vurgu aydınlatma kullanarak konumlandırmak koşuluyla.

12. Desenlerle oynayın

Salon dekorasyonunda kullandığınız desenleri doğru kombine etmeniz önemli. Klasik bir koltuk takımına çizgili desenlerden oluşan yastıklar çok yakışırken puantiyeli veya farklı radikal desenlerden oluşan desenli yastıklar çok daha farklı durabilir.

Desenler ile oynayın

Uyumsuz görünmesini engellemek için kullanılan desenlerin renklerinin birbirine yakın olmasına önem vermeniz gerekiyor.

13. Okumak çok önemli

Salon dekorasyonunda okuma alanı yapmak isteyenler olabilir. Kendinize özel okuma alanı oluşturmak için salon dekorasyonunda bulunan planlamanızda mutlaka okuma alanı konusunu yer almalı.

Okumak çok önemli

Çünkü alacağınız okuma koltuğunuz oturma grubunuzla uyumlu olmalı. Okuma koltuğunuzu salonunun en boş köşesine yalnız başına konumlandırın ki çok daha etkileyici ve verimli görünebilsin.

Okuma koltuğunuza uyumlu ayaklı bir lambader ve küçük bir sehpa salon dekorasyonunuzu tamamlamanız için harika fırsatlardır.

14. Oda mimarisi mutlaka kullanılmalı

Salon dekorasyonunda odanızın mimarisinden yararlanmalısınız. Mesela odada bulunan duvar içinde bırakılan oyuklar yani nişler kullanılabilir.

Oda mimarisi mutlaka kullanılmalı

Nişleri farklı bir renkle boyayarak vurgulayabilirsiniz. Yine odanızın mimarisine göre gömme kitaplık entegre etmek de mümkündür.

15. Resimsiz dekorasyon olmaz

Salon dekorasyonu resimsiz düşünülemez. Yağlı boya tablolarından kartpostallara siyah-beyaz fotoğraflardan çocuklarınızın eserlerine kadar kullanılabilecek birçok çalışma mevcut. Salonunuzun bir duvarını bu çalışmalara ayırabilirsiniz.

Resimsiz dekorasyon olmaz

Dilerseniz salona çok şık el yapımı kağıt rölyef üç boyutlu tablo düşünebilirsiniz. Tablo seçimi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

15 adımda tamamladığımız salon dekorasyonunu bahsettiğim önerileri kullanarak epey geliştirebilirsiniz. Bu yazımızda “ salon dekorasyonu nasıl yapılır? ” sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık.

Sizlerin de ekleyecekleri muhakkak olacaktır. Yorum alanından bizimle salon dekorasyonu çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz. Merakla bekliyorum… 🙂

Salon dekorasyonu örnekleri videosu

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here