perde siparişi


Salon Dekorasyonu için Evinizi Güzelleştirecek +10 Öneri

Evinizin en çok göz önünde olan mekânı şüphesiz salonunuzdur. Misafirlerinizi ağırladığınız salonunuzda ailenizle ve dostlarınızla çok fazla vakit geçirir ve günün yorgunluğunu atarsınız. Haliyle dekorasyonu da kusursuz olsun istersiniz ve salon dekorasyonu fikirleri arayışına girebilirsiniz.Evinizin salonu aynı zamanda evinizin vitrini gibidir. Zevkinizi, hayat tarzınızı ve hatta evinizin tüm özelliğini salonunuz yansıtabilir. Bu nedenle de dekorasyonda kullanacağınız salon dekorasyonu ürünleri dekorasyon üzerinde doğrudan etkili olacaktır.

Salonunuzu eşsiz bir dekorasyon ile değiştirmek ve güzelleştirmek istiyorsanız öncelikle kendinizi ve zevklerinizi özgür bırakmalısınız. Unutmamalısınız ki; salonunuz aynı zamanda sizin zevkinizi ve dekorasyon anlayışınızı ortaya koyacak. Sizin için şık bir salon dekorasyonu sadece sizin hayal dünyanız ile mümkün olacaktır.

Büyük adımlarla dekore edebileceğiniz salonunuzun dekorasyonunu değiştirmek için kesinlikle büyük değişimlere gerek yoktur. Dilerseniz küçük dokunuşlarla da tamamen olduğundan farklı bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Bu bağlamda canlı ya da rüstik bir salon dekorasyonu duvar kağıdı tercihiyle bile mümkün olabilir. Salonunuzun bir köşesinde kullanacağınız duvar kağıdı, büyük ölçüde salonunuzun havasını ve dekorasyonunu değiştirebilir.

Kusursuz ve sizi yansıtan bir salon dekorasyonu yaratabilmek için salonunuzun birçok özelliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Nitekim bu özelliklerden birisi salonunuzun ne kadar büyük olduğudur. Büyük salonun dekorasyonu da daha kapsamlı ve özenli olmalıdır. Yazımızın devamında büyük salon dekorasyon önerisi bulabilirsiniz.Salonunuzun büyük ya da küçük olması dekorasyonu doğrudan etkiler. Salonunuz ne kadar büyük ya da ne kadar küçük ise kullanacağınız objeler, ürünler ya da mobilyalar da şekillenebilir. Bu noktada küçük salon dekorasyon önerisi işinizi kolaylaştıracaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi salonunuzun dekorasyonu sizin zevkinizi ve hayat tarzınızı yansıtır. Öyle ki; salonunuzu gören birisi kişiliğinizin rengini rahatlıkla keşfedebilir. Kısacası salonunuzda tercih edeceğiniz sade ya da renkli salon dekorasyonu aynı zamanda sizi gösteren bir ayna olabilir.

MUTLAKA OKUYUN:  Tavan Ayna Kaplama Modelleri 2021 Videolu

Tüm bu ayrıntılar için salon dekorasyonu nasıl yapılır mutlaka kısa da olsa bir ön bilginiz olması gerekir. Bu aşamada aşırı kalıplara ve dekorasyon kurallarına takılmanıza gerek yok. Çünkü salonunuz öncelikle sizin mutlu olacağınız bir dekorasyona sahip olmalıdır. Bu nedenle de salon için örnekler size sadece fikir vermelidir.

Kusursuz Salon Dekorasyonu Fikirleri

Salon dekorasyonları fikirleri oldukça geniş yelpazeye sahiptir. Salonunuzun olduğundan farklı ve eşsiz bir dekorasyona sahip olmasını istiyorsanız ilk olarak salon dekorasyonu nasıl yapılır kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Yazımızın devamında etkileyici salon dekorasyonu ile ilgili ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Salonunuz Küçükse Aynalar Hayat Kurtarır

Salon dekorasyonunda ayna kullanımı
Ayna kullanımı salona çok yakışır

Aynalar, dekorasyon alanında işlevi dışında mekana kattığı derinlik ile bilinirler. Küçük salon dekorasyon önerisi arıyor iseniz aynalar tam da aradığınız çözüm önerisi olacaktır. Küçük salon mekanlarında aynalar, mekana derinlik katacağı için salonunuzun daha geniş görünmesine ortam hazırlayacaktır. Salonunuzun boş bir duvarına boy aynaları yerleştirebilirsiniz. Ancak salonunuzun tüm duvarlarını ayna ile kaplamak doğru bir dekorasyon fikri olmayabilir.Duvar Kağıdı ile Salonunuzu Hareketlendirin

Salon dekorasyonunda duvar kağıdı
Salonda duvar kağıdı kullanımına özen gösterin

Salonunuzun dekorasyonunu değiştirmek isterken aynı zamanda cebinizden de büyük bir meblağ çıkmasın istiyorsanız duvar kağıdı tercih yapabilirsiniz. Duvarlar, dekorasyonda doğrudan etkilidir. Salonunuzun dekorasyonuna uygun olarak tüm duvarlarını ya da televizyonun, ünitenin olduğu duvarı farklı bir duvar kağıdı modelleri ile kaplayabilirsiniz. Özellikle klasik ve rüstik salon dekorasyonlarında taş desenli duvar kağıtları şık ve sıra dışı görünüm ortaya koyar.

MUTLAKA OKUYUN:  İki Renkli Mutfak Dolapları için +10 Farklı Öneri

Zıt Dekoratif Objeler Salonunuzda Bütünlük Sağlayabilir

Salon dekorasyonunda zıtlıklar
Salonda zıtlıklar oluşturun

Salon dekorasyonu nasıl yapılır sorusunun bir cevabı da birbirine zıt objelerdir. Salonunuzda çok aşırı olmamakla birlikte dekoratif objeler şık duruş sergileyecektir. Özellikle boyut ve renk bakımından zıt objeler kullandığınızda salonunuzdaki tezatlık dekorasyonda başarı yakalayacaktır. Salonunuzun köşe kısımlarında küçüklü-büyüklü objeler salonunuzun hareketli ve canlı olmasını sağlar.

Duvar Boyasında Seçici Davranın

Salon dekorasyonunda duvar boyası rengi
Salonda duvar boyası rengi seçimi önemlidir

Salon dekorasyonu ürünleri arasında çok fazla göz önünde bulundurulmasa da duvar boyası olmazsa olmazdır. Duvar renginin objelerle, mobilyalarla, perde ve halılar ile uyum sağlaması gerektiği düşünüldüğünde duvar boyasının önemi ortaya çıkıyor. Salon dekorasyonunun büyük parçasını oluşturan duvar renginizi uyumlu ve moda renklerin arasından seçtiğinizde salon dekorasyonundan başarılı olmanız daha kolay olacaktır. En çok tutulan duvar boya renkleri için bilgi almak isteyenler bağlantıya tıklayabilir.

İletişimin Rengini Salonunuza Yansıtın

Salon dekorasyonunda iletişimin rengi mavi
Mavi renk salonda iletişim rengidir

Salon dekorasyonunda önceliğiniz zevkiniz ve istekleriniz olmalıdır. Ancak insan psikolojisi ile zevkinizi harmanladığınızda daha sıra dışı bir salon dekorasyonu ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin; sade salon dekorasyonu yapmayı planlıyorsanız insan iletişimi üzerinde direk etkili olan mavi tonlarını salonunuzda kullanarak salonunuzdaki etkileşimi ve iletişimi daha yüksek noktalara çıkarabilirsiniz. Petrol mavisi salon dekorasyonu için bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Salonunuzdaki Soft Renkler Ruhunuzu Canlandırabilir

Salonda enerji veren renkler
Salonda enerji veren yumuşak renkler.

Klasik salon dekorasyonu yanı sıra canlandırıcı ve enerji veren örnekleri arıyorsanız soft renkleri kullanarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Salon dekorasyonunuzda soft renkler insan ruhunu dinlendiren aynı zamanda canlandıran ve enerji veren renklerdir. Mobilyalarınız ile tül perdelerinizi uyumlu soft renkler ile dekore ettiğinizde salonunuz can alıcı bir albeniliğe ulaşabilir.

MUTLAKA OKUYUN:  Mutfak Dekorasyonu Fikirleri için 7 Sıradışı Öneri

Modası Geçmeyen Rüstik Salon Dekorasyonu

Salonda rustik dekorasyon
Salonda rustik esintiler

Modern bir salon dekorasyonuna karşın klasik ve bir o kadar da modası geçmeyen bir salon dekorasyonu düşünüyorsanız rüstik salon dekorasyonu ile fark yaratmanız oldukça kolay! Doğal bir dekorasyonun yanında salonunuzda rahatlığı ön plana çıkarmayı planlıyorsanız rüstik dekorasyon unsurları salonlunuzda dekorasyonu tamamlayacaktır. Bu doğrultuda da rüstik tasarımın parçası olan ağaç desenli sehpalar, mobilyalar ve yardımcı unsurlar tercihiniz olmalıdır.

Salonunuza Uygun Bir Şömine ile Farklılık Yaratabilirsiniz

Salonda şömine dekorasyonu
Şömine ile dekorasyona hava katın

Özellikle soğuk kış günlerinde şömine herkes için cezp edici oluyor. Salonunuzun büyüklüğü uygunsa ya da şömine için uygun bir köşeniz var ise özellikle oturma grubunun tam merkezine gelecek şekilde elektrikli ya da ateşli şömine tercihi yapabilirsiniz. Hem görüntü hem de işlevsel olarak şömine tercihiniz salonunuzda görenleri kendisine hayran bırakacaktır.

Amacına ve Dekorasyona Uygun Avizeler

Salon avize dekorasyon fikirleri
Avize fikirleri ile salonu dekore edin

Salon dekorasyonunda kuşkusuz avizelerin de payı yadsınamaz derecededir. Özellikle büyük salon dekorasyonu yapıyorsanız salonunuzun büyüklüğüne göre bile avizenizi doğru tercih etmelisiniz. Eğer salonunuz devasa büyüklükte ferah bir mekan ise salonunuzda büyük ve gösterişli bir avize çok şık duracaktır. Lakin daha küçük ve sıcak bir salonda avize tercihiniz daha küçük olmalıdır. Hatta küçük salonlarınızda abajur kullanarak loş ve mistik bir ortam da oluşturabilirsiniz.

Salonunuzdaki Her Parça Birbiriyle Ahenk İçinde Olmalı

Salonda uyumu ve ahenk
Salonda uyum ve ahenk örneği

Salon dekorasyonu aynı zamanda bir uyum işidir. Dolayısıyla da salonunuzda başarılı, göz kamaştırıcı ve etkileyici bir dekorasyon çalışması yapmayı hedefliyorsanız A’dan Z’ye salonunuzun dekorasyonu için tercih ettiğiniz unsurlar arasında bir uyum ve ahenk yakalamalısınız. Özellikle mobilyalarınız, tül perdeleriniz ve halılarınız arasında renk ve model uyumu mutlaka olmalıdır.

Renk uyumunu mutlaka gözeterek tercih ettiğiniz mobilyalarınız ve halılarınıza aynı şekilde uyumlu olan tül ve perdeleriniz eşlik etmelidir. Salonunuza ilk girildiğinde ufak detaylardan ziyade mobilyalarınız, halı ve perdeleriniz göze çarpacaktır ve salon dekorasyonunuza yönelik ilk izlenimi verecektir. Dolayısıyla da başarılı bir salon dekorasyonu amaçlıyorsanız zevklerinizi renk uyumları dahilinde salonunuza uyum içerisinde yansıtmalısınız.Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x