Retro Mobilya Modelleri 2020 ile Modern Tasarımlar

0
305

Özellikle on beş, yirmi yıl öncesi yakın geçmişe ait tarzların yeniden yorumlanması ile teknolojik gelişmelerin üretimde harmanlanması sonucu ortaya çıkan retro mobilya modelleri, önemini ve talep edilebilirliğini kaybetmemektedir. Bugün sizlere bu modellerden bazıları ile ilgili dekorasyona yönelik bilgiler vermeye çalışacağım.

Daha önce kaleme aldığım retro ne demek içeriğine tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Retro mobilya modelleri arasında yemek odası takımlarının salon içindeki konumları oldukça dikkat çeken özellikler ile tasarlanmıştır. Genellikle iki renk kullanılan yemek odası takımlarında beyaz rengin ana renklerden biri olarak kullanıldığını ifade etmeliyim. Beyaz renk, aynı zamanda hemen hemen her salon takımı için vazgeçilmez bir dekorasyon tamamlayıcı özelliği ile de ön plandadır. Diğer renk seçeneği ise ahşap rengin tonları şeklinde olabilmektedir. Bu tonlar salon içerisinde kullanılan diğer mobilyalar da göz önünde bulundurularak açık ya da koyu şekliyle tercih edilebilir.

Retro yemek odası takımı
Retro yemek odası takımı

Retro mobilya modelleri arasında yemek odası takımlarının dikkat çeken en belirgin özelliklerinden biri de kullanılan ahşap işlemelerdir. Bu işlemeleri yemek masası kenarında, gümüşlük ve konsol kapaklarında sıklıkla görmekteyiz. Kapaklarda kullanılan renge bağlı olarak da mobilya ünitesinin dikkat çekiciliğinin ön planda olması değişkenlik göstermektedir.

Retro yemek odası konsolu
Retro yemek odası konsolu

Retro mobilya modelleri içerisinde yemek odası takımı almayı düşünenler için ayakların ahşap olması ve uzunluğunun fazla olması da önemli mobilya niteliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliği sayesinde mobilyaların konumlandırıldığı zeminlerin temizliği de daha kolay yapılabilmektedir. Ayrıca retro yemek odası takımlarındaki çekmece ve kapaklarda yer alan kulpların düz olmaması mobilya ile bir bütünlük oluşmasını sağlamaktadır.

Retro Tarzı Mobilyalar

Retro mobilya modelleri için dikkat çeken tasarımlardan birini de retro salon takımı modelleri oluşturmaktadır. Bu modellerde genellikle pastel renklerin ve ahşap ağırlıklı renklerin tonlarının kullanıldığını gözlemliyoruz. Renk seçimindeki iki renk kuralı salon takımlarında zaman zaman üç renge kadar çıkmaktadır. Bu özellik sayesinde salonların daha dinamik bir hava yakalaması amaçlanmaktadır. Koltuk takımları renk kombinleri için alternatif fikirler edinmek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

https://www.dekordiyon.com/koltuk-takimlari-renk-kombinleri/

Retro salon modeli
Retro salon modeli

Retro salon takımı modelleri içinde kullanılan koltuk ve kanepe kollarının bazen spor görünümlü ince ahşaptan zaman zaman ise kalın ve dolgulu olarak tasarlandığını görüyoruz. Bu özellikler takımın diğer parçaları ile de uyumlu olarak düşünülmekte ve üretilmektedir. Salon tasarlama için takım içindeki yüksek ayak modası devam ederken bazı mobilya modellerinde gördüğümüz ayakların farklı açılarda yaptığı eğimle yüzey teması sağlaması da mobilyaların duruşuna dekoratif bir katkı sunmaktadır.

Retro koltuk kanepe modeli
Retro koltuk kanepe modeli

Retro koltuk takımları için kullanılan yazılı kumaş çeşitleri retro tarzının vurgulanmasında oldukça etkilidir. Bu tarzın vurgulanması sadece tekli koltukların kumaşlarında gösterilmez dilerseniz sade renklere sahip koltukların kırlentlerinde de retro tarzı vurgulaması yapılabilir. Önemli olan bu vurgunun, modelin bütünü içinde eritilerek rahatsız etmeyecek seviyede kullanılmasıdır.

Modern retro koltuk takımı
Modern retro koltuk takımı

Retro mobilya modelleri incelenirken retro tarzı yatak odasının özelliklerinden bahsetmeden olmaz. Bu tarz yatak odalarının en belirgin özelliği ahşabın yoğun olarak kullanılmasıdır. Ahşap kaplamalar farklı ağaç özelliklerini dolayısı ile de farklı renk ve vernik niteliklerini barındırmaktadır. Retro tarzı yatak odalarında gelişen yatak sistemlerine bağlı olarak baza uygulaması da kullanılmaktadır. Gardıroba konumlandırılmış aynanın düz ve sade görünümü ile mekânın ferah gösterilmesi hedeflenmiştir. Ayna çeşitliliği şifonyerde kullanılan ayna ile artırılarak alan derinliği konusunda verimlilik sağlanmaya çalışılır.

Retro yatak odası
Retro yatak odası

Retro yatak odası modellerinin genellikle sade ve dinlenmeye uygun mobilya dekorasyonuna sahip olduğunu görüyoruz. Bu sadeliğin yanında mobilyaların kullanışlı olması hedeflendiğinden ahşap teknolojisinin azami kullanıldığını da ifade etmeliyiz.

Retro mobilya modelleri ve orta sehpa modeli
Retro mobilya modelleri ve orta sehpa modeli

Retro mobilya modelleri arasında mobilyaların tamamlayıcı aksesuarları, nitelikleri ile bazen mobilyalarınızın önünde dikkat çeken bir cazibe oluşturabilir. Özellikle retro tarzı sehpa modelleri bu aksesuarların en başında gelmektedir. Bu sehpalar, açılı ayak yapıları, farklı renkleri ve orta, yan vb. çeşitleri ile retro tarzınızın vazgeçilmezleri arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here