Klasik Araba ile Oturma Odası Dekorasyonu

Ev Dekorasyonunda En Güzel Kanvas Tabloların Seçimi

Birbirinden Güzel Ranza Modelleri

Bahçe Bitkileri Alışveriş Siteleri

Ponpon Paspas Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 11 Haziran 2017

Evinizin farklı mekanlarında kullanabileceğiniz ve evinizin görünümünü canlı kılacak bir ürün yapmaya ne dersiniz? Ponpon paspas tam da istediğimiz özelliklere sahip bir ürün olacak.

Hem artık ipleri değerlendirmiş olacaksınız hem de çok şık bir paspas sahibi olacaksınız. İsterseniz malzemelerimizi vererek ponpon paspas yapımına geçelim.

Ponpon paspas yapımı

Ponpon yapımı için gerekli malzemeler:

  • İstediğiniz ebatta halı kaydırmaz. ( Büyük alıp dilediğiniz ebatlarda kesebilirsiniz. )
  • Tığ
  • Makas ( İnce ve iyi kesen bir makas olmalı. )
  • Ponpon aparatı
  • İstediğiniz renkte ipler

Sakallı ipten paspas yapımı yazımı da okuyarak farklı paspas fikirlerine ulaşabilirsiniz.

Ponpon yapılışı

Ponpon aparatı ile ponpon oluşturmak oldukça kolaydır. Bunun için aparatın ip sarma bölümüne istediğimiz renkteki bir ipi saralım.

Sarma işlemini aparatın iki bölümüne de yapmamız gerekir. Sarma işleminde ipin gevşek olmamasına ve ipi üst üste birkaç tur sarmaya dikkat etmelisiniz.

Ponpon yapma işini isterseniz evinizde çocuğunuzla da gerçekleştirebilirsiniz. Böylece onun için de bir etkinlik sağlamış olursunuz.

Yalnız ponpon aparatındaki iplerin kesim aşamasını sizin yapmanız gerekiyor. İplerin sert olması sebebiyle ince makasla biraz zorlanarak kesim yapılmaktadır. Bu sebeple çocuğunuzun makas kullanması doğru olmaz.

Ponpon paspas yapımının en önemli basamağı olan ponpon yapımında aparatın iki tarafındaki sarma işleminden sonra kesim aşamasına geçelim.

Ponpon paspas yapımı

Keserken aparatın içine girebilecek incelikte bir makas kullanmalısınız. Kesme işleminden sonra ponponların bir arada olmasını sağlayan bağlama kısmını gerçekleştirmeliyiz. Bunun için de aparatın iki tarafından gücümüz yettiğince ipi sıkara ilmik atalım.

Ponpon aparatını iki tarafından çekip çıkardığımızda ponponumuz ortaya çıkacaktır. Ponponu kullanıma hazır hale getirmek için fazla olan ipleri makasa ile diğerleri ile aynı seviyeye getirmeliyiz.

Ponpon paspas yapımı için yukarıdaki anlatımdan yararlanarak farklı renkteki iplerden birçok ponpon yapalım.

Halı kaydırmazının ebatlarını ayarladıktan sonra bu ponponları öncelikle kaydırmazın üzerine koyarak farklı dizaynlar oluşturalım. Hangi dizayn hoşumuza giderse o renkteki ponponları kullanabiliriz.

Ponponları halı kaydırmaza bağlarken tığ kullanmalıyız. Ponponların ucundaki iplerden tığ ile halı kaydırmaza bağlama işlemini istediğimiz renk sıralamasına sahip ponponlar ile yapabiliriz.

Ponpon paspas yapımında kullandığımız ponponları halı kaydırmaza bağlarken halı kaydırmazın tam ucundan başlarsak halı kaydırmazın görünmesini de engellemiş oluruz.

Kolay poşetlik yapımı için yazımı okumanızı öneririm.

Ponpon yapımı videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Bunlar da var!
Modern Abajur Modelleri

Modern Abajur Modelleri

27 Haziran 2015