Poliüretan Nedir? Poliüretan Nerede Kullanılır?


Polimer bir madde olan poliüretanın bu içerikte ne demek olduğunu, poliüretanın nerelerde kullanıldığını ve ne işe yaradığını açıklayacağız. Poliüretan nedir, günlük hayat içinde poliüretan malzemenin nerede kullanılır, sağlıklı mıdır bu soruların cevaplarını öğreneceksiniz.


Poliüretan Nedir?

Poliüretan Nedir? Poliüretan Nerede Kullanılır?
Poliüretan nedir?

Poliüretan, organik bileşenlerden oluşan polimer bir maddedir. Farklı cinslerde poliüretan çeşitleri bulunmaktadır. Poliüretan madde, yüksek sıcaklıkta erimeyen özelliklerde katı biçimlerini korumaya devam eder. İnşaatta kullanılan poliüretanlar günlük hayatta farklı alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Piyasada ismini poliüretan köpük olarak da duyurmayı başarmıştır. 100 metrekare müstakil ev maliyeti hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayın!

Poliüretan Köpük Nerede Kullanılır?

Poliüretan Nedir? Poliüretan Nerede Kullanılır?
Poliüretan köpük nerede kullanılır?

Yapı ve inşaat alanında farklı işlerde poliüretan köpük kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Poliüretan köpüğün genellikle yalıtım için tercih edildiğini belirtmemiz gerekiyor. Özellikle boşlukların doldurulmasında poliüretan köpükler ses ve ısı yalıtım yapı işlerinde kullanılmaktadır. Poliüretan köpükler, tüplerin içinde kullanıma hazır olarak üretilmektedir. Kullanılan bir poliüretan köpük maddesi en fazla kendisinin 30 katı kadar genişlemektedir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çiçek Düzenleme Sanatı: İkebana Nedir?

Poliüretan köpükler, duvar ve kapıların arasında oluşan çatlak, boşluk ya da kırıkları kapatmaya yarayan özellikle boşluk şeklinde kalan havaları doldurmak için kullanılır. Poliüretan köpükleri hemen hemen herkes kullanabilir. Tabanca tarzındaki aparatı sayesinde kullanımı kolaydır. Örneğin, tavan sızdırmasında kolaylıkla kendiniz uygulayarak tavandaki sızıntıyı giderebilirsiniz.

Kapı ve pencere montajı esnasında poliüretan köpükler çok fazla kullanılmaktadır. Elektrik tesisatları, sıcak su ve soğuk su borularının izolasyonu ile çatı izolasyonunda sızdırmazlık özelliğinden kaynaklı kullanılmaktadır. Sadece ev yapı işlerinde değil gemi ve yatların tamirinde de poliüretan madde sıklıkla kullanılıyor.


Poliüretan Köpük Ne İşe Yarar?

Poliüretan Nedir? Poliüretan Nerede Kullanılır?
Poliüretan köpük ne işe yarar?

Günümüzde poliüretan köpük en fazla ses yalıtımında kullanılmaktadır. Yapı işlerinde katmanlar arasına uygulanan poliüretan köpükler ses yalıtımı için ideal bir seçim olacaktır. Poliüretan köpükler hem içerideki sesin muhafaza edilmesi hem de dışarıdan içeriye sesin iletimi noktasında ciddi anlamda ses yalıtımı sağlamaktadır.

Poliüretan köpüklerin yapışma ve kısa sürede donma özelliği sayesinde de yapıştırma işlemleri içinde vakit tasarrufu sağlamaktadır. Çevreye duyarlı bir malzeme olan poliüretan köpükleri yapı marketlerden temin edebilirsiniz.


Poliüretan köpüklerin avantajları arasında yangınların yayılmasını engelleme özelliğine sahip olması da çok önemlidir. Köpükler asla alev almayan ve yüksek ısıya dayanıklı bir formda üretilmektedir. Ateşe karşı oldukça dayanıklı olduğunu belirtmeliyiz. Lastikten süs havuzu yapımı için bağlantıya tıklayın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Retro Ne Demek, Retro Nedir?

Poliüretan Köpük Sağlıklı Mı?

Poliüretan Nedir? Poliüretan Nerede Kullanılır?
Poliüretan köpük sağlıklı mı?

Poliüretan üretim ve kullanımında uzmanlardan destek alınmalıdır. Poliüretan maddenin zararlı olup olmadığı yönünde farklı görüşler söz konusudur. Ancak uzmanlar poliüretan malzemenin anti bakteriyel bir madde olduğu söyleniyor. Belirli işlemlerden geçilerek hazırlanan malzemenin endüstriyel alanlarda kullanıldığı için insan sağlığına zararı yoktur. Ancak poliüretan malzeme ile doğrudan temasa maruz kalmamak gerekiyor.


Poliüretan Köpük Uygulaması Nasıl Yapılır?

Poliüretan köpüğün uygulama şeklini merak edenler için aşağıdaki videoyu izlemelerini öneriyoruz.

YouTube video


Daha fazla fikir için Pinterest sayfamıza göz atın!

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: | Puan Ortalaması: ]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x