Çok Beğeneceğiniz 3 Harika Abajur Yapımı Fikri

Dekoratif Renkli Saksı Modelleri ve Fikirleri

Ofis Dekorasyon Örnekleri

3 Sessiz Elektrikli Süpürge Tavsiyesi

Petek Havası Alma Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 23 Ocak 2017

Petek havası alma ya da kalorifer havası alma işlemleri havaların soğuması ile birlikte herkesin gündemine gelmeye başlar.

Kalorifer havası nasıl alınır?

Sorusu da bu dönemde cevabı en çok aranan sorulardandır. Biz de bu yazımızda bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Petek havası nedir

Petekte sıcak su bulunması gerekir. Suyun yerine hava varsa havanın olduğu üst kısımlara su ulaşamayacaktır. Bu da peteklerden tam anlamıyla yararlanamayacağınız anlamına gelir.

Petek havası alma

Kalorifer peteğinde hava olup olmadığını anlamanın çok kolay bir yöntemi vardır. Elinizi petek üzerinde gezdirin. Peteğin üst kısımları soğuk alt kısımları ise sıcaksa ya da üst tarafın bir kısmı soğuksa peteğinizde büyük ihtimalle hava vardır.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta petekteki sıcak soğuk dengesinin yerini tespittir. Eğer petekte alt kısımlar soğuk, üst kısımlar ise sıcaksa bu petekte hava yoktur.

Büyük ihtimalle tıkanmaya bağlı bir dolaşım problemi vardır. Bunu da tek başınıza onarmanız zordur. Bu sebeple bir usta çağırmanız gerekir.

Doğalgaz faturasını düşürmek sterseniz bir de yüzde 50 doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır yazımı okumanızı öneririm.

Petek havası neden alınır

Petek havasını almanın temel nedeni ısının dengeli ve verimli bir şekilde kullanılması isteğidir. Petekteki hava sebebiyle kombiniz aynı derecede daha az bir ısı verecektir. Bu sebeple bütçeniz için de petekteki havanın alınması doğru olacaktır.

Petek havası alma anlatımı

Her petekte hava tahliyesi için purjör tapası denilen bir mekanizma vardır. Genellikle peteğin sağ üst kısmında yer alır.

Petek havası alma işleminde ya purjör anahtarına ya da kalın dişli bir düz tornovidaya ihtiyaç vardır. Saat yönünün tersine bir çevirme ile petek havası alma işlemi rahatlıkla yapılabilir.

Petek havası nasıl alınır

Purjör tapasını açtığınızda su yerine hava geliyorsa peteğinizdeki hava boşalmaya başlıyor demektir. Havanın boşalma işlemi su gelinceye kadar devam eder.

Hava yerine su gelmeye başladığında tapayı kapatabilirsiniz. Petek havası alma sırasında ani su gelme ihtimaline karşı yanınızda bir kavanoz ya da bez bulundurmanız etrafın kirlenmemesi için önemlidir.

Kombi çalışırken de petek havası alma işlemi gerçekleştirilebilir ancak bu sırada bir kişi de kombinin su alımını kontrol etmelidir.

Petek havası nasıl alınır videolu anlatım

Eski tip kalorifer havası nasıl alınır

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Kalorifer Böceği Nasıl Yok Edilir? - Ev Dekorasyon Fikirleri on 15 Eylül 2017

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!