Petek Havası Alma Nasıl Yapılır?(Videolu)


Petek havası alma ya da kalorifer havası alma işlemleri havaların soğuması ile birlikte herkesin gündemine gelmeye başlar. Kaloriferdeki hava alınmadığında verimli ısınma söz konusu olmaz ve evde ısınma sorunları ortaya çıkar.


Kalorifer havası nasıl alınır?

Petek havası nasıl alınır ya da kalorifer havası nasıl alınır sorusu da bu dönemde cevabı en çok aranan sorulardandır. Biz de bu yazımızda bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

YouTube video

Petek havası nedir?

Petekte sıcak su bulunması gerekir. Suyun yerine hava varsa havanın olduğu üst kısımlara su ulaşamayacaktır. Bu da peteklerden tam anlamıyla yararlanamayacağınız anlamına gelir.


Petek Havası Alma Nasıl Yapılır?(Videolu)

Kalorifer peteğinde hava olup olmadığını anlamanın çok kolay bir yöntemi vardır. Elinizi petek üzerinde gezdirin. Peteğin üst kısımları soğuk alt kısımları ise sıcaksa ya da üst tarafın bir kısmı soğuksa peteğinizde büyük ihtimalle hava vardır.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta petekteki sıcak soğuk dengesinin yerini tespittir. Eğer petekte alt kısımlar soğuk, üst kısımlar ise sıcaksa bu petekte hava yoktur.


Büyük ihtimalle tıkanmaya bağlı bir dolaşım problemi vardır. Bunu da tek başınıza onarmanız zordur. Bu sebeple bir usta çağırmanız gerekir.

İlginizi çekebilir: Doğalgaz faturasını düşürmek sterseniz bir de %50 doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır yazımı okumanızı öneririm.


Petek havası neden alınır?

Petek havasını almanın temel nedeni ısının dengeli ve verimli bir şekilde kullanılması isteğidir. Petekteki hava sebebiyle kombiniz aynı derecede daha az bir ısı verecektir. Bu sebeple bütçeniz için de petekteki havanın alınması doğru olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)

Petek havası alma anlatımı

Her petekte hava tahliyesi için purjör tapası denilen bir mekanizma vardır. Genellikle peteğin sağ üst kısmında yer alır.


Petek havası alma işleminde ya purjör anahtarına ya da kalın dişli bir düz tornovidaya ihtiyaç vardır. Saat yönünün tersine bir çevirme ile petek hava işlemi rahatlıkla yapılabilir.

Petek Havası Alma Nasıl Yapılır?(Videolu)
Petek havası nasıl alınır

Purjör tapasını açtığınızda su yerine hava geliyorsa peteğinizdeki hava boşalmaya başlıyor demektir. Havanın boşalma işlemi su gelinceye kadar devam eder.


Hava yerine su gelmeye başladığında tapayı kapatabilirsiniz. Petek havası alma sırasında ani su gelme ihtimaline karşı yanınızda bir kavanoz ya da bez bulundurmanız etrafın kirlenmemesi için önemlidir.

Kombi çalışırken de petek havası alma işlemi gerçekleştirilebilir ancak bu sırada bir kişi de kombinin su alımını kontrol etmelidir.

İlginizi çekebilir: Petek temizliği nasıl yapılır merak edenler aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bilgi alabilir:

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 4]
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x