English Home Havlu Modelleri

Balkonda Şenlik Zamanı

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Şaheser Niteliğinde 23 Palet Mobilya Fikri

Palet Orta Sehpa Yapımı Videolu Anlatım

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Kendin Yap 22 Mayıs 2017

Elimizde belki de hiç bir işe yaramaz diye düşündüğünüz birçok ürün geri dönüşüm fikirleri sayesinde mükemmel kullanım şekillerine sahip olabiliyor. Orta sehpa, kullanışlılığı ve dekoratif duruşu ile birçok bayanın salonunda vazgeçemediği eşyalardandır. Peki, size “paletten orta sehpa yapılabilir.” desem ne dersiniz? Çok şaşıracağınıza eminim . İşte otantik görünümü ve şık tasarımı ile palet orta sehpa yapımı.

Palet orta sehpa gerekli malzemeler

Palet orta sehpa yapımı için gerekli malzemeler

  • Öncelikle gerekli malzemelerimizi belirleyelim:
  • 1 tane palet ( Büyük marketlerde, manavlarda, depolama işi yapan firmalarda bulunabiliyor. )
  • 4 adet ahşap ya da metal ayak
  • Yeteri kadar çivi
  • Testere, matkap
  • Vernik
  • Kerpeten
  • Zımpara

Daha önce kaleme aldığım şaheser niteliğinde palet mobilya fikirleri yazımı okumayı unutmayın.

Palet orta sehpa nasıl yapılır

Palet orta sehpa yapımı için güvenlik önleminizi alıp eldiven, koruyucu gözlük kullanmayı unutmayın. Öncelikle palet üzerinde sehpanızın boyutunu ve şeklini belirlemeniz gerekiyor. Gerekli ölçümleri yaptıktan sonra testere ile kesim işlemine geçebilirsiniz.

Palet orta sehpa yapılışı

Paletten çıkardığınız sehpanın iskeletinin üst kısmında fazla boşluklar olacağı için bunların doldurulması gerekir. Bunun için de arta kalan palet üzerindeki çıtaları kestiğiniz sehpa iskeletine çakmalısınız.

Paletten yapacağımız sehpanın iki kenarına ayakları monte edebilmek için yine arta kalan paletlerden birer bacak yapmalıyız. Bunun için yüksekliği istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. İki tarafa çaktığımız ya da vidaladığımız bacakların montaj işleminden sonra sırada zımparalama kısmı var.

Vernik öncesi mutlaka güzel bir zımpara ile pürüzsüz bir yüzey elde etmelisiniz. Sehpanın her bölgesini zımparaladıktan ve tozlarını aldıktan sonra vernikleme işlemine geçebiliriz.

Vernik rengi, kullanım alanınızdaki eşyalarınızın rengine uyumlu olmalıdır. Vernik attıktan sonra bir gün beklemekte fayda var. Vernik iyice kuruduktan sonra da tekerlekli ayak montajına geçebiliriz.

Palet orta sehpa yapımı için ayakların montajını doğru yapmak önemlidir. Yanlış montaj yüzünden sehpa askıda kalabilir ve sallanarak canınızı sıkabilir. Sehpa ayaklarının montajı için dört köşenin orantılı ve hizalı bir şekilde belirlendikten sonra montaj işlemine geçilmesinde yarar vardır.

Palet orta sehpa yapımı

Ayaklar için isterseniz sabit isterseniz tekerlekli sehpa ayağı tercih edebilirsiniz. Tekerlekli sehpa ayakları sehpanın taşınması gerektiğinde size oldukça pratiklik sağlayacaktır. Yeni sehpanızı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle…

Bir de paletten masa sandalye yapımı yazımı okumanızı öneririm.

Palet orta sehpa yapımı video

 

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Birbirinden Orijinal 20 Paletten Orta Sehpa Fikri - Ev Dekorasyon Fikirleri on 15 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!
Dekoratif Çerçeveler

Dekoratif Çerçeveler

10 Ağustos 2015