perde siparişi

Paletten Sehpa Yapımı Videolu AnlatımElimizde belki de hiç bir işe yaramaz diye düşündüğünüz birçok ürün geri dönüşüm fikirleri sayesinde mükemmel kullanım şekillerine sahip olabiliyor. Orta sehpa, kullanışlılığı ve dekoratif duruşu ile birçok bayanın salonunda vazgeçemediği eşyalardandır. Peki, size “paletten orta sehpa yapılabilir.” desem ne dersiniz? Çok şaşıracağınıza eminim . İşte otantik görünümü ve şık tasarımı ile paletten sehpa yapımı.Paletten sehpa yapımı için gerekli malzemeler

Palet orta sehpa gerekli malzemeler
  • Öncelikle gerekli malzemelerimizi belirleyelim:
  • 1 tane palet ( Büyük marketlerde, manavlarda, depolama işi yapan firmalarda bulunabiliyor. )
  • 4 adet ahşap ya da metal ayak
  • Yeteri kadar çivi
  • Testere, matkap
  • Vernik
  • Kerpeten
  • Zımpara

Daha önce kaleme aldığım şaheser niteliğinde palet mobilya fikirleri yazımı okumayı unutmayın.

Palet orta sehpa nasıl yapılır?

Palet orta sehpa yapımı için güvenlik önleminizi alıp eldiven, koruyucu gözlük kullanmayı unutmayın. Öncelikle palet üzerinde sehpanızın boyutunu ve şeklini belirlemeniz gerekiyor. Gerekli ölçümleri yaptıktan sonra testere ile kesim işlemine geçebilirsiniz.

Palet orta sehpa yapılışı

Paletten çıkardığınız sehpanın iskeletinin üst kısmında fazla boşluklar olacağı için bunların doldurulması gerekir. Bunun için de arta kalan palet üzerindeki çıtaları kestiğiniz sehpa iskeletine çakmalısınız.

MUTLAKA OKUYUN:  Karton Kutudan Sepet Yapımı (Videolu)


Paletten yapacağımız sehpanın iki kenarına ayakları monte edebilmek için yine arta kalan paletlerden birer bacak yapmalıyız. Bunun için yüksekliği istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. İki tarafa çaktığımız ya da vidaladığımız bacakların montaj işleminden sonra sırada zımparalama kısmı var.

Vernik öncesi mutlaka güzel bir zımpara ile pürüzsüz bir yüzey elde etmelisiniz. Sehpanın her bölgesini zımparaladıktan ve tozlarını aldıktan sonra vernikleme işlemine geçebiliriz.

Vernik rengi, kullanım alanınızdaki eşyalarınızın rengine uyumlu olmalıdır. Vernik attıktan sonra bir gün beklemekte fayda var. Vernik iyice kuruduktan sonra da tekerlekli ayak montajına geçebiliriz.Palet orta sehpa yapımı için ayakların montajını doğru yapmak önemlidir. Yanlış montaj yüzünden sehpa askıda kalabilir ve sallanarak canınızı sıkabilir. Sehpa ayaklarının montajı için dört köşenin orantılı ve hizalı bir şekilde belirlendikten sonra montaj işlemine geçilmesinde yarar vardır.

Palet orta sehpa yapımı

Ayaklar için isterseniz sabit isterseniz tekerlekli sehpa ayağı tercih edebilirsiniz. Tekerlekli sehpa ayakları sehpanın taşınması gerektiğinde size oldukça pratiklik sağlayacaktır.

Farklı tarz paletten sehpa nasıl yapılır?

Paletten sehpa yapımı için bir de aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Evde Yapılabilecek Geri Dönüşüm Fikri için 18 ÖneriSehpanın ayakları için kullanacağımız ahşap ya da kereste parçaları. Bulamazsanız kiremit ya da tuğlalar da işinizi görebilir.

Diğer malzememiz 1 adet palet. Beyaz sprey boya. Ve ip(halat).

paletten-sehpa-yap-1

Doğadan bulduğumuz paleti beyaz sprey boya ile dikkatlice boyuyoruz. Birinci adımda sadece boyama işlemini yapın.

paletten-sehpa-yap-2

İkinci adıma geldiğimizde boyamış olduğumuz paletin ara boşluklarını dolduracak halatı uygun uzunluklarda kesiyoruz.

paletten-sehpa-yap-3

Üçüncü adımda ise kestiğimiz halatları paletin ara boşluklarına gelecek şekilde yerleştiriyoruz ve halatın ucundaki düğümleri iyice sıkarak ipin boşluktan çıkmasını engelliyoruz.

paletten-sehpa

Bundan sonraki işlem paletinizi doğru yere konumlandırmanız ve üzerine dekoratif eşyalarınızı yerleştirmenizdir.

Bir de paletten masa sandalye yapımı yazımı okumanızı öneririm.Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


2
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x