perde siparişi

Oturma Odası Niş Modelleri 2021 TrendleriBu yazımızda sizlere oturma odası niş modelleri konusundan bahsedeceğiz. Ancak öncelikli olarak, niş kavramının tanımını bilmeyenler için yapalım. Niş: Yapılarda duvar içerisine bırakılan oyuklardır.Günümüzde en çok tercih edilen oturma odası niş modelleri televizyon için olanlardır. Ayrıca dekorasyonu tamamlamak ve daha hoş bir görüntü sergilemek adına, televizyon için bırakılan nişin her iki yanına, vazo ya da benzeri aksesuarları koymak için de niş oyukları bırakılır. Bu oyukların tepe noktalarına spot tarzı aydınlatma yerleştirilir. Böylece oyuk içerisindeki aksesuarlar daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Oturma odası niş modelleri

Aslında niş oyukları, çok eski zamanlardan bu yana geleneksel mimari yapılarda kullanılıyordu. Şimdilerde ise daha modern tarzda uygulamalarını görebiliyoruz. Oturma odalarında derinliği artırmak ve dekorasyona farklı bir hava katmak için kullanıldığını söyleyebiliriz. İstisnasız duvar niş örnekleri olarak çok farklı versiyonları seçme şansına sahipsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yeni niş modelleri için tıklayın!Oturma Odası Niş Örnekleri Nelerdir?

Oturma odası niş örnekleri

Yatak odası ya da salonlarda aslında sıklıkla karşılaştığımız niş örnekleri var. Biz bu nişleri yüklük olarak kullanıyorduk. Daha doğrusu birçok kişi yüklük için ayrılan duvar girintilerinin niş olduğunu bilmiyor.

Oturma odası niş örnekleri ise daha farklı yapıdadır. Asıl amacı odanın dekorasyonunu zenginleştirmektir.

Vazo, çiçeklik ya da diğer süs eşyalarının yerleştirilmesi için kullanılan niş örneklerini yeni yapılan binalarda görebilirsiniz. Bazı dairelerin oturma odalarında ise şömine için ayrılmış örneğine rastlayabilirsiniz.Oturma Odası Niş Uygulamaları

Niş oturma odası kavramı, hayatımıza yeni girdi sayılır. Rezidans adı verilen lüks dairelerde uygulama alanı bulduğunu söyleyebiliriz.

Oturma odasına duvar niş modeli, yapıların tasarlanma aşamasında karar verilen bir olgudur. Evi satın alabilecek potansiyel müşterilerin istekleri doğrultusunda tasarım yapılır.

Niş uygulamasına başlanmadan önce, ne amaçla kullanılacağına karar verilir. Bazı süs eşyalarının yerleştirilmesi için olabilir. Ya da şömine ve televizyon için bırakılabilir. Eğer süs eşyalarının sergilenmesi için kullanılacaksa, aydınlatma tesisatı da eklenir. Televizyon ya da şömine için bırakılan nişlerde aydınlatmaya gerek yoktur.
Bir diğer önemli konu da niş boyutlarıdır. Genelde tasarımlarda dikdörtgen ve kare ölçüler esas alınır. Oturması niş uygulamaları ideal ölçülerde tasarlanmalıdır. Çünkü içerisine yerleştirilecek eşyaların niş içerisinde kaybolması ya da taşıyormuş gibi görünmesi istenmez. Zaten böyle bir durum odanın dekorasyonunu bozar.

İlginizi Çekebilir: TV ünitesi niş uygulamaları için aşağıdaki içeriğe bir göz atabilirsiniz:

Spot tarzı bir adet aydınlatma elemanı, niş oyuğunun tepe noktasına yerleştirilir. Böylece derinlik ve niş içerisinde bulunan eşya iyi bir şekilde vurgulanmış olur.

Duvar kalınlığı da hesaba katılarak derinlik ölçüsü belirlenir.

Eğer yeni bir ev satın almaya karar verdiyseniz, oturma odası niş modelleri var mı diye mutlaka kontrol edin.

Oturduğunuz evde niş modelleri yoksa kendiniz de piyasada küçük bir araştırma yaparak yaptırabilirsiniz. Yaptırmadan önce oturma odası niş modelleri kataloğuna mutlaka göz atmalısınız.

MUTLAKA OKUYUN:  Oyun Odası Dekorasyonu: Ayaz'ın Odası!


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x