Oturma Odası Dekorasyonu için Bilmeniz Gereken +15 Bilgi

0
1621

Evinizin oturma odası; en çok zaman geçirdiğiniz, günün yorgunluğunu attığınız ve hatta misafirlerinizi ağırladığınız mekân olduğundan sürekli göz önünde olur ve sürekli tabir-i caizse ziyaret edilir. Haliyle evinizin en çok göz önünde olan oturma odası düzeni de sizin için daha büyük bir önem taşır. Oturma odanızın dekorasyonunu yenilemeyi ya da sil baştan bir oturma odası dekorasyonu yapmayı planlıyorsanız karşınıza birçok oturma odası örnekleri çıkabilir. Ancak önceliğiniz mutlaka kendi zevkleriniz ve yaşam tarzınız olmalıdır. Eğer sizi yansıtan ve sizi ön planda tutan bir dekorasyon yapmazsanız oturma odanız mutlu olduğunuz, size ait bir yer olmaktan çıkacaktır.

Modern oturma odaları günümüzde çok farklı varyasyonlarda karşınıza çıkabilir. Dekorasyonu tamamlayan birçok unsuru bir arada uyum içinde farklı zevkleri yansıtırken bulabilirsiniz. Birçok oturma odası takımı seçeneği içinden oturma odanızın dekorasyonu üzerine eğilerek siz de sizin felsefenizi, karakterinizi ve yaşam tarzınızı yansıtan bir dekorasyon ortaya çıkarabilirsiniz. Oturma odanızın dekorasyonunda tercih edeceğiniz her bir parça, adeta bir yapbozun parçası gibidir. Kullanacağınız oturma odası avize modeli bile küçük bir detay olsa dahi dekorasyon içinde oldukça önemlidir.

Her ayrıntının itina ile düşünüldüğü, dekorasyonun üzerine eğilerek ufak dokunuşlar ile ya da büyük değişimler ile farklılığı ortaya koyabilirsiniz. Sayısız oturma odası takımları içinden mutlaka oturma odanıza hem fiziki hem de boyut olarak uygun takım bulabilirsiniz.

Oturma odanızın dekorasyonunu yaparken özenle yapılmış birçok materyali oturma odanızın dekorasyonuna uyarlayarak benzersiz bir ambiyans yaratabilirsiniz. Dekorasyonunuzun vazgeçilmez materyallerinin başında oturma odası halıları gelir. Oturma odanızın halılarının koltuk ve perdeleriniz ile uyumlu olmalıdır. Bir bütüne bakıldığında halılarınız bağımsız kalmamalıdır.

Oturma odası grupları kendisini tamamlayan perde ve halılar ile bütünleştiğinde albenili ve şık hale gelir. Renk ve model uyumu bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli detayların başında gelir.  Seçtiğiniz oturma grubunu mutlaka oturma odası halısı ile desteklemelisiniz. Başarılı ve göz alıcı bir dekorasyon için uyum mekânda en önemli gerekliliklerden birisidir. Bunun için birçok oturma odası modelleri üzerinden fikirler edinebilirsiniz.

Edindiğiniz dekorasyon fikirlerini mutlaka kendi oturma odanıza uyarlayın ve kendi dekorunuza göre oturma odası perde seçimi yapabilirisiniz. Daha sonra diğer detaylar ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Örneğin; oturma odası masası ve benzeri unsurları kabaca dekorasyonu tamamladıktan sonra uyum yakalayarak tercih etmelisiniz.

1Oturma Odası Koltuk Takımı Seçimi

Oturma Odası Takımı Seçimi
Oturma grubu seçimi

Oturma odası dekorasyonunda belki de ilk karar vermeniz gereken koltuklarınızdır. Oturma odanıza girdiğinizde ilk göze çarpan ya da oturma odanızda kuşkusuz en çok kullanılan eşyanız koltuklarınız olacaktır.

Koltuk seçiminizde mutlaka salonunuzun büyüklüğüne uygun bir koltuk seçimi yapmalısınız. Oturma odanıza göre aşırı büyük koltuk takımı yer kaplayacağı gibi aşırı küçük bir takım da salonunuzda çirkin bir görüntü sergileyecektir.

2Oturma Odası Dekorasyonu için Uygun Halı Seçimi

Oturma Odasına Halı Modeli
Oturma odası için halı seçenekleri

Oturma odanızın halısı elbette mobilyanızın tarzına uygun olmalıdır. Aksi ve zıt bir halı modeli tüm dekorasyonunuzun havasını bozabilir. Ancak tam tersine dekorasyona uygun ve tarzınız üzerine inşa edilen bir halı tercihi isabetli olacaktır.

Yeşil koltuk takımına halı ile kahverengi koltuk takımına halı fikirleri için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

3Oturma Odasında Dekorasyonu Tamamlayacak Perde Seçimi

Oturma Odasına Perde
Oturma odasına perde seçmek

Oturma grubu ve halı arasında uyumu sağlayacak ve oturma odası dekorasyonunu tamamlayacak bir diğer unsur perde seçimidir. Oturma odanızda kullanacağınız perde, mutlaka oturma grubunuzun ve halınızın renkleri ile uyumu yakalamalıdır.

4Oturma Odası Renkleri

Oturma Odasına Renkleri
Oturma odasına uyum sağlayacak birbirinden güzel renkler

Dekorasyonda seçeceğiniz renkler elbette tarzınızı ve sizi yansıtacaktır. Zevkinize göre oturma odanızda canlı ve enerji veren soft yani yumuşak renkler tercih edebileceğiniz gibi kahverengi ve tonları gibi klasik ve modası geçmeyen renkler de tercih edebilirsiniz.

5Oturma Odanızın Düzeni

Oturma Odası Düzeni
Oturma odasının düzenini sağlamak için fikirler

Oturma odanızın dekorasyonunda kullandığınız eşyalar kadar düzeniniz de son derece önemlidir. Dekorasyonda mutlaka bir merkez oluşturmalısınız. Eşyaları dağınık koymak yerine mobilyalarınızı televizyon ya da şömine etrafında merkez haline getirmelisiniz.

6Dekorasyona ve Zevkinize Uygun Tablo Tercih Edebilirsiniz

Oturma Odasına Tablo Seçimi
Oturma odası için tablo seçmek

Oturma odası dekorasyonu ne kadar kusursuz ve başarılı olsa da odanın büyük duvarları boş kaldığında mutlaka bir eksiklik olacaktır. Oturma odanızın duvarındaki modern bir tablo farklı bir ahenk katarken aynı zamanda dekorasyonunuzun eksikliğini tamamlayacak.

7Oturma Odası TV Ünitesi Seçimi

Oturma Odasına TV Ünitesi
Oturma odası için televizyon ünitesi

Dekorasyonda TV ünitesinin modelinin diğer mobilyalara uyumu kadar bulunduğu konum da dekorasyon açısından önemlidir. Mümkünse TV ünitenizi ve dolayısıyla da televizyonunuzu mobilyalarınızın merkezinde olacak şekilde konumlandırmalısınız.

8Oturma Odası Trend Duvar Boyası Renkleri

Oturma Odası Trend Duvar Boyası
Oturma odası için trend boya fikirleri

Oturma odanızda elbette olmazsa olmazlardan birisi de duvar boyası seçimidir. Duvar boyanızın da mobilyalarınıza, perdelerinize uyumlu olması şarttır. Özellikle fil dişi, şampanya rengi, sütlü kahve rengi gibi tonlar hem her dekorasyona uygun hem de aynı zamanda trend renkler arasındadır.

9Duvar Kağıdı ile Oturma Odanızda Farklılık Yaratın

Oturma Odası için Duvar Kağıdı
Oturma odasına duvar kağıdı fikirleri

Eskiden klasik dekorasyonda duvar kağıdı tüm duvarlara kaplanarak duvar boyası görevi görüyorken günümüzde artık bir dekorasyon unsuru haline geldi. Oturma odanızda TV ünitenizin arka duvarına ya da varsa odanızın büyük ve boş bir duvarına duvar kağıdı uyguladığınızda dekorasyonunuz olduğundan çok farklı havaya bürünecektir. TV ünitesi arkasına duvar kağıdı nasıl olmalı içeriğe bakarak fikir alabilirsiniz.

10Farklı Aydınlatmalar ile Tarzınızı Yansıtın

Oturma Odasına Abajur
Oturma odası için abajur seçimi

Oturma odanızda klasik aydınlatmalar yerine yeriniz ve mobilyalarınız uygunsa köşe abajurları koyarak oturma odanızda romantik ve mistik bir hava oluşturabilirsiniz. Hem görüntü hem de işlevsel olarak işinize yarayacaktır. Aynı zamanda duvarlarınıza küçük aplikler de tercih edebilirsiniz.

11Oturma Odanıza Uygun Avize Tercihi

Oturma Odası için Avize
Oturma odası dekorasyonu için avize seçimi

Oturma odası dekorasyonunda avize seçimi bütünleyici özelliktedir. Eğer oturma odanız geniş ve ferah ise siz de büyük ve gösterişli bir avize tercihi yaparak mobilyalarınıza uygun hale getirebilirsiniz. Eğer küçük bir oturma odasını dekore ediyorsanız daha sade ve küçük bir model seçmelisiniz.

12Oturma Odasında Olmazsa Olmaz Berjer Tercihi

Oturma Odasına Berjer
Oturma odası için berjer fikirleri

Berjer koltuk modelleri, oturma gruplarını tamamlayan önemli aksesuarlardır. Özellikle oturma grubunuz düz renklerde ise berjerlerinizi renkli ve desenli berjerler oturma odanıza hem ahenk hem de hareketlilik katacaktır.

13Oturma Odası Dekorasyonu için Aksesuar Kullanın

Oturma Odası Aksesuar
Oturma odası için aksesuar seçenekleri

Oturma odasında dekorasyonu bazen ufak aksesuarlar bile tamamlayabilir. Şömine dekorasyonu için ya da TV ünitesinin köşesine koyacağınız uyumlu biblolar ya da motifler başarılı dekorasyona giden yoldur. Maket ve benzeri biblolar oturma odasında boş görülen yerlerde göz doldururken dekorasyonu da daha içi dolu hale getirmek için en etkili adımlardır.

14Oturma Odanızın Dekorasyonunda Yer Döşemesi Tercihi

Oturma Odası Laminat Parke
Oturma odasına laminat parke seçenekleri

Yer döşemeleri dekorasyonda çok fazla göz önünde bulundurulmasa da aslında önemli bir ayrıntıdır. Modern ve kullanışlı döşemeler dekorasyonu uzun ömürlü kılabilir, bir de trend ve modası geçmeyen laminant ve benzeri tercihler yaparsanız diğer unsurlar ile bir bütün oluşturabilirsiniz. Suya dayanıklı laminat parke modelleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

15Dekorasyonda Mutlaka Uyum ve Bütünlük Yakalayın

Oturma Odası Uyumu
Oturma odasında uyum çok önemli.

Her mobilya, halı, perde ya da avize gibi dekoratif unsurlar kendi başına güzel ve başarılı olabilir. Ancak siz oturma odanızın dekorasyonunu yaparken tercih edeceğiniz parçaların kendi başına değil birbirleri ile olan uyumu önemlidir. Dolayısıyla da her bir parçayı seçerken birbirleriyle nasıl bir uyum yakaladıklarını göz ardı etmemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here