perde siparişi

Örgü Sepet Yapımı Kolayca Nasıl Yapılır?Bu yazımda sizlere kolay ve pratik bir uygulama ile örgü sepet yapımı hakkında bilgi vereceğim. Videolu anlatımla örgü sepet yapımını en güzel şekilde tamamlayacaksınız. Dilerseniz aşağıda yapım aşamalarını da okuyabilirsiniz.Örgü Sepet Yapımı

Ufak araç gereçleri, tokaları, havluları, ekmekleri koyabileceğimiz çok şık ve dekoratif bir örgü sepet yapmak ister misiniz? Bu, çok fonksiyonlu sepete isterseniz yünlerinizi ve dikiş malzemelerinizi de koyabilirsiniz.

Örgü sepet yapımı

Koton bir iple yapabileceğiniz örgü sepete bu ip çok yakışmaktadır. Sentetik, akrilik bir iple yaparsanız bu sepet düzgün durmayacaktır. İki numara tığ ve bir buçuk katlı ip kullanacağız.

Dolayısıyla ipin bir tanesini sökeceğiz bu arada da örmeye devam edeceğiz. Eğer ikili iple örerseniz çok kalın bir görüntü oluşturacağı için örgü sepet yapımı estetik bir şekilde sonuçlanmayacaktır.Kare formu yapabilmek için altı motif yapacağız. Sekiz zincir çekerek ortaya bir halka oluşturalım. Daha sonra on iki tırabzan örelim bunu iki zincir araları ile ikişer defada çıkacak şekilde örelim.

Bu işlemi bitirdikten sonra küçük bir motif elde etmiş olacağız. Arkasından dört zincir ile yukarıya çıkalım. Üç kere ipi dolayalım dördüncüde bekletelim daha sonra yan taraftaki boşluğa tığımızı batalım üç tane tırabzan olduğu zaman hepsini beraber çekelim.

MUTLAKA OKUYUN:  Araba Lastiğinden Oturak Yapmak için +14 İlginç Fikir

Köşeleri oluşturmak için altı zincir çekelim. Sık iğne ile yandaki kutucuğa bağlayalım. Buraya ikili tırabzan yapalım. Tekrar altı zincir çekelim. Arkasından yine sık iğne yapalım ve köşeyi oluşturalım.Tüm köşeyi de aynı düzenle oluşturalım. Motif bittikten sonra dört köşeli bir şekil ortaya çıkacaktır. Üç zincir çekerek diğer motifimizle birleştirme işlemine geçebiliriz.

Örgü sepet nasıl yapılır

Üç zincir çekerek dantel motifi birleştirirmiş gibi birleştirme işlemini gerçekleştirebiliriz. Kenarları bu şekilde ördükten sonra taban örme işlemine geçebiliriz. Tabanı da ördükten sonra üç zincirle taban ve kenar birleştirme işlemini yapalım.

Örme işlemi bittikten sonra örme sepet yapımı için tutkallama safhasına geçebiliriz. Tutkallama işlemi için çiçek tutkalı kullanmalısınız. Çiçek tutkalını bulamazsanız tahta tutkalı da kullanabilirsiniz.
Bir bardak tutkala bir bardak su ilave edelim ve ayran kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Genişçe bir kap içine hazırladığımız tutkala örgü sepeti iyice bulayalım. Arada bir sıkıp tekrar bulayalım.

Daha önceden hazırladığımız ve üstüne poşet geçirdiğimiz kare yoğurt kabına alttan örgü sepetimizi geçirelim ve toplu iğne ile sabitleyelim. Bir gün kuruduktan sonra örgü sepet yapımı sonuçlanmış olacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Plastik Kaşıktan Ayna Çerçevesi Yapımı

Benzer Örgü Sepet Modelleri

orgu-sepet-yapimi-videolu-anlatimAbone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x