Ofis Dekorasyon Örnekleri

Evde Olmazsa Olmaz 17 Ayakkabı Düzenleme Fikri

Deniz Temalı Ev Dekorasyonu

Banyolarda Küvet mi, Duş mu?

Örgü Sepet Yapımı Videolu Anlatımlı

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Kendin Yap 29 Mart 2017
1.266

Bu yazımda sizlere kolay ve pratik bir uygulama ile örgü sepet yapımı hakkında bilgi vereceğim. Videolu anlatımla örgü sepet yapımını en güzel şekilde tamamlayacaksınız.

Örgü sepet yapımı

Ufak araç gereçleri, tokaları, havluları, ekmekleri koyabileceğimiz çok şık ve dekoratif bir örgü sepet yapmak ister misiniz?

Bu, çok fonksiyonlu sepete isterseniz yünlerinizi ve dikiş malzemelerinizi de koyabilirsiniz.

Örgü sepet yapımı

Dantel örgüler ile ev dekorasyonu için mutlaka yazımı okuyun.

Koton bir iple yapabileceğiniz örgü sepete bu ip çok yakışmaktadır. Sentetik, akrilik bir iple yaparsanız bu sepet düzgün durmayacaktır. İki numara tığ ve bir buçuk katlı ip kullanacağız.

Dolayısıyla ipin bir tanesini sökeceğiz bu arada da örmeye devam edeceğiz. Eğer ikili iple örerseniz çok kalın bir görüntü oluşturacağı için örgü sepet yapımı estetik bir şekilde sonuçlanmayacaktır.

Kare formu yapabilmek için altı motif yapacağız. Sekiz zincir çekerek ortaya bir halka oluşturalım. Daha sonra on iki tırabzan örelim bunu iki zincir araları ile ikişer defada çıkacak şekilde örelim.

Bu işlemi bitirdikten sonra küçük bir motif elde etmiş olacağız. Arkasından dört zincir ile yukarıya çıkalım. Üç kere ipi dolayalım dördüncüde bekletelim daha sonra yan taraftaki boşluğa tığımızı batalım üç tane tırabzan olduğu zaman hepsini beraber çekelim.

Köşeleri oluşturmak için altı zincir çekelim. Sık iğne ile yandaki kutucuğa bağlayalım. Buraya ikili tırabzan yapalım. Tekrar altı zincir çekelim. Arkasından yine sık iğne yapalım ve köşeyi oluşturalım.

Tüm köşeyi de aynı düzenle oluşturalım. Motif bittikten sonra dört köşeli bir şekil ortaya çıkacaktır. Üç zincir çekerek diğer motifimizle birleştirme işlemine geçebiliriz.

Örgü sepet nasıl yapılır

Üç zincir çekerek dantel motifi birleştirirmiş gibi birleştirme işlemini gerçekleştirebiliriz. Kenarları bu şekilde ördükten sonra taban örme işlemine geçebiliriz. Tabanı da ördükten sonra üç zincirle taban ve kenar birleştirme işlemini yapalım.

Örme işlemi bittikten sonra örme sepet yapımı için tutkallama safhasına geçebiliriz. Tutkallama işlemi için çiçek tutkalı kullanmalısınız. Çiçek tutkalını bulamazsanız tahta tutkalı da kullanabilirsiniz.

Bir bardak tutkala bir bardak su ilave edelim ve ayran kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Genişçe bir kap içine hazırladığımız tutkala örgü sepeti iyice bulayalım. Arada bir sıkıp tekrar bulayalım.

Daha önceden hazırladığımız ve üstüne poşet geçirdiğimiz kare yoğurt kabına alttan örgü sepetimizi geçirelim ve toplu iğne ile sabitleyelim. Bir gün kuruduktan sonra örgü sepet yapımı sonuçlanmış olacaktır.

Kışlık dekoratif örgü fikirleri için daha önce kaleme aldığım yazımı okuyabilirsiniz.

Örgü sepet modelleri

Örgü sepet yapımı Derya Baykal

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Yoğurt Kabından Neler Yapılır? - Ev Dekorasyon Fikirleri on 7 Eylül 2017

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Kolay Sehpa Boyama Teknikleri

Kolay Sehpa Boyama Teknikleri

15 Mart 2017
1.683
Pet Şişeden Neler Yapılır?

Pet Şişeden Neler Yapılır?

6 Eylül 2016
8.925
Karton Rulo Dekoratif Raf Yapımı

Karton Rulo Dekoratif Raf Yapımı

23 Temmuz 2016
5.772
Portakal Kokulu Mum Yapımı

Portakal Kokulu Mum Yapımı

24 Mart 2016
1.739
Bunlar da var!
Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

30 Eylül 2016
3.637
Balkonda Şenlik Zamanı

Balkonda Şenlik Zamanı

26 Mayıs 2015
3.177
Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

Kolay Mutfak Yenileme Fikirleri

14 Ağustos 2017
358