Okul Kütüphane Tasarımları Okumayı Sevdirecek!


Bu yazımda sizlere okumayı hem sevdiren hem de alışkanlık haline getirecek olan okul kütüphane tasarımları ile örnek fikirleri sunacağım. Okul kütüphanesi için fikirler edinebileceğiniz harika bir videoyu da aşağıya ekledim. Sonrasında okul kütüphane modelleri ve örnekleri hakkında geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

Okul kütüphanesi nasıl dekore edilir?

Okul kütüphane örnekleri okumayı hedef olarak belirleyen okulların özellikle üzerinde durduğu konular arasında yer almaktadır. Okul kütüphanelerini tasarlayacak olan mimarların göz önünde tuttuğu bir kaç ayrıntı var.

Bunlardan birisi kütüphanenin tasarlanacağı okulun öğrenci sayısıdır. Öğrenci kapasitesine uygun bir tasarım ile okul kütüphaneleri daha verimli çalışabilir.

Okul Kütüphane Tasarımları Okumayı Sevdirecek!

Kütüphane tasarımında dikkat edilen noktalardan biri de öğrencilerin yaş gruplarıdır. Bir ilkokul kütüphanesinin tasarımı ile lise kütüphanesinin tasarımı farklı olmalıdır. İlkokulda  görselliğin daha fazla ön plana çıkarılarak çocuklara kitap sevgisinin verilmesi öncelikli hedef olmalıdır.

Lise kütüphanelerinde ise tasarımdaki en belirleyici etken estetik zevkin yanında rahat ve huzurlu okuma ve çalışma ortamına sahip kütüphanelerin oluşturulmasıdır.

Okul kütüphane tasarımı mekandan bağımsız olarak düşünülmemelidir. Bulundukları okulun mimarisine uygun ve kütüphanenin kullanım alanına hitap eden bir yaklaşımla tasarım gerçekleştirilmelidir.

Okul kütüphane dekorasyonunda olmazsa olmazlar:

Okul kütüphanesinde olmazsa olmazların başında kütüphaneyi kullanacak öğrencilerin rahat edebileceği alanlar oluşturmak gelmelidir. Öğrenci kendini rahat ve güvende hissetmezse kütüphaneden tam olarak yararlanamayacaktır.

Bunun için de sadece estetik dekorasyona sahip kitaplık yerleştirmenin yanında öğrencilerin oturabileceği alanların da geniş ve ferah olmasını sağlamak gerekir.

Okul Kütüphane Tasarımları Okumayı Sevdirecek!

Okul kütüphane tasarımı için dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de kütüphane için kullanılan renklerdir.

Çok canlı renklerin genellikle ilkokul ve ana sınıfı öğrencilerinin kullanacağı kütüphanelerde tercih edilmesi bunun yanında lise ve üniversite öğrencilerinin kullanacağı kütüphanelerde ise daha çok açık ve bej renklerin tercih edilmesi doğru olacaktır.

Mekanı aydınlatan açık renkler sayesinde öğrencilerin çalışmalarında ağırlık hissetmeleri nispeten engellenmiş olacaktır.

Okul kütüphane tasarımları oluşturulurken dar mekanların azami kullanışlı olarak değerlendirilmesi gerekir.

Mekanın metre karesi düşük ve kullanacak öğrenci sayısı fazla ise kitaplıklarda raylı sistemlerin kullanılması daha doğru olacaktır. Böylece kitaplık için ayrılan alanın da azaltılması mümkün hale gelecektir.

Okul kütüphanesini daha kullanışlı hale getirmek için oda bölme fikirleri yazımı okumanızı öneririm.

En iyi okul kütüphane tasarımları

Okul kütüphane tasarımı dünya mimarlarının en çok üzerinde durduğu alanlardandır. Öyle ki bu alanda tatlı bir rekabetin olduğunu bile söyleyebiliriz. İşte, hayal gücünün tasarımlara yansıdığı en iyi kütüphane dekorasyonları:

1.Kütüphane örnekleri

2.Okul kütüphane örnekleri

3.Okul kütüphane görselleri

4.Okul kütüphane örnek tasarımları

5.Okul kütüphanesi süsleme

6.Okul kütüphanesi dekorasyonu

7.Okul kütüphanesi nasıl tasarlanır

8.Okul kütüphane tasarımları

9.Örnek okul kütüphane tasarımları

Harf raflar ile okul kütüphanelerini destekleyebileceğinizi unutmayın…

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x