perde siparişi


Okul Çağında Çocuklar için Çocuk Odaları Nasıl Olmalıdır?

İnsan doğduğu andan itibaren dünyanın yasası olan harekete binaen yerinde hiçbir zaman durmuyor. Zamanın sürekli ilerlemesi ile bebek çocuğa sonra da ergene ve gençliğe dönüşüyor. Devinim hızla akıyor. Doğan bir bakıyorsunuz ki büyümüş hatta yaşlanmış. Bu noktada en değerli varlıklarımız olan okul çağında çocuklar için çocuk odası nasıl olmalıdır sorusunu en ince ayrıntısına kadar cevaplamamız gereken önemli bir sorudur.Okul çağında çocuklar için çocuk odaları

Okul çağında çocuklar için çalışma odaları
Okul çağında çocuklar için çalışma odaları

Bebekleriniz de tıpkı bu kural çerçevesinde göz açıp kapatıncaya kadar büyüyü veriyorlar. Çocuklar okullu oluyorlar. Belli mesuliyetleri alma vaktine geliyorlar. Kendilerine ait hissettikleri ve vakitlerinin çoğunu geçirdikleri en müstesna evin köşesi odalarını da bu doğrultuda hazırlamak ve tasarlamak gerekiyor. Böylesi bir sorumluluk almaya daima hazır hale getirme adına anne babalar olarak üzerine düşeni yapmak zorundalar.

MUTLAKA OKUYUN:  Ada Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Okul çağında çocuklar için çocuk odaları
Okul çağında çocuklar için çocuk odaları

Çocuk odası dekorasyonu için öncelik kullanışlı olmasıdır. Mekânın durumu yani genişliği ya da darlığından ziyade kullanışlı olması düzeni de sağlayacağından önemlidir. Yerinde duramayan yapıları itibari ile çocuk hareketlidir. Hareket edecek alana da ihtiyaç duyarlar. Çok fazla ayrıntıyla boğulan odalar hem sıkıcı hem de sıkıntı verici olur.

Okul çağında çocuklar için çocuk odaları ve çalışma masası
Okul çağında çocuklar için çocuk odaları ve çalışma masası

Mutlaka bir çalışma köşesi adına bir dekorasyon kurulmalıdır. Okul çağındaki çocukların ödev ve derse hazırlık gibi öncelikli ve önemli ihtiyacını düşünecek olunursa, bu dekorasyon olmazsa olmazdır. Çalışması ya da çalışmalarına müsait şekildeki tasarımı ile çok yönlü bir masa gerekiyor. Rahatlıkla erişmeleri adına oluşturulmuş bir kitaplık da olmak zorundadır. Çocuklara eğlenceli okuma köşeleri için fikir almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?(Videolu)

Ruhun gıdası oyun ve aktivite

Ruhun gıdası oyun ve aktivite
Ruhun gıdası oyun ve aktivite

Çocuk odası dekorasyon fikirleri çocuk ruhu beden ne kadar büyüse de hep aynı kalır insanın içinde. Oyun da öyledir. Her yaşta oyun ile alakalı içimizde bir yerlerde bir uhde vardır. Çocuk ve çocukluk için de en önemli şeydir. Her ne kadar okullu olsalar da oyun onların en önemli ihtiyacı ve gelişim aracıdır. Çocuğun oyun çağından çıkması zordur. Oyun köşesi oda için kesinlikle olması gereken bölümlerin başında gelmektedir.Örnek bir çocuk odası dekorasyonu
Örnek bir çocuk odası dekorasyonu

Oyunu ve oyuncağı mekânın içerisindeki tasarımla eğitici niteliğe kavuşturulduğunda gelişimi sürecektir. Zira çocuk oyun ile sürekli kendini yeniler ve geliştirir. Yaşamın parçalarını beller. Tahayyül etmeyi öğrenir. Yaratıcılığı gelişir. Problem çözme melekesi gelişir. Sorunların halli için bakış açısı kazanır. Çocuğun oyundan koparmak ve baskı ile yönlendirme yapmak ebeveynlerin en sıklıkla işlediği hatalardandır. En çok dikkat edilecek şeylerden biri de odalarında televizyon olmamasıdır.

MUTLAKA OKUYUN:  Alaturka Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x