Mutfaklar için Pratik Depolama Önerileri

0
1215

Mutfaklar, bayanların ev içinde çok fazla vakit geçirdiği alanlardır. Bu alanların dekoratif duruşunu etkileyen en önemli unsurlardan biri de mutfağın düzenli olmasıdır. Dağınık mutfaklar hem çok kafa karıştıran hem de dekorasyon açısından tercih edilmeyen mutfaklardır. Bu sebeple mutfaklar için pratik depolama önerileri yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Mutfaklar için pratik depolama önerileri için temel nokta dolaplardır. Mutfak dolapları ve dolapların iç hacimlerinin uygun şekilde kullanılması size oldukça fazla alanı kullanıma açacaktır. Öncelikle mutfak dolabını yeni yaptıracaksanız mutlaka dolapları düşündüğünüz duvarın tamamının dolaplarla kullanılmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde dolap üstlerinin atıl durumda kalması olasılığı oluşacaktır. Eğer dolapların duvarı tam olarak kaplamadığı bir mutfağa sahipseniz de dolap üstlerini dekoratif bir biçimde kullanmanızı tavsiye ederim. Bu kullanım için de nadir kullandığınız aletlerin ya da mevsimlik mutfak araç ve gereçlerinin burada saklanması doğru bir yöntem olacaktır.

Koçtaş mutfak modelleri içeriğine bakarak mutfakta kullanabileceğiniz hazır modellere göz atabilirsiniz.

Mutfak için depolama
Mutfak için depolama

Mutfak dolapları tasarlanırken genellikle düz çekmece modeli düşünülmektedir. Ensiz ve uzun bir dolap modelini ters çekmece biçiminde tasarlayarak da kullanabilirsiniz. Üstelik bu uygulama size, şişe ve kavanozlarınızın saklanması için oldukça pratik ve verimli bir kullanım sunacaktır. Bu uygulamada da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta dolap içindeki hacmin doğru kullanılmasıdır. Bunun için bölme ve raf kullanmaktan çekinmeyin.

Küçük mutfak depolama alanı
Küçük alanlar için mutfak depolama fikirleri

Mutfak çekmeceleri çoğu zaman mutfaklar için pratik depolama önerileri içinde önemli bir yere sahiptir. Çekmecelerinizin bir tanesinin geniş hacimli olması büyük mutfak araç ve gereçlerinin saklanmasında avantaj sağlayabilir. Bunun dışındaki çekmecelerin sayı olarak çok ama küçük hacimli tasarlanması sayesinde çok daha fazla ürünü tasnif ederek saklayabilirsiniz. Eğer geniş hacimli çekmeceniz çok fazla ise iç hacmini doğru değerlendirmek için çekmece içi bölmesi kullanabilirsiniz.

Küçük mutfaklar için 20 farklı yaratıcı depolama için fikirlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.dekordiyon.com/kucuk-mutfaklar-icin-20-yaratici-depolama-fikri/

Düzenli mutfaklar için öneriler

Özellikle mutfağı dar olan bayanların daha fazla zorluk çektiği mutfak araç ve gereçlerinin depolanması için dolap haricindeki duvarların da titizlikle kullanılması gerekir. Bu duvarların kullanılmasında farklı ebatlarda ve işlevlerde pratik askılık ve raflar kullanmak güzel bir yöntemdir. Bu yöntemi uygularken fazla abartmak mutfak dekorasyon kalitesini düşüreceğinden ihtiyacınız kadar olanı dekoratif bir şekilde dizayn etmeyi düşünmelisiniz.

Buzdolabı rafları
Kullanışlı buzdolabı rafları

Mutfaklar için pratik depolama önerileri üzerinde dururken buzdolabının doğru tasniflenerek kullanılmasından da bahsetmek gerekir. Çoğu buzdolabı hacim olarak ailenizin ihtiyaçlarını karşılayacak hacme sahiptir. Buzdolabını ve sizi yoran uygulamalar, düzensiz yerleştirmelerden kaynaklanmaktadır. Temelde buzdolabı düzeni için her ürünün nerede olması gerektiğinin planlanması gerekir. Bu plan çerçevesinde dilerseniz buzdolabı içine her ürün için kap uygulamasında da bulunabilirsiniz. Böylece hem yiyeceklerin kokularının birbirine karışması engellenmiş olur hem de düzenli bir depolama alanına sahip olmuş olursunuz. Eğer buzdolabı raf aralıklarınız çok genişse rafın hacmini değerlendirmede raf aparatları da kullanabilirsiniz.

IKEA mutfak modelleri için fikir almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Raf bölme aparatları
Kullanışlı raf bölme aparatları

Mutfaklar için pratik depolama önerileri içinde kabul edilen bir diğer uygulama son dönemde sıkça kullanılan raf bölme aparatlarıdır. Rafların hacminin geniş olmasına karşın koyduğunuz ürünlerin küçük hacimli olması sebebiyle düşünülmüş bu uygulamada raflar bir üs rafa tutturulan bölme ile iki bölüm şeklinde kullanılabilmektedir. Böylece dolap içi hacim oldukça verimli bir şekilde değerlendirilebilmektedir.

Minimalist mutfaklar
Minimalist mutfaklara depolama fikri

Mutfaklar için pratik depolama önerileri arasında bir diğer önemli başlığın minimalist anlayış ile yakalanabileceğini düşünüyorum. Bu anlayışa göre ihtiyacınız olmayan ve kullanmadığınız mutfak araç ve gereçlerini bir gün kullanırım düşüncesi ile saklayıp mutfakta yer işgal etmelerine engel olmak gerekir. Bu sayede ağırlıklarından kurtulmuş daha rahat ve ferah bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Mutfak için depolama çözümleri
Mutfak için depolama çözümleri

Her bayan, örneklerden yararlanarak ve kendi hayal gücünü kullanarak mutfağında pratik depolama noktaları oluşturabilir. Bu alanları meydana getirirken hayal gücünüzü mutfağın geometrik yapısı ve kullanım alanını da düşünerek kullanmanızı tavsiye ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here