perde siparişi

Mutfak için Kara Tahta Yapımı(Videolu)Mutfak dekorasyonu için olmazsa olmazların içinde yer alan mutfak için kara tahta, bugünkü dekorasyon konumuzu oluşturuyor. İnsanın kendi yaptığı eşyaları kullanması kadar zevkli bir şey yok. He bir de bu eşyaları soranlara anlatmak da ayrı bir keyif diyebilirim.Mutfak için kara tahta nasıl yapılır?

Mutfak için dekoratif kara tahta en çok da mutfak dekorasyonuna gidiyor. Bu yüzden siz de dekoratif kara tahta için mutfakta güzel bir köşe ayırın.

İlginizi Çekebilir: Tahta kasadan neler yapılır işte detaylar!

Kara tahta yapmak için gerekli malzemeler

 1. Kara tahta olarak kullanacağınız kontra plak ya da cam levha.
 2. Kara tahta boyası.
 3. Kara tahta boyasını sürmek için fırça
 4. Kara tahta boyasını karıştırmak için kap
 5. Duvarı delmek için matkap
 6. Kara tahtada olmazsa olmaz renkli tebeşirler

Kara tahtanın boyutlarına mutfağınızdaki duvar alanına göre siz karar verin.kara-tahta-yap

Bir kaba kara tahta boyasını boşaltın ve hazırlayın.

Kara tahta olarak kullanacağınız levhayı görseldeki gibi 1 kez boyayın ve 10 dk kadar bekleyin. Daha sonra eksik kalan yerleri de kapatmak için 1 kez daha boyayın.

Kara tahta boyama işlemini tamamladıktan sonra tekrar kurumasını bekleyin.

MUTLAKA OKUYUN:  Palet Mobilya Fikirleri için +23 Dekorasyon Fikri


Tebeşirlerle renklendirmeyi unutmayın. 🙂

İlginizi Çekebilir: Buzdolabı yanı boşluğu değerlendirmek için tıklayın!

Ağaç gövdesinden kara tahta yapılışı

Sanayideki keresteci ya da odunculardan ağaç gövdesini ince bir formla kestirerek bu malzemeyi elde edebilirsiniz.
Daha sonra kara tahta boyasını da internetten ya da hobi marketlerden temin etmeniz mümkün.

Bir adet fırça ve kara tahtayı bitirdikten sonra birkaç adet beyaz tebeşir işinizi görecektir.

Gereken malzemeleri yukarıdaki görselde görebilirsiniz. Tekrar edecek olursak, ağaç gövdesi, kara tahta boyası, fırça ve tebeşir.

Kara tahta boyası yapısı itibariyle çok yoğun olduğu için ağaç gövdesini boyamadan önce bir kaba az miktar su, az miktar da kara tahta boyası dökün.

İkisini karıştırarak da yapabileceğiniz gibi bir kaba su diğer kaba az miktar kara tahta boyası koyarak da işlemi başlatabilirsiniz.

Buradaki amaç boyanın su ile buluşarak daha rahat bir boyama yapabilmenizi sağlamaktır. Hangisi kolayınıza gidiyorsa o şekilde çalışabilirsiniz.

Kara tahta boyasını ağaç gövdesi üzerine en az 3 kat uygulamanız gerekiyor. Her katı uyguladıktan sonra 1 saat kadar beklemeniz sağlam bir boyama için gerekli.

Son kat kara tahta boyasını da uyguladıktan sonra ağaç gövdesinden kara tahta hazır diyebiliriz. Artık üzerine istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Ayakkabı Kutusundan Takı Kutusu Yapımı

Ağaç gövdesinden kara tahta çocuk odasından mutfağa kadar istediğiniz tüm odalarda kullanılabilir. Bu durum sizin hayal dünyanıza kalmış.

He bir de adı kara tahta olan ancak istediğiniz renk hazırlayabileceğiniz bu ürünü, farklı renk kara tahta boyaları ile yapabilirsiniz.

Siz de küçük bütçeler ile evinizde böyle harikalar oluşturabilirsiniz. Daha farklı fikirler aklınıza gelirse yorum alanından benimle mutlaka paylaşın.

Kara Tahta Boyası işe Kavanoz Boyama Yapımı

Bugünkü yazımızı kara tahta boyası ile kavanoz boyama fikrine ayırdık. Mutfakta hanımların en güzel yardımcılarından olan kavanozlar, genelde şeffaf cam şeklinde standart görüntüsüyle mutfakta bulunuyor.

İstedim ki standartların dışına çıkıp sık sık kullandığımız kavanozları figürlü bir şekilde boyayalım.

Oldukça basit işlemlerle yapılan kavanoz boyama hem keyifli hem de mutfak için oldukça kullanışlı ürün ortaya çıkarması bakımından keyif veriyor.

Kara tahta boyası ile figürlü kavanoz boyama yapabilmek için oldukça sınırlı malzeme listesine ihtiyaç duyuyoruz. Hemen sizlere malzemelerimizi söyleyeyim.

Figürlü kavanoz boyama

Gerekli malzemeler

 • Kaç adet kavanozu boyamak istiyorsanız o kadar kavanoz.
 • Kavanoz deseni için beyaz kağıt.
 • Kavanoz çevresini kapatmak için yapışkan bant.
 • Bir miktar kara tahta boyası.
 • Fırça
 • Boyama yapmak için kullanmayacağınız bir kap.
Figürlü kavanoz boyama

Figürlü kavanoz boyama nasıl yapılır?

Kavanoz boyama işlemine geçmeden internetten ya da dergilerden kavanozda olmasını istediğiniz ürünün kalıbını bulmanız gerekiyor. Mesela bayan figürü oldukça keyifli görünüyor. Ya da kalp sembolü gayet güzel bir fikir olabilir.

MUTLAKA OKUYUN:  Halat iple Supla Yapımı Videolu Anlatımlı

Hazırladığınız kalıbı bant yardımı ile kavanozların üzerine ortalayacak şekilde yapıştırıyoruz. Burada dikkat edeceğiniz nokta figürü orantılı bir şekilde kavanoza yapıştırmak ve kenarlarında boşluk kalmasına engel olmaktır.

Bu şekilde hem boyayacağımız alan net bir şekilde kavanozun üzerine çıkar hem de daha temiz bir boyama yapmış oluruz.

Figürlü kavanoz boyama

Kavanozu boyarken tam tersi işlem de yapabilirsiniz. Yani tüm kavanozu boyayıp figürlü kısmı boş bırakabilirsiniz.

Figürlü kavanoz boyama

Kara tahta boyası ile desenli kavanoz boyama için farklı renkler de kullanabilirsiniz. Kara tahta boyasının aslında adı kara, yoksa aşağı yukarı internette tüm renk ve tonlar mevcut.

Figürlü kavanoz boyama

Figürlü kavanozları farklı ortamlarda kullanmanız mümkün. Mesela şık bir sofrada ekstra süslemeler yaparak sofraya ayrı bir zenginlik katabilirsiniz.

Ya da tamamen mutfakta çay, şeker, tuz gibi ürünleri sakladığınız bir set oluşturabilirsiniz. Tamamen zevkinize ve kullanım ihtiyaçlarınıza kalmış.

Desenli kavanoz boyama ile ilgili aklınıza gelen soru ve görüşlerle ilgili yorum alanını kullanabilirsiniz.

Dünyadan ve Türkiye’den dekoratif kara tahta örnekleri

Mutfak kara tahta yazıları için aşağıdaki örneklere bakabilirsiniz. Siz de mutfağınızdaki kara tahta örnek yazıları bizimle paylaşabilirsiniz.

Daha farklı DIY projeleri için kendin yap kategorimizdeki projelere bakabilirsiniz. Bir sonraki dekorasyon fikirlerinde görüşmek üzere…Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


5
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x