Mutfak Dolabı Temizliği ile İlgili En Etkili +5 Öneri


Mutfak dolabı temizliği için birçok doğal yöntem söz konusu. Limon, karbonat ve sirke ile mutfak dolabı temizleme için tıklayabilirsiniz. Hijyenik şartlarda yemek hazırlamak her bayanın uyması gereken sağlık kuralları arasında yer almaktadır. Bu şartları sağlamada mutfak dolabı temizliği önemli bir basamağı ifade eder. Mutfak dolabı temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya çalıştığımız bu yazımızda sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir, mutfak dolabı temizliği püf noktaları gibi önemli konulara da değinmeye gayret edeceğiz. Ayrıca sirke ile mutfak dolabı temizliği, karbonat ile mutfak dolabı temizliği, limon ile mutfak dolabı temizliği konusunda bilgilendirmelerde bulunacağız.


Mutfak Dolabı Temizliği Püf Noktaları

Mutfak Dolabı Temizliği ile İlgili En Etkili +5 Öneri

Mutfak dolabının temizliği için sizlere hazırladığımız püf noktalarını sunmak istiyoruz. Bu püf noktalarına riayet ederek siz de sağlıklı ve temiz bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir işte detaylar!


Karbonat ile mutfak dolabı temizleme

Mutfak Dolabı Temizliği ile İlgili En Etkili +5 Öneri

Mutfak dolabı temizliği marketlerde satılan kimyasal içerikleri yoğun olan aşındırıcı gücü yüksek ürünler kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Bu ürünlerin hem insan sağlığı için zararlı olduğunu hem de orta vadede dolaplarınızı aşındırarak eski parlaklığını yitirmesine neden olacağını belirtmek isteriz. Bu sebeple mutfak dolabının temizliği için olabildiğince doğal ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Bu doğal ürünlerden biri de karbonattır. Karbonat yapısı itibariyle kirleri kabartan bir özelliğe sahiptir. Mutfak dolaplarını temizlemek için kullanacağınız karbonatın daha etkili bir sonuç vermesi için sulandırılması gerekir. Karbonatın miktarı, temizliğin yapılacağı dolap alanına göre değişkenlik gösterecektir. Yeteri kadar suyun içerisine karbonatı ilave edin ve erimesini sağlayın. Karbonatlı suyu hem dolap içlerinde hem de dolap dışında güvenle kullanabilirsiniz. Lake mutfaklar için mutfak dolabı temizleme biraz daha zorlayıcı olabilir, farklı fikirler için lake mutfak dolabı temizliği  bağlantısına tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Limon ile mutfak dolabı temizleme

Mutfak Dolabı Temizliği ile İlgili En Etkili +5 Öneri

Limon sadece mutfak dolabının temizliği için değil birçok mutfak araç ve gereci ile genel temizlikte sıkça kullanılan doğal temizlik ürünlerinden biridir. Limonun içindeki doğal asitler yüzey temizliğinde sadece mikropları öldürmekle kalmaz aynı zamanda parlak bir yüzeyin oluşmasına da katkı sunar.

Limon ile mutfak dolabı temizliği gerçekleştirmek için bir adet orta boy limonun suyu yaklaşık üç yüz mililitre su ile karıştırılarak kaynatılır. Kaynayan bu karışımın ılık hale gelmesi beklenir. Karışım ılık olarak bir bez yardımı ile mutfak dolabı içlerine ve dış yüzeylerine uygulanır. Burada dikkat etmeniz gereken uygulama sırasında mutlaka mikro fiber ya da yumuşak bir bez kullanmanızdır. Sert bez kullanımı, ince yüzey çiziklerine neden olabilir.


Sirke ile mutfak dolabı temizleme

Mutfak Dolabı Temizliği ile İlgili En Etkili +5 Öneri

Sirke, doğal fermente bir ürün olduğu için temizlik konusunda güvenerek kullanacağınız malzemeler arasındadır. Sirkenin sadece mikrop ve bakteri arındırıcı özelliği yoktur. Aynı zamanda sirkenin uygulandığı yüzeye parlaklık veren bir niteliği de vardır. Tüm bu özellikler, mutfak dolabının temizliği için oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Kullanacağınız sirkenin beyaz sirke olması durumunda parlaklık ve hijyen konusunda çok daha iyi sonuçlar alabileceğinizi ifade etmeliyiz. Sirkeyi temizlik için kullanacağınız suyun içerisine katmanız yeterli olacaktır. Sulandırmadan doğrudan uygulamalarda yoğun koku ile karşılaşabilirsiniz. Dilerseniz endüstriyel deterjanlarda olduğu gibi püskürtmeli bir şişe içerisinde de kullanımı etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Mutfak Dolabı Temizlik Sırası

Mutfak Dolabı Temizliği ile İlgili En Etkili +5 Öneri

Mutfak dolabının temizliğinde kullanacağınız doğal malzemeleri seçtikten sonra belirli sıralar takip ederek uygulama yapmanız etkili sonuçlar almanızı ve hızlı temizlik yapmanızı sağlayacaktır. Bunun için öncelikle mutfak dolaplarının iç kısımlarını boşaltın. Boşalttığınız dolapların iç yüzlerini tamamen temizleyin. Dolap içi temizlik bittikten sonra en son dolapların dış temizliklerini gerçekleştirin.

İç temizlik için kullandığınız su ile dış temizlik için kullanacağınız suyun aynı olmaması gerekir. Bu sebeple mutlaka kirlendiğinde temizlik suyunu tazeleyin. Temizlik işlemi bittikten sonra bir süre kapakları açık bırakın ve dolapların havalanmasını sağlayın. Havalandırma işlemi, dolap içinde nemin kalmaması için gereklidir.

Mutfak Dolabı Temizlik Süresi

Mutfak Dolabı Temizliği ile İlgili En Etkili +5 Öneri

Mutfak dolabının temizliği hangi sıklıkla yapılmalıdır sorusu da bayanların sıklıkla sorduğu ve cevabını merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Pinterest sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Kirlendikçe yapılması gereken mutfak dolabının temizliğinde kirlenme düzeyleri her mutfak için bir değildir. Bazı mutfaklar 15 gün içinde dolap temizliği isterken bazı mutfaklarda ayda bir dolap temizliği gerekir. Bu sebeple temizlik düzenini kendiniz belirlemelisiniz. Bu da en az ayda bir olacak şekilde düzenlenmelidir. Temizlik sonrasında mutfak dolaplarını düzenlerken ihtiyaç duyacağınız fikirlere mutfak dolabı düzenleme bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın