Mor ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri


Mor ve mor tonları her zaman kadınların en favori renkleri arasında yer almıştır.  Moda sektöründe, makyaj tonlarında, ev dekorasyonunda çeşitli alanlarda en çok tercih edilen renklerden bir tanesidir. Mor asaletin rengi olarak geçmektedir. Lüks hayat, zerafet ve zenginliği simgelemektedir. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Mor renge uyumlu renkler genellikle gösterişli havasından dolayı dekorasyonlarda kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda mor renk kullanmak isteyenler uzunca dekorasyonda mor ile uyumlu renkler konusunda düşünmektedirler.


Dekorasyonda Mor ile Uyumlu Renkler Neler?

Mora yakışan renkler aslında oldukça fazladır. Kişilerin zevkleri tartışılamaz, herkesin ayrı ayrı zevkleri vardır bu yüzden mora yakışan renkler aslında sizin kombinlediğinizde neyi beğeniyor iseniz odur.  Yeni eve yerleşecek olanlar genellikle asaleti, zarifliği  ve zenginliği simgeleyen mor rengini kullanmak isterler. Bu yüzden mor renk dekorasyon fikirleri oluşturmaya çalışırlar. Ev dekorasyonunda akla gelebilecek her alanda bu zarif rengin yarattığı şık ve iddialı stilden yararlanabilirsiniz. Patlıcan moru ile uyumlu renkleri evinizin her alanında kullanabilmeniz mümkün, mor koltuk kombinleri, mor halı kombinleri, mor dolap kombinleri, mor nevresim takımları, mor mutfak dolapları, mor elektronik aletler gibi birçok alanda bu rengi dekore edebilmeniz mümkün.  Mor renk modern ev dekorasyonu konusunda oldukça uygun renklerdendir.

İlginizi Çekebilir: Diğer renkleri merak edenler için birbirine uyumlu renkler içeriğine bir göz atabilirsiniz:


Dekorasyonda Mor Renk Kullanımı

Evinizde patlıcan moru ile uyumlu renkler kullanmak istiyorsanız öncelikle nasıl bir tema oluşturacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Evinizde çarpıcı bir görüntü istiyorsanız canlı ve parlak mor tonları kullanabilirsiniz. Mora yakışan renkler kombin ederek ferah ortamlar elde edebilirsiniz. Mor renk ruhsal olarak canlandırıcı bir etkiye sahiptir.  Mor renk, zihni ve sinirleri sakinleştirmektedir. Mor renk kişileri yaratıcılığa teşvik etmektedir. Renklerin hayatımızdaki yerleri oldukça büyüktür. Renkler sayesinde neşeli, eğlenceli, karamsar, üzgün ve mutsuz olabiliriz. 

Mor ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri

Mor enerjinin artmasını ve psikolojik olarak rahatlamayı sağlamaktadır. Mor rengi hakim kullandığınız odanın hakim rengi yapıp ağırlığı o renge vermek istiyor iseniz bu durum risk oluşturabilmektedir. Koyu tonların baskınlığı bulunduğu ortama ağır hava verir. Bunun yerine mora uyan renkler kombin ederseniz daha sakin bir hava oluşur. Mor renk dekorasyon fikirleri oldukça fazladır. Koltuklarınızda mor renk kullanacaksanız yastığı ya da koltuk örtüsünü daha açık bir renk seçmelisiniz. Veya duvarın tek bir tarafını mor yapıp diğer taraflarını açık renk yapabilirsiniz. Eğer mor renk aksesuar olarak seçeceğiniz bir renk ise; minder, puf, avize, tablo, abajur gibi parçalarda tercih edebilirsiniz. Mor rengi duvarlarınızda, halılarınızda ve perdelerinizde de kullanabilirsiniz. Dekorasyonda mor ve tonlarını kullanmak istiyor iseniz dengeyi iyi kurmak zorundasınız.


Ev dekorasyonunda mor rengi fazla kullanmanız evi boğucu  bir atmosfere dönüştürebilir. Evinizin dekorasyonunda mor renk çiçekler, mor renk abajurlar, mor renk mumlar, mor renk duvar kağıdı ve mor renk duvar saati kullanabilirsiniz.  Mor duvar kağıtları salon dekorasyonu için özellikle klasik tarz isteyenler için kullanılabilir bir renk, ancak çok koyu tonlar mekanı karanlık gösterebilir, daha açık ve parlak mor tonları tercih edilerek şık bir görünüm elde edilebilir. Tek bir mor parça bile odanıza şık ve gösterişli bir hava katabilir.

Mor Renge Hangi Renk Yakışır?

Mor ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri

Mor ile uyumlu renkler oldukça fazladır. Mora en çok yakıştığını düşündüğümüz renkler; mor ve sarı uyum, mor ve beyaz uyumu, mor ve mavi uyumu, mor ve gri uyumu, mor ve pembe uyumu gibi bir çok renk mor rengine uymaktadır.


Mor ile Sarı Renk Uyumu

Mor ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri

Sakinliğin ve sezgisel gücün rengi olan mor, sarı ile birlikte kullanıldığında mutlu, dingin bir atmosfer yaratır. Mor rengin çok açık tonları olan lavanta, leylak ve sümbül tonları ise yatak odaları ve çalışma odalarında kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Koltuk takımları renk kombinleri için tıklayabilirsiniz.


Mor ile Mavi Renk Uyumu

Mor ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri

Mor renge uyumlu renkler arasında mavi renk kardeş iki renk olarak bilinir. İkisi arasında doğuş itibariyle bir dostluk vardır. Evlerinizin içinde de bu dostluğu yansıtarak birbirine uyum sağlayan duvarlar oluşturabilirsiniz.

Mor ile Gri Renk Uyumu

Mor ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri

Endüstriyel, kullanışlı bir görünüm ile gri ve mor rengi birlikte kullanmak ideal bir görüntü temelini oluşturur.


İlginizi Çekebilir: Gri ile uyumlu renkler için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mor ile Beyaz Uyumu

Mor ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri

Mor renk çok yoğun bir renktir. Bu yüzden, mor ve tonlarını beyaz gibi daha açık renklerle kullanmak, en iyi seçenektir.İki renk arasındaki denge ve uyum mükemmeldir.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x