Montessori Yatak Nasıl Yapılır?

1
360

Son dönemlerde montessori yatak modelleri hem çocuğa uyku eğitimi vermek ve hem de güvenli uyku sunmak adına önemli yere sahip olmaya başladı. Kendisine has bir tasarıma sahip olan montessori yatak yapımı son derece kolay ve bir o kadar da incelik gerektirir. Nitekim bir çocuk yatağı olacak. Bizler bu yazımızda sizlere montessori yatak nasıl yapılır aktarmaya çalıştık. Sizler malzemeleri marangozdan kestirdiğinizde rahatlıkla evinizde yapabilirsiniz. Genellikle montessori yatak yapımı ölçüleri de 1 metreye 2 metre ya da 90 santimetreye 1.90 santimetre olarak standart yapılmaktadır.

Montessori yatak yapılışı kolay olduğu kadar montessori yatak yapımı maliyeti de düşük oluyor. Yapabiliyorsanız kendiniz yaptığınızda hazır bir montessori yatak almaktansa neredeyse yarı yarıya kar etmeniz mümkündür. Yazımızın devamında montessori yatak yapma yöneliğinde tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Montessori Yatak Yapımı

blank

Montessori yatağı, son dönemlerin en popüler çocuk yatak modelidir. Yapımı evde dahi son derece kolay olan montessori yatak, aynı zamanda çocukların güvenle uyuyabileceği ve düşme tehlikesi olmayan bir yatak modelidir.

  • Montessori yatak yapımı için öncelikle uzun ve kalın şerit tahtalara ihtiyacınız olacaktır. Bu tahta parçalarını  eğer kesmek için ekipmanınız yoksa marangoza kestirmelisiniz.
  • Bu parçaların ölçülerini yatağın ölçülerini nasıl kararlaştırdıysanız o ölçülerde belirlemelisiniz.
  • Montessori yatak yapımı için tabana koymak için en az 4 şerit, dik direkler için 4 şerit ve tavanı çatı, çadır ya da ranza olarak nasıl karar verdiyseniz yeteri kadar şerit kestirmeniz gereklidir.
  • Montessori yatak yapımı için şerit tahtaları kestirdikten sonra artık montajı yapma zamanınız gelmiştir. Ancak montessori yatak içerisine yatağı koyacağınız için iç kısmın yatak ölçüsüne uygun olması gereklidir.
  • Tüm şeritleriniz kesildikten sonra şeritleri doğru şekilde monte etmeye başlayabilirsiniz. Monte işlemlerini yaparken akıllı vida gibi sağlam malzemeler kullanmalısınız. Nitekim bir çocuk yatağı yapıyorsunuz ve bu nedenle de yatağın sağlam ve güvenli olması daha da önemli oluyor.
  • Şeritleri monte ederken öncelikle tabandaki şeritleri, sonra dört köşeyi oluşturacak dik şeritleri monte etmelisiniz. Daha sonrasında ise tavanı oluşturacak şeritleri monte edebilirsiniz.
  • Montessori yatak yaparken tavanın nasıl olacağına karar vermiş olmalısınız. Montessori yatak modelleri ranza, çatı ve çadır olmak üzere üç farklı şekilde tasarlanır. Karar vereceğiniz modele göre kestirdiğiniz şeritleri de en son monte ettiğinizde yatak kabataslak ortaya çıkmış olacaktır.
  • Montessori yatak yapımı aşamalarında monte işlemlerini bitirdikten sonra boyama aşamasına geçebilirsiniz. Montessori yatağınızı istediğiniz renkteki bir sprey boya ya da akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz.
  • Boya tamamen kuruduğunda tabana yatağınızı yerleştirdiğinizde artık montessori yatağınız hazır diyebiliriz.

Çocuklara eğlenceli okuma köşeleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Montessori Yatağı Faydaları Nelerdir? Çocuklar için Neden Önemlidir?

blank

Montessori yatağı, çocuk eğitiminde sorumluluk bilinci geliştirmek adına son derece önemli ve faydalıdır. Bu yatak tasarımı sayesinde ilk olarak çocuklarda sorumluluk bilinci gelişmektedir. Sorumluluk bilinci ile birlikte çocuklar bu yatağı kendileri kullanabildikleri için sorumluluklarını kendileri yerine getirmeyi de öğrenirler.

Montessori yatak yapımı hakkında araştırmalar yapıyor iseniz şunu da bilmelisiniz ki; çocuğunuz bu yatak sayesinde kendi işlerini kendisi özgüvenini toplayarak yapabilmeyi öğrenecektir. Böylece sorumluluk bilinci kazanan çocuğunuzun size ve çevresindeki diğer insanlara karşı bağımlılıkları da azalacaktır.

Montessori yatak kullanan çocuğunuz aynı zamanda öz güveni tamamlanmış olan bir birey olarak büyümeye devam eder. Elbette bu şekilde büyüyen bir çocuğun fiziksel ve bilişsel becerileri de hızla gelişme gösterir.

İkiz bebek odası dekorasyonu için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here