En Kolay Montessori Yatak Nasıl Yapılır?

Kendi montessori yatağınızı kendiniz yapabileceğiniz harika bir içerik oluşturduk. Montessori yatak yapımı rehberine göz atmak için harika bir gün!

Son dönemlerde montessori yatak modelleri hem çocuğa uyku eğitimi vermek ve hem de güvenli uyku sunmak adına önemli yere sahip olmaya başladı. Kendisine has bir tasarıma sahip olan montessori yataklar son derece kolay ve bir o kadar da incelik gerektirir. Nitekim bir çocuk yatağı olacak. Sizler malzemeleri marangozdan kestirdiğinizde rahatlıkla evinizde yapabilirsiniz. Genellikle yatak ölçüleri de 1 metreye 2 metre ya da 90 santimetreye 1.90 santimetre olarak standart yapılmaktadır.

Ev şeklinde olan ve yere neredeyse sıfır olduğu için çocuklar için oldukça güvenli olan montessori yatağı süslemesi de yapıldığında çocuklar için iki kat ilgi çekici olabiliyor. Hatta öyle ki; montessori yatak modelleri, çocukların kendi başlarına uyumaları için teşvik ediyor ve çocukların kendilerine olan özgüvenlerini de geliştiriyor.

Kısacası montessori ev yatak modelleri çocuklar için hem eğlenceli hem de aynı zamanda faydalı olabiliyor. Makalemizin devamında montessori yatak nasıl yapılır ve yatak malzemeleri gibi tüm konuların ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Montessori Yatak Nedir?

En Kolay Montessori Yatak Nasıl Yapılır?

Montessori yatak, bir nevi çocuklar için tasarlanmış yer yatağı modelidir. Çocukların kolay şekilde girip çıkabildiği yatak çocukların kendi başlarına uyuma imkanı sunarken aynı zamanda yataklarını kendilerinin toplayabileceği bir yatak modelidir.

Montessori yatak, montessori felsefesinden yola çıkılarak tasarlanmıştır. Bu felsefeye göre montessori ile çocuklara bilinçli ve özgüvenli olmaları aşılanıyor. Çocukların gündelik hayatlarında  kolaylıkla kullanabilecekleri bu yataklar eğitim için tasarlanan ve aynı zamanda da son derece işlevsel bir eşya konumundadır. Dolayısıyla da montessori yatak sadece bir yatak olmaktan ziyade çocuğun aileden bağımsız yaşamasına yönelik tasarlanmış bir yataktır.

Montessori Yatak Malzemeleri

En Kolay Montessori Yatak Nasıl Yapılır?

Montessori yatağı nasıl yapılır diye soruyorsanız öncelikle yatak malzemeleri konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde evde kendiniz yatak yapımında zorlanabilirsiniz.

Yatak yapımı için gerekli olan ana malzemeler kerestelerdir. Uygun ölçülerde kereste direkleri olmadan montessori yatak yapımı imkansızdır. Dolayısıyla da ihtiyacınız olan temel malzemeler belirlediğiniz ölçülerde kerestelerdir. Genellikle montessori yatak ölçüleri de standart yatak ölçülerinde yapılmaktadır.

Keresteler haricinde monte etmek için vidalara, hızlı yapıştırıcılara, içerisine koymak için yatağa ve en sonunda da renklendirmek için boya ve verniğe ihtiyacınız olacaktır.

Montessori Yatak Yapımı

En Kolay Montessori Yatak Nasıl Yapılır?

Montessori yatak nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında oldukça kolaydır. Ancak gerekli mlazemeleri tedarik ettiğinizde bu malzemeleri monte ederek kolay şekilde yapabilirsiniz. Montessori yatağı monte etmek için ilk olarak tabandan başlayabilirsiniz. Taban kasnağını monte ettikten sonra direklerini monte etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Monte işlemi sırasında vidaları ve şarjlı matkabınızı kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Direkleri de monte ettikten sonra tavan kısmını monte etmeniz gerekiyor. Montessori yatak modellerinin tavanları farklı modellerde olabilir. Bu noktada yatağınızın tavan kısmının nasıl olacağına karar verdikten sonra o formda montelerinizi yaparak montessori yatağınızın iskelet kısmını bitirebilirsiniz. Daha sonrasında boyama ve vernikleme işlemlerini yapıp yatağınızı kuruttuktan sonra içine yatağınızı koyduğunuzda artık yatağınız hazır hale gelmiş olur.

Montessori yatağı, son dönemlerin en popüler çocuk yatak modelidir. Yapımı evde dahi son derece kolay olan montessori yatak, aynı zamanda çocukların güvenle uyuyabileceği ve düşme tehlikesi olmayan bir yatak modelidir.

  • Montessori yatak için öncelikle uzun ve kalın şerit tahtalara ihtiyacınız olacaktır. Bu tahta parçalarını  eğer kesmek için ekipmanınız yoksa marangoza kestirmelisiniz.
  • Bu parçaların ölçülerini yatağın ölçülerini nasıl kararlaştırdıysanız o ölçülerde belirlemelisiniz.
  • Montessori yatak yapımı için tabana koymak için en az 4 şerit, dik direkler için 4 şerit ve tavanı çatı, çadır ya da ranza olarak nasıl karar verdiyseniz yeteri kadar şerit kestirmeniz gereklidir.
  • Montessori yatak yapımı için şerit tahtaları kestirdikten sonra artık montajı yapma zamanınız gelmiştir. Ancak yatak içerisine yatağı koyacağınız için iç kısmın yatak ölçüsüne uygun olması gereklidir.
  • Tüm şeritleriniz kesildikten sonra şeritleri doğru şekilde monte etmeye başlayabilirsiniz. Monte işlemlerini yaparken akıllı vida gibi sağlam malzemeler kullanmalısınız. Nitekim bir çocuk yatağı yapıyorsunuz ve bu nedenle de yatağın sağlam ve güvenli olması daha da önemli oluyor.
  • Şeritleri monte ederken öncelikle tabandaki şeritleri, sonra dört köşeyi oluşturacak dik şeritleri monte etmelisiniz. Daha sonrasında ise tavanı oluşturacak şeritleri monte edebilirsiniz.
  • Montessori yatak yaparken tavanın nasıl olacağına karar vermiş olmalısınız. Montessori modelleri ranza, çatı ve çadır olmak üzere üç farklı şekilde tasarlanır. Karar vereceğiniz modele göre kestirdiğiniz şeritleri de en son monte ettiğinizde yatak kabataslak ortaya çıkmış olacaktır.
  • Montessori yatak aşamalarında monte işlemlerini bitirdikten sonra boyama aşamasına geçebilirsiniz. Montessori yatağınızı istediğiniz renkteki bir sprey boya ya da akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz.
  • Boya tamamen kuruduğunda tabana yatağınızı yerleştirdiğinizde artık montessori yatağınız hazır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Kitap okuma köşeleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Montessori Yatağı Süsleme

En Kolay Montessori Yatak Nasıl Yapılır?

Montessori yatağı nasıl yapılır sorusunu soranların merak ettiği konulardan birisi de montessori yatağı süsleme konusudur. Montessori yatağını yaptıktan sonra süslemek en kolay ve hatta en zevkli aşamadır. Yatağı kullanacak olan kız ya da erkek çocuğuna göre yatak süslemesini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Montessori yatak süslemesi için pembe ya da mavi renkleri ağırlıklı kullanabileceğiniz gibi unisex renkleri de tercih edebilirsiniz. Yatak duvarlarındaki çitleri renkli boyayabilirsiniz. Çatı kısmına istediğiniz renkte bir tente yaparak çocuğunuzun kendisini tam da bir evde yattığı hissine kapılmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak da yatağınızın içini şişman ve yumuşak süs yastıkları ile destekleyip estetik bir çocuk yatağı görüntüsü elde edebilirsiniz.

Montessori Yatağı Faydaları Nelerdir? Çocuklar için Neden Önemlidir?

En Kolay Montessori Yatak Nasıl Yapılır?

Montessori yatağı, çocuk eğitiminde sorumluluk bilinci geliştirmek adına son derece önemli ve faydalıdır. Bu yatak tasarımı sayesinde ilk olarak çocuklarda sorumluluk bilinci gelişmektedir. Sorumluluk bilinci ile birlikte çocuklar bu yatağı kendileri kullanabildikleri için sorumluluklarını kendileri yerine getirmeyi de öğrenirler.

Montessori yatak yapımı hakkında araştırmalar yapıyor iseniz şunu da bilmelisiniz ki; çocuğunuz bu yatak sayesinde kendi işlerini kendisi özgüvenini toplayarak yapabilmeyi öğrenecektir. Böylece sorumluluk bilinci kazanan çocuğunuzun size ve çevresindeki diğer insanlara karşı bağımlılıkları da azalacaktır.

İlginizi Çekebilir: İkiz bebek odası dekorasyonu için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Montessori kullanan çocuğunuz aynı zamanda öz güveni tamamlanmış olan bir birey olarak büyümeye devam eder. Elbette bu şekilde büyüyen bir çocuğun fiziksel ve bilişsel becerileri de hızla gelişme gösterir. Daha fazla fikre Pinterest sayfamızdan da ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın