Modern Şark Köşesi Dekorasyon Fikirleri

2
1535

#Yazı İçeriği

Şark köşesi denilince aklımıza sedir, şark odası, şark köşesi minderi gibi kelimeler gelmektedir.

Evet, kültürümüzün bu ayrıcalıklı kavramları yüzyıllardır gerek köy odalarında gerekse evlerimizde rahatlığın ve huzurun tanımında çokça kullanılmıştır.

Şark kültürü modernite ile birleşince insanlar evlerinin bir odasını şark odası yaparak bu kültürü yaşatmak ve bu kültürün imkânlarından yararlanmak amacı taşımışlardır.

Şark köşesi dekorasyonu

Şark odası dekorasyonunda temel düşünce insanların birbirini rahat görebilmesi ve insanların rahatça oturabilmesidir. Bunun için orta büyüklükte bir oda yeterli olacaktır.

blank
Şark odaları

Odanız çok büyükse bir köşesini şark köşesi olarak düşünebilirsiniz. Şark köşesinde temel malzeme sedir ya da desenli minderdir.

Çok fazla bütçe ayırmak istemeyenler için minder doğru bir tercihtir. Modern çizgilerle birleştirilmiş sedirler ise orijinale yakın bir şark köşesi oluşturmanızda en büyük etkendir.

Şark odası mobilyalarındaki desen neredeyse klasikleşmiş, eskiyi andıran özelliklere sahiptir. Şark odası aynı zamanda ferah bir ortam katmaktadır.

Sedirlerin duvara yaslanmış olması mekânın tam olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Şark odası yapmak isteyenlerin sedir ya da minder tercihini yaptıktan sonra sıra halıya gelmektedir.

Şark köşesinin halı seçimi yapılırken sedirlerde kullanılan motifler düşünülmelidir. Yakın desenli ve yakın renkli halılar tercih etmek uyum sağlaması açısından doğru bir seçim olacaktır.

Modern salon dekorasyonu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımı okuyun.

Şark köşesi malzemeleri

Şark köşesini tamamlayan diğer malzemeler arasında perde, ışıklandırma, ibrik, kilim, güğüm, çömlek, orak sayılabilir. Aslında eskiye ait aklınıza gelen hemen hemen her malzeme aksesuar olarak kullanılabilir.

blank
Osmanlı tarzı şark köşeleri

Önemli olan bu malzemeleri mekânın düzenlemesine uygun noktalara koymaktır. İnsanlar bu odaya girdiklerinde geçmişi hatırlamalılar. Şark köşesi mobilyaları için önemli ayrıntılardan biri de yastıklardır.

Yastıkların sedirleri ya da minderleri tamamlayan bir yapısı vardır. Yastık desenleri de sedir desenlerinde olmalı ve bir bütünlük sağlamalıdır.

Şark köşesi mobilyalarının klasik ve modern salon takımlarına göre yere daha yakın olduğunu görüyoruz. Bu aynı zamanda tevazu ve samimiyetin göstergesidir.

Modern çizgi ile klasik şark köşesini birleştiren bazı firmalar her ne kadar sedirleri yükseltmeye çalışsa da biz eski tarz sedirlerin boyunun korunması taraftarıyız.

Ottoman style şark odaları

Aşağıdaki video ile Osmanlı dönemindeki şark odalarına bir göz atabilirsiniz.

Şark odası nasıl yapılır video

Aşağıdaki videoyu izleyerek şark odası hakkında genel bir kanıya sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here