Mutfak için En İyi Evye Modelleri

Çocuklar için Sıra dışı Çocuk Odası Tasarımları

Ofis Dekorasyon Örnekleri

Elbise Askısı ile Yaratıcı Fikirler

Modern Şark Köşesi Dekorasyon Fikirleri

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Mobilya 21 Ocak 2017

Şark köşesi denilince aklımıza sedir, şark odası, şark köşesi minderi gibi kelimeler gelmektedir.

Evet, kültürümüzün bu ayrıcalıklı kavramları yüzyıllardır gerek köy odalarında gerekse evlerimizde rahatlığın ve huzurun tanımında çokça kullanılmıştır.

Şark kültürü modernite ile birleşince insanlar evlerinin bir odasını şark odası yaparak bu kültürü yaşatmak ve bu kültürün imkânlarından yararlanmak amacı taşımışlardır.

Şark köşesi dekorasyonu

Şark odası dekorasyonunda temel düşünce insanların birbirini rahat görebilmesi ve insanların rahatça oturabilmesidir. Bunun için orta büyüklükte bir oda yeterli olacaktır.

Şark odaları

Odanız çok büyükse bir köşesini şark köşesi olarak düşünebilirsiniz. Şark köşesinde temel malzeme sedir ya da desenli minderdir.

Çok fazla bütçe ayırmak istemeyenler için minder doğru bir tercihtir. Modern çizgilerle birleştirilmiş sedirler ise orijinale yakın bir şark köşesi oluşturmanızda en büyük etkendir.

Şark odası mobilyalarındaki desen neredeyse klasikleşmiş, eskiyi andıran özelliklere sahiptir. Şark odası aynı zamanda ferah bir ortam katmaktadır.

Sedirlerin duvara yaslanmış olması mekânın tam olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Şark odası yapmak isteyenlerin sedir ya da minder tercihini yaptıktan sonra sıra halıya gelmektedir.

Şark köşesinin halı seçimi yapılırken sedirlerde kullanılan motifler düşünülmelidir. Yakın desenli ve yakın renkli halılar tercih etmek uyum sağlaması açısından doğru bir seçim olacaktır.

Modern salon dekorasyonu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımı okuyun.

Şark köşesi malzemeleri

Şark köşesini tamamlayan diğer malzemeler arasında perde, ışıklandırma, ibrik, kilim, güğüm, çömlek, orak sayılabilir. Aslında eskiye ait aklınıza gelen hemen hemen her malzeme aksesuar olarak kullanılabilir.

Osmanlı tarzı şark köşeleri

Önemli olan bu malzemeleri mekânın düzenlemesine uygun noktalara koymaktır. İnsanlar bu odaya girdiklerinde geçmişi hatırlamalılar. Şark köşesi mobilyaları için önemli ayrıntılardan biri de yastıklardır.

Yastıkların sedirleri ya da minderleri tamamlayan bir yapısı vardır. Yastık desenleri de sedir desenlerinde olmalı ve bir bütünlük sağlamalıdır.

Şark köşesi mobilyalarının klasik ve modern salon takımlarına göre yere daha yakın olduğunu görüyoruz. Bu aynı zamanda tevazu ve samimiyetin göstergesidir.

Modern çizgi ile klasik şark köşesini birleştiren bazı firmalar her ne kadar sedirleri yükseltmeye çalışsa da biz eski tarz sedirlerin boyunun korunması taraftarıyız.

Ottoman style şark odaları

Aşağıdaki video ile Osmanlı dönemindeki şark odalarına bir göz atabilirsiniz.

Şark odası nasıl yapılır video

Aşağıdaki videoyu izleyerek şark odası hakkında genel bir kanıya sahip olabilirsiniz.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: 2015 Köşe Koltuk Takımı Modelleri - Ev Dekorasyon Fikirleri on 7 Şubat 2017
  2. Pingback: Esnafların Bilmesi Gereken Mağaza Dekorasyon Fikirleri - Ev Dekorasyon Fikirleri on 24 Mart 2017

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!
Dekoratif Çerçeveler

Dekoratif Çerçeveler

10 Ağustos 2015