Minimalist Ev Tasarımları Nasıl Yapılır?

0
504
Minimalist ev tasarımları nasıl yapılır
Minimalist ev tasarımları nasıl yapılır

Evimizde geçirdiğimiz bu süre içerisinde hep bir uğraşı içerisindedir bayanlarımız. Evin karmaşı ve yoğunluğu sürekli olarak bir temizlik ve toparlama ihtiyacı doğurmaktadır. Bu durumun önüne geçmek ve kalabalık bir görünümden uzaklaşmak istiyorsanız, tercih edeceğiniz en iyi dekorasyon fikri olan minimalist ev tasarımları hakkında fikir sahibi olmalısınız.

Minimalist Ev Tasarımı Yapmadan Önce

Minimalist ev tasarımı yapmadan önce
Minimalist ev tasarımı yapmadan önce
  1. Eşyarınızı azaltın : Evdeki yaşantımızı zorlaştıracak değil de bize gün içerisinde daha da kolaylık sağlayacak bir ev dizaynı yapmalıyız. Fazla kalabalık, göz yoran, elimize takılan, ev içerisinde bizim yaşam alanımızı daraltacak eşyaların olmaması gün içerisinde daha az yorulmanızı sağlayacaktır.
  2. Objeyli bir bütün içinde değerlendirin : Tek başına belki çok sevdiğiniz bir ürün, obje ya da aksesuar ev dizayn olarak bakarsanız ve bir bütün olarak ele aldığımızda belki hiç hoş olmayan hiç işinize yaramayan bir şey olarak karşınızda duruyor olacak. Bu da evinizde kalabalıktan başka bir işe yaramayan önemsiz bir şey olacaktır.
  3. Bir sıralama yapın : Evinizdeki eşyaları kullanışlılık ve dekorasyonel anlamda sıralandırın. Daha sonra gereksiz olanlardan birer birer kurtulun. Kurtulma evresinin zamana yayın. Bir kerede hepsini atmak minimalist tasarımdan ziyade içi boş bir dekorasyon görüntüsüne neden olabilir. Evinizde kalabalıktan kurtulduktan sonra evinizde az eşya olmalı. Evet az ama kullanışlı işlevsel eşya ev dizaynında buna dikkat etmelisiniz. Daha sonra dizayn edeceğiniz yerleri tek tek parçalar halinde ele alın. Bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Tarz evler için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak fikir sahibi olabilirsiniz:

Minimalist Ev Tasarımları için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Minimalist ev tasarımları için dikkat edilmesi gerekenler
Minimalist ev tasarımları için dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli konu minimalsit ev tasarımlarının evin genelini kapsaması gerektiğidir. Sadece oturma alanınız olarak bakmamalısınız. Oturma odalarınız, mutfağınız, çocuklarınızın odası, banyonuz, yatak odanız, balkonunuz yani evinizde aklınıza gelebilecek her yer aslında ev dekorasyonu yaparken dizayn konusunda ele alabileceğiniz yerlerdir. Yine evinizdeki bu bütün alanlar için ayrı ayrı uğraş gerektirecek bir konu.

Sizin daha rahat etmeniz açısından ve yaşamınızı en çok rahat ettiğiniz evinizde daha kolaylıklarla geçirebilmeniz için dikkatle ev tasarımları yapmalısınız. Önemli olan görsellik olduğu kadar sizin de rahat etmenizdir.

Minimalizm için gereksiz eşyalara elveda!

Minimalizm için eşyalara elveda
Minimalizm için eşyalara elveda

Gereksiz eşyalar için  : Her gittiğiniz ev o ev sahibinin kişiliğinin bir yansımasıdır. Sizin evinizde de sizi anlatan çok eşya vardır. Bu eşyalardan belki zamanla kopamayacaksınız işinize yaramasa bile sizden bir parça olarak düşüneceksiniz. Böyle durumlarda küçük bir kiler edinin ve sizin önemli gördüğünüz eşyaları oraya yerleştirin. İleride minimalist dekorasyondan vazgeçerseniz, bu eşyalardan yeniden faydalanabilirsiniz.

  • Duvarlar : Minimalist ev tasarımlarında duvarlar genellikle soft renkli ve tek bir tablodan veya saatten oluşur. Fazladan raflar, tablolar ve çerçeveler bulunmaz.
  • Koltuklar : Genel olarak koltuk takımları yerine iki koltuk veya bir köşe koltuk daha sık tercih edilmektedir.
  • Perdeler : Minimalist dekorasyonda kruvaze perdeyi pek görmezsiniz. Tercihler genelde fon perdelerden yanadır ve soft renklere sahiptir.
  • Halılar : Halılar genellikle küçük ebatlı ve parketinin çoğunluk bölümünün açıkta kalması sağlanır. Fazla detaylı desenlere sahip olmamakla birlikte, genelde tek renk veya patchwork tarzındadır. Halı yerine kilimde minimalist ev tasarımlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Ev dizaynında size mutluluk veren sizi daha çok rahat ettiren ürünler seçmeniz de fayda var. Minimalist dekorasyon anlayışının temelinde bu fikir yatar. Önemli olan rahatlık ve kullanışlılıktır. Yukarıdaki adımları uygulayarak minimalist ev tasarımları ile ilgili güzel denemeler yapabilir ve hayat tarzınızın yönlendirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here