Mimarisiyle büyüleyecek ağaç ev fikirleri

Genellikle tatil mekanlarında görmeye alıştığımız ağaç evler son zamanlarda evlerin arka bahçelerine de yerleşmeye başladı. Geniş bir bahçeye sahip olanlar bahçenin bir kısmına tasarladıkları ağaç ev ile bahçeyi daha keyifli hale getirebiliyor.

Neden ağaç ev?

Türkiye’de genellikle orman kampı ve tatil alanlarında görülen ağaç ev, günümüzde şahsi kullanıma da hitap eder duruma geldi.

Ahşabın doğal dokusunun verdiği tabii duygular ve insanların doğallık arayışları aslında neden ağaçtan ev sorusunu cevaplıyor.

Neden ağaç evler

Şehir yaşamının ve betonarme yapının verdiği kasvet insanların böyle kütüklerle yapılan ev arayışlarına itmiş durumda.

Ağaçtan evlerde bir hobinin icraa edilmesine ya da çocuklar için oyun evine de dönüştürülebilmesi bakımından çok avantajlı.

Ağaç ev nasıl yapılır?

Ağaç evlerin yapımı eskiden zor olsa da günümüzde teknolojiyle birlikte daha kısa sürede ağaçtan ev tasarlamak mümkün olabiliyor.

Ahşabın kolay işlenebilen bir malzeme yapısına sahip olması ve insanların kişisel zevklerini yansıtabilecekleri ortamlar sunabilmesi insanları ağaç evlerin yapımı konusunda heveslendirebiliyor.

Ağaç evler nasıl yapılır

Ağaç evlerin yapımındaki en önemli nokta doğa ile uyumlu tasarlanabilmesidir. Genelde tek bir platform üzerine inşaa edilen ağaç evlerin depreme ve diğer dış etkenlere karşı dayanıklı olduğunu biliyor musunuz?

Kütüklerin bir araya getirilmesi ile ağaç evin dört duvarı örülüyor. Tavan çatı kısmı ile taban bölümlerinin de eklenmesiyle yalıtım sağlanarak harika bir tasarım ortaya çıkabiliyor.

Ağaç evlerin avantajları ve dezavantajları

Ağaç evler doğal afetlere karışı yüksek dayanıklıkları ile dikkat çeken bir yapıya sahip. Alan bakımından yeterince metrekare sahipseniz birkaç odalı ağaçtan ev tasarlamak oldukça mümkün.

Doğal yaşam fikri ağaç evler

Yapılışındaki sürenin kısa, kullanılan malzemenin uygun fiyatlı olması ekonomik bir ağaç ev mimarisini ortaya çıkarabiliyor.

Ayrıca ağaç evlerin taşınabilir olması da onları diğer ev mimarilerinden ayırıyor.

Ağaç parçalarından dekorasyon fikirleri için yazı linkine tıklayabilirsiniz.

En güzel ağaç ev tasarımları

İnternette gezerken denk geldiğim en güzel ağaç evleri sizler için derledim. Beğendiğiniz ağaç ev tasarımları için yorumlarınızı bekliyorum.

En güzel ağaç evi tasarımları
En güzel ağaç ev fikirleri
Ormanın içinde ağaç ev fikri
Kütüklerden ağaç ev yapımı
Bahçe arkasına ağaç ev fikri

Daha önce kaleme aldığım yine mimarisiyle adından sıklıkla söz ettiren Safranbolu evleri yazımı da okuyabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. […] Ağaç ev yapım aşamalarına geçmeden önce birkaç önemli detayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ağaç ev yapımı için birçok ağaç türü var. Bunlardan en dayanıklı ağaç türünü seçmekte fayda var. Özellikle çam ağacı, kayın ve meşe ağaçlarını tercih edebilirsiniz. Bu ağaçları işlenmiş şekilde kullanabileceğiniz gibi kenet sistemini de kullanabilirsiniz. Kenetleme işlemi her kütüğün üst yüzerine diğer bir kütük için yatak açılarak yapılan bununla birlikte özel kimyasal ve çiviler kullanılarak yapılan işlemlerdir. Hava geçirgenliğini özel yalıtım sıvıları ile en alt seviyeye indirebileceğiniz ağaç ev yapımı işlemlerinde zorlu kış koşullarına yönelik de ağaç evler tasarlayabilirsiniz. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here