Mimarisine Aşık Olacağınız Safranbolu Evleri

1
783

Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde yer alan Safranbolu evleri 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı şehir mimarisinin yansıtıldığı birçok farklı özellikleri barındıran yapısı ile tarihi değere sahiptir.

Safranbolu evleri içi ve dışı ile bu yazımızda ayrıntılı olarak incelenecektir. Safranbolu evlerinin özellikleri gerçekten de o dönemin sosyolojik yapısını anlamada da bize ışık tutmaktadır.

Safranbolu evleri hakkında kısa bilgi

Safranbolu Osmanlı döneminde Sinop-İstanbul ticaret yolu üzerinde önemli bir konaklama mekanı olarak görülmüştür.

Safranbolu’daki evler genellikle Osmanlı mimarisi ve kültürel yapısı ile bütünleşmiştir. Bu sebeple de 1994 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine alınmıştır.

blank
Safranbolu evleri

Bu listeye girmedeki en belirleyici unsur, günümüze kadar tarihi dokusunu kaybetmemiş yaklaşık iki bin civarındaki evdir. Bu evlerin birçok özelliği birbirine benzese de konum ve kullanım açısından ayrılan kısımları da vardır.

Evlerin aralarındaki sokaklarda kullanılan taşlar sayesinde suların toprak tarafından emilmesi kolaylaşmakta böylece sel gibi afetlere karşı önlem alınmış olunmaktadır. Ayrıca bu taşlar ağaçların kök gelişimine de engel olmamaktadır.

Safranbolu evlerinin özellikleri

Safranbolu evleri için en dikkat çekici özelliklerden biri evlerin birbirinin güneşini engellemeyecek şekilde konumlandırılmış olmasıdır.

Bu sayede evlerin güneşten azami derecede faydalandığını da söyleyebiliriz. Ayrıca evlerin camının komşu evin camına bakmayacak şekilde tasarlanması da dikkate değerdir.

 

İki ya da üç kattan oluşan evlerin misafir odalarında banyo ve tuvaletin olması Türk misafirperverliğinin de göstergesi kabul edilmiştir.

Safranbolu evleri, mükemmel bir şehir planlaması sayesinde kamu binalarına ve dini yapılara dönük bir şekilde inşa edilmiştir.

Evlerde Türk ahşap işleme sanatının en zarif örneklerini görmekteyiz. Özellikle evlerin tavanlarında ve kapılarında görülen bu işlemeler paha biçilemez güzelliktedir.

blank
Safranbolu ev mimari yapısı

İç mimari yapısında genellikle İslam kültürünün getirdiği mahremiyete dayalı haremlik selamlık dizaynını görmekteyiz. Bu dizayna uygun olarak mutfak ile erkek misafirlerin ağırlandığı oda, yan yana olacak şekilde konumlandırılmıştır.

Yine dış kapı tokmaklarının da iki tane olması bu kültürün ürünüdür. Küçük tokmak tiz ses çıkartır ve gelen kişinin bir bayan olduğu anlaşılırken erkek misafirler için tok ses çıkaran büyük tokmak vardır.

Dünyanın en güzel bahçeli evleri için yazımı okumanızı öneririm.

En güzel Safranbolu evleri

İşte benzersiz özellikleri ile Safranbolu evlerinden farklı kesitler…

1Safranbolu’nun evleri

blank
Safranbolu’nun evleri

2Safranbolu ev örnekleri

blank
Safranbolu ev örnekleri

3Safranbolu ev mimari yapısı

blank
Safranbolu ev mimari yapısı

4Safranbolu evleri ve özellikleri

blank
Safranbolu evleri ve özellikleri

5Safranbolu evleri nasıldır

blank
Safranbolu evleri nasıldır

6Safranbolu evleri mimarisi

blank
Safranbolu evleri mimarisi

7Safranbolu ev görselleri

blank
Safranbolu ev görselleri

8Safranbolu ev

blank
Safranbolu ev

9Safranbolu’nun geleneksel evleri

blank
Safranbolu’nun geleneksel evleri

10Safrabolu evleri

blank
Safrabolu evleri

Mimarisiyle büyüleyecek ağaç ev fikirleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here