Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022


Qua Granite

Merdiven altı dekorasyon düşüncesi evinizi en verimli ve dekoratif zenginliğe sahip bir tasarımla planlama fikrinden yola çıkılarak oluşturulmuş birçok örneğe sahiptir. Bu tasarımların ana hedefi atıl vaziyette görülen merdiven altlarını en iyi şekilde değerlendirmek ve bu alanların dekoratif özelliklerine de katkı sağlamaktır. Merdiven altı dekorasyon çeşitleri arasından sizin evinize uygun bir model mutlaka bulunacaktır. İsterseniz bu model üzerinde ihtiyaçlarınıza uygun değişiklikler de yapabilirsiniz. Merdiven altı portmanto ve ayakkabılık uygulamasını incelemek isterseniz sizi video ile baş başa bırakıyorum. Yazının devamında merdiven boşluklarını değerlendirebileceğiniz farklı fikirleri de bulabilirsiniz.

Merdiven Altı Dekorasyon Örnekleri

Merdiven altı boşluklarının değerlendirilmesi için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazılarını beraber inceleyerek sizin için uygun olanını bulmanıza yardımcı olacağız.

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı dekorasyon modelleri

Bu örneklere bağlı kalmaksızın farklı tasarımlar da oluşturabilirsiniz. Bu örnekler sadece size ilham vermek amacıyla oluşturulmuştur. Ev içinde her alanı doğru şekilde kullanmak size yerden tasarruf sağlarken hatta artı olarak bir yaşam alanı da sağlayacaktır. Bu bağlamda özellikle iki katlı evlerde değerlendirme yapılabilecek alanların başında merdiven altı değerlendirme geliyor.

Merdiven altı aynalı dolap, bu yöntemler içinde en çok kullanılan yollardan birisidir. Dışarıdan ayna gibi görülen dolap aslında evin tüm fazlalıklarını saklayan bir dolap olabilir. Nitekim merdiven altı ayakkabı dolabı da aynı işleve sahip oluyor.

Evinizde merdiven altı değerlendirmeleri yapabilmek için merdiven altı kitaplık modelleri, merdiven altı niş modelleri, merdiven altı yüklük ve hatta merdiven altı tuvalet modelleri sıklıkla kullanılarak merdiven altı değerlendirilmektedir.

1.Merdiven altı aynalı dolap

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı aynalı dolap

Merdivenler her ne kadar bina içlerinde yer alındığı şeklinde bilinse de artık çok katlı müstakil evlerde de merdivenler bulunuyor. Evlerin içindeki ahşap merdivenlerin altları genellikle boş alan oluyor ki bu alanı değerlendirmek de sizlere kalıyor.

Merdiven altı değerlendirme yapmak istiyorsanız aynalı bir dolap çok doğru bir karar olacaktır. Evinize gelen misafirler dışarıdan bu dolabı sadece bir ayna olarak görürken aslında o aynan arkasında bütün fazlalıkları koyabileceğiniz bir dolap yer alacak.

2.Merdiven altı ayakkabı dolabı

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı ayakkabı dolabı

Merdiven altı değerlendirme için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem merdiveninizin altını bir ayakkabı dolabına dönüştürmek olabilir. Bir evde yerleştirilmesi, muhafaza edilmesi ve saklanması en zor şeylerden birisi de ayakkabılardır.

Evinizde ahşap bir merdiven varsa merdiven altına yapabileceğiniz raflı bir ayakkabı dolabı sizin için hayat kurtarabilir. Böylece tüm ayakkabılarınız ortadan kalkar ve bununla beraber merdiven altında oldukları da belli olmayacağından ayakkabılarınızın kapladığı o büyük yer artık size kalabilir.

3.Merdiven altı tuvalet modeli

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı tuvalet modelleri

Merdiven altı tuvalet modelleri çoğu zaman insanların aklına merdiven altı değerlendirme alternatifleri olarak gelmez. Ancak düşünüldüğünde hiç de fena fikir değildir. Evinizde ahşap merdiven varsa ve evin genelinde bireyler tarafından tuvalet sayısı da yetersiz geliyorsa bu sizin için iyi bir fikir olabilir.

Merdiven altı boşluğunu tuvalet olarak kullanabilmek için gider ve su tesisatı ihtiyaçlarınız olacaktır. Eğer bu tesisatı çekebilirseniz ve alan da müsait ise merdiven altını tuvalet ya da banyo olarak kullanarak evinizde büyük bir krizin de çözüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

4.Merdiven altı yüklük

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı yüklük modeli

Yüklükler eski evlerde yorganların ve yatakların üst üste konulduğu eşyalar olarak bilinir. Günümüzde de yatak ve yorganlar için elbette yer bulmak kaçınılmaz bir ihtiyaç oluyor. Şayet evinizde ahşap merdiveniniz varsa ve merdiven altınız boşsa bu boşluğu merdiven altı değerlendirme için yüklük olarak kullanabilirsiniz.

Merdiven altını yüklük olarak kullanabilmek için dilerseniz boşluğa geniş raflar da yaptırabilirsiniz. Böylelikle sadece yatak ve yorganlarınızı değil başka ev tekstili eşyalarınızı da düzenli şekilde istifleyerek bu boşluğu değerlendirebilirsiniz.

5.Merdiven altı kitaplık modelleri

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı kitaplık modelleri

Evinizin her alanı yaşamak için size aittir. Evinizde kaliteli yaşamak ise tamamen sizin elinizdedir. Çünkü evinizin her köşesini siz dilediğiniz gibi kullanırsınız. Dolayısıyla da evinizde yaptığınız değişimler ya da değerlendirmeler yaşam alanınızı genişletebilir ya da daraltabilir.

Evinizde yapabileceğiniz değerlendirmelerden birisi merdiven altı değerlendirme olmaktadır. Evinizde ahşap merdiven varsa bu fırsatı mutlaka değerlendirmelisiniz; hele de bir kitap kurdu iseniz kitaplarınızı güvenle muhafaza edebilmek için bu fırsat sizin için paha biçilemez olabilir.

Merdiven altını raf yöntemi sayesinde güzel bir kitaplığa çevirebilirsiniz. Genelde ahşap merdivenlerin altı boş olur ve bu alanları değerlendirmek tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Kitaplık fikri ise son derece dekoratif ve kullanışlı bir fikir olabilir.

  • Uygulandığı alanda fark yaratacak fayans renkleri ve dekorasyon önerileri bu yazımızda sizleri bekliyor!

Merdiven Altı Portmanto Modelleri

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı portmanto modelleri

Merdiven altı dekorasyon örnekleri arasında çok verimli ve şık tercihlerden biri portmanto seçeneğidir. Bu seçeneğin birçok alternatifini kullanabilirsiniz. İsterseniz ahşap kapaklar ile kapattığınız portmantoyu dilerseniz de açık olarak şık askılıklar ile tamamlayabilirsiniz.

Merdiven altının hacimsel genişliğine bağlı olarak raf dizaynı da düşünebileceğiniz portmanto uygulamasında küçük merdiven altları için evin giriş bölümünde konumlandıracağınız ana portmantonun uzantısı olacak bir eklenti de oluşturabilirsiniz.

Döner Merdiven Altı Dolap Modelleri

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı kiler modelleri

Merdiven boşluğu dekorasyon fikirleri arasında döner merdivenlerin altlarını değerlendirmek diğerlerine oranla nispeten daha profesyonellik isteyen uygulamaları gerektirmektedir. Bu uygulamalarda şüphesiz döner merdivenin ebatları, dönme açısı ve eğim özellikleri de önemli bir yere sahiptir. Döner merdiven altı dekorasyonu düşünüyorsanız hayal gücünüzü kullanarak tasarım fikirleri oluşturmanızı tavsiye ederim. Merdiven altı dolap ile atıl kalmış alanları da depolama alanına dönüştürebilirsiniz.

Merdiven Altı Kiler

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı kiler fikirleri

Merdiven altı kiler uygulaması bayanların mutfak dekorasyonuna ciddi anlamda katkı sunmaktadır. Mutfağınızı daha dekoratif ve düzenli hale getirmek için güneş görmeyen ve kapaklar ile muhafaza altına alınmış bir alan her zaman ihtiyaçtır.

Bu ihtiyacın giderilmesinde merdiven altları size oldukça güzel fırsatlar sunmaktadır. Evinizin mutfak ve merdiven altı konumlarının değerlendirilerek yapacağınız bu tasarımda bol raflı ya da çekmeceli merdiven altı dekorasyon uygulaması sağlayabilirsiniz.

Merdiven Altı Ayakkabılık

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı ayakkabılık fikirleri

Merdiven boşluğu değerlendirmeleri arasında özellikle daha küçük hacimlere sahip merdiven altları için tasarlanmış ayakkabılıklar da sıkça tercih edilmektedir.

Ayakkabılık uygulamasını özellikle giriş kapısına yakın bir merdiven altına sahipseniz hararetle tavsiye ediyoruz. Merdiven altı giriş kapısından uzak ise ayakkabılık uygulaması sizin için doğru bir tasarım olmayacaktır.

Merdiven Altı Vestiyer Modelleri

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Merdiven altı dekorasyon kitaplık fikirleri

Merdiven altınız giriş kapısına yakın olduğunda ayakkabılık dışında başka bir alternatifiniz daha var. Vestiyer uygulamasını ister ayakkabılıktan bağımsız olarak tasarlayın isterseniz ayakkabılık ile birlikte düşünün ama mutlaka merdiven altınızdaki hacme uygun tasarımlar üretin.

Küçük hacimli merdiven altı için ayakkabılık uygulaması çok yakışan bir dekorasyon düşüncesi iken büyük hacimli merdiven altı için vestiyer çok daha verimli ve dekoratif kullanım imkanı sunacaktır.

Dubleks Merdiven Boşluğu Kapatma

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Döner merdiven altı değerlendirme

Merdiven altına uygulamalar genellikle iki katlı dubleks evler için düşünülse de aslında iki kat dışında müstakil olarak kullanılan üç katlı evlerde de aynı düşünce yer almaktadır.

İki katlı evlerde tek merdiven boşluğu dekorasyonu düşünülürken üç katlı evlerde iki ayrı merdiven boşluğu tasarımı oluşturulmaktadır.

Dubleks merdiven boşluğu dekorasyonu için yapmanız gereken işlem basamakları arasında ilk sırayı merdiven boşluğunun hacimsel yeterliliğini ölçmek almalıdır. Döner merdiven altı kapatma modelleri içerisinde değerlendirilebilecek bir fikir olan yukarıda görselde merdiven altı bir kütüphaneye çevrilmiş.

Merdiven Altı Dekorasyon Fikirleri 2022
Dubleks merdiven boşluğu

Bu ebatların belirlenmesinden sonra ihtiyaçlarınızı belirlemek de önemli bir aşamayı oluşturur. Sizin için kiler, ayakkabılık, kitaplık, vestiyer vb. uygulamalardan hangisi en iyi sonucu verecek sorusunun cevabını gerekirse uzman yardımı alarak cevaplandırmalısınız. Merdiven altına uygulamalarda mutlaka merdiven rengi ve mekandaki diğer dekorasyon ürünlerinin rengi de dikkate alınarak karar verilmelidir.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Qua Granite
Abone ol
Bildir

3 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
3
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x