Market Raf Düzeni Nasıl Olmalı?

Market raf düzeni nasıl olmalı merak eden marketçiler oldukça fazladır. Marketler, günlük hayatta insanların en sık uğradığı yerlerdir. Birçok da marketin olduğu bu dönemde, marketler bazı farklılıklarla da kendilerini ön planda tutmayı ya da kısa sürede adından bahsettirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için yapılması gereken yöntemlerden biri de market ve raf düzenini sağlamaktır.

Düzenli raflar ve ferah reyonlar, insanların daha iyi alışveriş yapmasını sağlayacağı için insanda hemen marketten çıkma hissi yaratmazlar. Son zamanlarda bazı marketler, rafların ve reyonların ürün gruplarını her yerden görünecek şekilde asarak aranılanın kolay bulunmasını sağlamıştır. Bu durum market raf düzeni konusunda da önemlidir.

Raf Modelleri Ürünleri Nasıl Farklılaştırır?

Market Raf Düzeni Nasıl Olmalı?
Raf modelleri ürünleri nasıl farklılaştırır?

Raf modelleri, ürünlerin fark edilebilirliği ve yüksek satılabilmesi açısından önemlidir. Bu raf modellerinde örneğin sebze ve meyve reyonunda ürünlere uygun şekilde raf düzeni kullanmak önemlidir. Hem müşteriler için hem de market görevlileri için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden ürünün kullanılacağı raf modeli ürün grubuna göre seçilmelidir.

Farklı Raf Modelleri Nasıl Kullanılmalı?

Market Raf Düzeni Nasıl Olmalı?
Farklı raf modelleri nasıl kullanılmalı?

Raf modellerinde birçok farklı çeşitler vardır. Her raf, ilgili ürünlere göre tercih edilmiş olmalıdır. Örneğin sebze rafında, aralarda bölmeler olmalı ve yatay şekilde olmalıdır. Ancak normal kuru gıda ya da bakliyatların olduğu raflar belirli genişlikte ve yükseklikte olması yeterlidir. Kampanya ve promosyon ürünlerin sergilendiği raflar ise orta raf sistemi ile hazırlanan raflardan tercih edilmelidir.

Raf Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Market Raf Düzeni Nasıl Olmalı?
Raf seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Raf seçiminde öncelikle renge dikkat edilmelidir. Renk, tozu ve kiri çok belli etmeyecek renkte olursa daha kullanışlı olur. Çünkü özellikle büyük marketlerde her gün ya da sık sık rafları temizlemek zor olabilir.

Aynı zamanda ambalaj ve paketler konurken çizilmeyecek ve kolay yıpranmayacak raflar tercih edilirse daha rahat edilir. Raf seçiminde bu detaylara karar verildikten sonra rafın genişliği ve yüksekliği istenen ölçülere göre tercih edilmelidir.

1.Mağaza ile Uyumlu ve Estetik

Raflar, mağazanın kendi konseptiyle de uyumlu olmalıdır. Eğer küçük çaplı bir marketse küçük market dizaynı nasıl olmalı buna göre dizayn yapılmalıdır. Ya da mağaza raf sistemi nasıl olmalı araştırılarak market daha hizmete açılmadan tüm bunlara uygun hale getirilmelidir. Çünkü hizmete başladıktan sonra yeniden bir düzenleme yapmak zor olacaktır.

2.Kalite ve Sağlamlık

Rafların düzeni ve mağazaya uyumu kadar, sağlamlığı ve kalitesi de önemlidir. Her ürün aynı ağırlıkta olmayabilir. Bu yüzden raflar maksimum ağırlığı kaldıracak şekilde yapılmış olmalıdır. Sağlam ve kaliteli olan raflar, aynı zamanda da markete uyumlu olarak tercih edilirse, uzun yıllarca değiştirilmeye gerek kalmadan kullanılır. Bu yüzden market reyonları ve rafları en kaliteli ve sağlam şekilde tercih edilmeli, bu konuda başarılı olan firmalardan destek alınmalıdır.

3.Doğru Yer Doğru Ekipman

Market rafları, sektörde başarılı olan ve tanınan firmalardan tercih edilmelidir. Bu sayede market düzeni de başarılı olarak sağlanır. Doğru raf seçimi, doğru ekipmanlarla monte edildiğinde asla bir daha sıkıntı yaşatmaz.

Bu yüzden ucuza ve daha avantajlı diye daha az kaliteli ürünlere yönelmek oldukça yanlış olacaktır. Bu aslında daha çok zarar verecek ve sorun yaşatacak bir durum olur. Doğru alanlara doğru şekilde tercih edilen raflar kullanılmalıdır.

Bunlar ve daha fazlası raflarla ilgili sorulan ve sorulmaya da devam edilen sorulardandır.

Market Raf Aralığı Kaç cm Olmalı?

Market Raf Düzeni Nasıl Olmalı?
Market raf aralığı kaç cm olmalı?

Marketlerde kullanılan raflar ortalama olarak 40 cm tabanlı olmalıdır. Üst raf aralıkları da 30 cm olarak tercih edilmelidir. Market raflarında ise standart yükseklik 225 cm olarak kararlaştırılmış ve bunun yeterli geleceği de teyit edilmiştir. Market raflarının ölçülerinde orta raf gibi kullanılacak olan yardımcı raflarda ölçü, market şartlarına göre belirlenebilir.

Reyon Temizliği Nasıl Yapılır?

Market Raf Düzeni Nasıl Olmalı?
Reyon temizliği nasıl yapılır?

Marketlerde reyon temizliğinin nasıl yapılabildiği de özellikle ev hanımları tarafından oldukça merak edilmektedir. Her reyonda yerleştirilen görevliler, reyonların düzeni kadar temizliğinden de sorumlu olur. Örneğin temizlik ve kişisel bakım reyonunda görevli olan reyon personeli, yeni gelen ürünlerin yerleşimi, tarih kontrolü ve reyon temizliklerinden de sorumludur.

Arşivlerde Raf Yüksekliği Kaç Metre Olmalıdır?

Market Raf Düzeni Nasıl Olmalı?
Arşivlerde raf yüksekliği kaç metre olmalıdır?

Arşivlerde de oldukça sık tercih edilen rafların belirli standart ölçüleri vardır. 31×93 cm olarak belirlenen standart arşiv ölçüsü, ideal ölçü olarak kabul edilmektedir. Bu arşiv raflarında genelde dosya, fatura veya evrak saklandığı için ölçüler yeterli olacaktır. Ekstra talepler ya da yardımcı raflar için çalıştığınız firmadan destek de alabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, raflar ne kadar kaliteli olursa olsun market estetiği ve uyumuna da uygun olmalıdır. Raflar düzenlenirken dikkat edilmeli, alakasız ürünler bir arada bulunmamalıdır. Raflar kaliteli boya ve malzemeden tercih edilirse uzun zaman kullanılabilir. Rafların ölçüleri ve dizilme şekilleri de oldukça önemlidir.

Raflar, bir marketin ya da mağazanın en önemli belirteçlerinden biridir. Satışın fazla olması da müşterinin hızla çıkması da market dizaynı ve yerleşmesine bağlıdır.

Market rafları konusunda birçok soru sorulmaktadır. En sık sorulan sorulardan bazılarını aşağıdan bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Raf düzeni nasıl olmalıdır?

Bu tamamen marketin kendi dizayn ve satış stratejisine bağlıdır. Ancak genelde benzer ürünler, aynı raflarda ya da sıralı olarak yer alır.

Raflar kırılır mı?

Raflar sert darbeler aldığında elbette zarar görebilir ancak kaliteli raflar üzerine ürün konduğunda kırılmayacak şekildedir.

Yorum yapın