perde siparişi

Lavabo Tıkanıklığı için Ne Yapılır?(Videolu)Lavabo tıkanıklığı için ne yapmalıyız sorusuna cevap aramadan önce lavaboların tıkanmaması için ne yapmalıyız sorusunu cevaplandırmak gerekir. Pazardan aldığınız meyve sebzeler eğer çok fazla toprak barındırıyorsa bunları evyede yıkamamak gerekir. Evye içerisinde sebze, meyve soymak ve doğramak da tıkanıklığa sebep olabilir.Özellikle çay posaları, yemek artıkları, yağ artıkları lavaboların en çok görülen tıkanma sebeplerindendir. Bu yanlış uygulamaları yapmazsak lavabonun tıkanmasına engel olmuş oluruz.

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Bütün bu yanlış uygulamaları yapmamış olmanıza rağmen hala sık sık lavabo tıkanıklığı yaşıyorsanız lavabonuzla ilgili bir eğim probleminin olduğunu düşünmek mantıklı olacaktır. Bunun için bir tesisat ustası getirmeniz gerekir.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Bir şekilde lavabonuz tıkandı ve su gitmiyorsa usta çağırmadan önce birkaç yöntemle lavaboyu açmayı deneyebilirsiniz.lavabo-tikanikligi-acma-yontemleri
Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri
  • Pompa Yöntemi: En sık başvurulan, ilk akla gelen yöntemdir. Bunun için gider deliğinin kenarlarından hava almayacak şekilde pompayı oturtmalıyız.

Orta sertlikte 3-5 defa pompalama yapılır. Bu işlemin işe yarayıp yaramadığı bir iki kez kontrol edilir ve aynı işlem birkaç kez tekrar edilir.

  • Gider Açıcı Kimyasallar: Özellikle yağ ve yemek artıklarından oluşmuş bir tıkanıklık varsa bunları gidermede en etkili yöntemlerdendir.
MUTLAKA OKUYUN:  Laminat Parke Temizliği için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marketlerde katı ve sıvı şekilleri bulunan bu kimyasalları talimatnamesine uygun olarak uygulayın. Bu uygulama sırasında oluşabilecek fokurdama ve gaz çıkışına karşı maske ve eldivenle tedbirinizi alın.

  • Sirke ve Karbonat Karışımı: Bir buçuk su bardağı karbonatı giderin deliğine boşaltın üzerine yaklaşık bir litre sirke dökün. Sirkeyi döktüğünüzde iki madde tepkimeye gireceği için kaynama görüntüsü verecektir.

Bir süre beklerseniz eğer tıkanıklık yemek artıklarından kaynaklanıyorsa lavabonuzun açıldığını göreceksiniz. Bu yöntemi de uygularken gözlük, maske ve eldiven kullanmayı unutmayın.  • Elbise Askısı Yöntemi: Eğer lavabo tıkanıklığı sert bir maddenin lavabo borusu içerisinde kalması sebebiyle oluşmuşsa eski tarz elbise askılarını kullanabilirsiniz.
Lavabo tıkanıklığı için sirke ve karbonat

Bu askılar metalin üzerine plastik kaplamalıdır. Düz hale getirdikten sonra giderden tıkanıklığın olduğu yere kadar askıyı salabilir tıkanıklığı bir iki vuruş yaparak açmaya çalışabilirsiniz.

Lavabonun Tıkanmaması İçin Öneriler

Tıkalı lavabo nasıl açılır
  • Evyenin giderine muhakkak bir lavabo süzgeci koyun.
  • Lavabo tıkanıklığı olmasa bile 10 günde bir lavabonuza kaynar su ve yağ çözüşü dökün.
  • Mutfak lavabonuzdaki suyu kısmayın. Az gelen su birikmeye başlayan yağların daha da katılaşmasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Uzun yıllar kullanılan mutfaklarda görülen mutfak evyesi sorunu için düşen mutfak evyesi nasıl yapıştırılır içeriğine bir göz atabilirsiniz.


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x