Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?


Küçük oturma odası dekorasyonu, büyük oturma odasının dekorasyonuna göre biraz daha zordur. Büyük oturma odaları için alternatifleriniz biraz daha fazladır. Dar oturma odası dekorasyonu için ise doğru dokunuşları yaparak sevimli, sıcak, içinden hiç ayrılmak istemeyeceğiniz bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için temel dekorasyon kurallarına uymanız gerekecektir.


Küçük oturma odası dekorasyonu için bembeyaz oturma odalarına razı olmak zorunda değilsiniz. İşte bundan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç ipucu. Mobilyaları duvara itmekten kaçının, küçük formlu mobilyalar tercih edin ve görsel bozulmayı en aza indirmek için duvarları süsleyin. İşte küçük bir oturma odası için bazı dekorasyon fikirleri. Bu ipuçları, arkadaşlarınız ve aileniz için davetkar ve şık bir alan yaratmanıza yardımcı olacaktır. Zor durumda kaldıysanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, okumaya devam edin!


Doğru Mobilyayı Seçmek!

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Mobilyaları doğru seçin

Mobilya seçimi küçük oturma odası için oldukça önemlidir. Kullanışlı ve sade olmasına dikkat etmeniz gereken mobilyalarınızın duvar renklerinizle de uyumlu olması gerekir. Eski tip ağır görüntülü ve koyu renk mobilyalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Küçük oturma odası daha büyük göstermek için hafif mobilyalar tercih edin ve aynalar ve cam elemanlar kullanın. Depolama için de işlevsel olan bir depolama sediri gibi düşük profilli mobilyalar seçin. Ferah bir görünüm yaratmak istiyorsanız pastel renkleri tercih edin. Bu, stil duygusunu kaybetmeden yerden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Odayı boğmamak için mobilyalarınızı makul bir boyutta tutmak önemlidir.


Küçük bir oturma odası için mobilya seçerken, duvar alanını en üst düzeye çıkarmak için düşük profilli mobilyalar seçin. Düşük profilli mobilyalar, gözünüzü alanın gerçekte olduğundan daha açık olduğuna inandıracak ve bu da gerçekte daha fazla ayrıntı eklemenize olanak tanıyacaktır. Alçak profilli bir kanepe, birkaç yastık ve büyük bir tablo, cesur bir ışık fikstürü veya dramatik bir açıklama koltuğu gibi bir veya iki açıklama parçası ile eşleştirilebilir. Bir oturma odasına dikkat çekici vurgu parçaları eklemek, ona yeni bir bakış açısı kazandırabilir, kontrast ekleyebilir ve entrika yaratabilir.

Işığı Yakalamak Önemli!

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Işığı yakalayın

Geniş olmayan oturma odalarında için ışık çok önemlidir. Işığın tam olarak alınmasını engelleyecek bir perde kullanmak doğru olmaz. Bunun yerine hafif ve ince bir perde ışığı odanızın içine daha iyi vereceği için dar oturma odası ferah bir görünüm kazanacaktır.


Duvarları Renklendirin!

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Duvarları renklendirin

Duvarların rengârenk olması küçük oturma odası dekorasyonu için tavsiye edilmez. Ya da koyuya yakın canlı renkler odanın içini basık hale getirecektir. Bunların yerine perdeler ve mobilyalarla uyumlu, açık renkli boyaları tercih etmek, küçük odayı daha geniş gösterecektir.

Küçük bir oturma odasının duvarlarına dekoratif vurgular eklemek büyük bir fark yaratabilir. Görsel etkiyi en aza indirirken gözü duvarlara çekebilirsiniz. Yüksek sanat veya şeffaf perdeler kullanarak veya göz alıcı bir tavan lambası ekleyerek yükseklik ve ilgi ekleyebilirsiniz. Duvara yayılan ayna, tek bir renk kullanmanıza izin verdiği için harika bir seçenektir. Ancak genel görünümü basit tuttuğunuzdan emin olun.


Aynalar ve Aksesuarları Kullanın!

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Aynalar ve aksesuarları kullanın

Ayna kullanmak öteden beri alan derinliği oluşturması sebebiyle küçük oturma odaları için tercih edilen bir yöntemdir. Aynaları çok fazla abartmamak gerekir. Belirlediğiniz geçiş noktalarına bir iki ayna yerleştirdiğinizde odanızın havasının değiştiğini hissedeceksiniz. Çok fazla aksesuar kullanmak odanın içini boğacaktır. Bu sebeple sade ama kullanışlı ve şık aksesuarlarla odanızı daha sevimli bir hale getirebilirsiniz.

Eşyaları Doğru Konumlandırın!

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Eşyalar yerli yerine

Küçük parçalı eşyalar yerine, büyük fonksiyonel eşyalar kullanmak gerekir. Dolaplar, küçük oturma odası için vazgeçilmez eşyalarınızdandır. Dolapları doğru konumlandırıp kullanışlılığını artırmak önemlidir.


Küçük bir oturma odası düzenlemek zor olabilir. Bir köşede çok fazla mobilya varsa, odayı ayrık hissettirebilir, çok azı ise bir spor salonu gibi hissettirebilir. Küçük oturma odanızda rahat bir konuşma alanı oluşturmak için bazı ipuçları. İlk olarak, odanın odak noktasını belirleyin. Örneğin, bir TV harika bir odak noktasıdır. Odak noktasını belirledikten sonra kanepenizi veya diğer mobilyalarınızı ortasına yerleştirin. Bu, bölgeye U şeklinde bir görünüm verecektir. Küçük bir alanınız varsa, parçaları U şeklinde gruplamak da alanı daha davetkar hissettirebilir. İstikbal koltuk takımları ve fiyatları için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Küçük Oturma Odaları için Dekorasyon Örnekleri

Yukarıdaki uyarılar ışığında birçok farklı küçük oda dekorasyon fikri oluşturabilir ve bunları gerçekleştirirken de özellikle insanların geçiş güzergâhlarını eşyalarla doğru ayarlamak gerekir. Oturma odası dekorasyonunda temel bir odak noktası belirleme yöntemini de unutmamak gerekir. Bu odak noktası sayesinde oluşturulan dekorasyon, daha anlamlı hale gelecektir. Daha fazla fikir için Pinterest sayfamıza göz atabilirsiniz.

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Uzun küçük oturma odası dekorasyonu
Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Beyaz küçük oturma odası dekorasyonu
Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Küçük oturma odası dekorasyon örnekleri

Sıkça Sorulan Sorular

Küçük oturma odası nasıl dekore edilir?

Küçük oturma odası dekorasyonu yapılırken açık renkler tercih edilmelidir. Ayrıca büyük mobilyalardan uzak durulmalıdır. Kendinize has bir stil oluşturmalısınız. Odanıza gelecek ışığı en ideal şekilde kullanmanız gerekiyor. Son olarak oturma odasını daha geniş göstermek için duvarda aynalara yer vermenizi öneriyoruz.

Oturma odası nasıl güzelleştirebilirim?

Oturma odasını güzelleştirmek için belirli bir düzen sağlanmalıdır. Pastel renkler ve canlı renkler kullanmak gerekiyor. Ayrıca dekorasyon trendlerine uygun hareket etmek lazım. Odanızın güzel kokmasını sağlamanızı öneriyoruz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 2 | Puan Ortalaması: 3]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x