perde siparişi

Küçük Mekanları Etkili Kullanmak için +10 ÖneriKüçük mekanları etkili kullanmak, özellikle küçük evler için büyük önem taşır. Doğru adımlar ile küçük evinize bile ferah ve geniş bir görünüm kazandırabilirsiniz. Düzenli ve etkili bir dekorasyon ile evinizin küçük olmasının pek de bir önemi olmayacaktır. Doğru eşyayı, doğru rengi, doğru yerleşimi seçtiğinizde küçük alanları verimli kullanmak mümkün olacaktır. İşte size tavsiye ettiğimiz 10 öneri:Ev dekorasyonu yaparken herkesin ortak sorunu olan odaların standart ölçülerden küçük olması sorununu basit birkaç hamle ile alt edebilirsiniz. Küçük evler için dekorasyon önerileri ile yapacağınız dekorasyonlar için püf noktalarına dikkat etmeli, şık dekorasyonlar yaparak yaşam alanlarının küçük olma dezavantajını ortadan kaldırmalısınız. Küçük evler için dekorasyon önerileri ile odalarda yapacağınız dekorasyonlarda aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

Küçük mutfaklar için büyük adımlar

Küçük mutfaklar için büyük adımlar
Küçük mutfaklar için büyük adımlar
 • Küçük bir mutfağı dekore ederken yerden tasarruf sağlamak için çok fazla alan kaplayan mutfak dolapları yerine daha minimal ölçülerde dolaplar ile mutfak raflarını tercih etmelisiniz.
 • Küçük mutfaklarda yemek masası yerine portatif masalar veya küçük masalar tercih etmeli, mutfak alanını daraltacak mobilyalardan uzak durmalısınız. Hatta mutfak dolabı içinden çıkan akıllı mekanizmalı oturak ve masalardan yararlanabilirsiniz.
 • Mutfak içinde ölü alan bırakmayacak şekilde dekorasyon planı yapmalısınız. Her detayı titizlikle dekorasyon planının içine dahil etmeli, köşe alanları dekoratif raf modelleri ile mutfağı daha fonksiyonel hale getirmelisiniz.
MUTLAKA OKUYUN:  Oyun Odası Fikirleri için Öneriler 2021

Küçük salonlar için büyük dekorasyonlar

Küçük salonlar için büyük dekorasyonlar
 • Küçük salon içinde küçük oturma grupları, fonksiyonel mobilyalar ve oda ölçüleri ile uyumlu TV üniteleri tercih edilmelidir.
 • TV ünitesi yerine niş alanlar tercih edebilir veya televizyonları duvara monte ederek salonun daha fazla daralmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Salonda yer alan pencerelerin pervazlarında oturum alanları düzenleyerek oturma grupları ile salonu daha fazla daraltmadan salon dekorasyonu yapabilirsiniz.
 • Küçük salon dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta aydınlatma armatürünün oda ile orantılı olarak seçilmesidir. Küçük bir salon için kocaman bir aydınlatma armatürü seçtiğinizde göz sağlığınızı da riske atmış olursunuz.
 • Orta masa seçecekseniz salonu daraltmayacak ölçülerde hareketli ve mobil bir orta masa seçmeli, orta masanın alt kısımlarını çekmeceli veya kitaplık rafı şeklinde tercih ederek salonun daha fonksiyonel bir salon olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Küçük yatak odası dekorasyonları için büyük fikirler

Küçük yatak odası dekorasyonları için büyük fikirler
Küçük yatak odası dekorasyonları için büyük fikirler
 • Yatak odası içinde yer alan yatak takımının ölçüleri oda ile orantılı olmalıdır.
 • Küçük yatak odası dekorasyonu içinde yer alacak elbise dolaplarının sürgülü kapılara sahip olması kapak nedeni ile oluşacak ölü alanların ortadan kalktığını görebilirsiniz.
 • Yatak başlığı yerine duvar kâğıdı tercih ettiğinizde yatak odası içinde yatak başlığının işgal ettiği yeri dekorasyona kazandırmış olursunuz.
 • Yatak odası içinde yer alacak elbise dolaplarının ve gardıropların gömme olacak şekilde tasarlanması ve zeminden tavana kadar dizayn edilmesi yatak odasının daha geniş olması açısından çok önemlidir.
 • Yatak odası içinde yer alan ve komodinlerin üzerini işgal eden abajurları tavandan sarkıtarak sadece kumandasını komodin üzerine monte edebilirsiniz. Böylece küçük olan yatak odası içinde kalabalık bir dekorasyon yapmamış olursunuz.
 • Duvar raflarını yatak odası içinde de kullanabilir, elbise dolabı yerine şeffaf duvar rafları daha geniş yatak odası dekorasyonları yapmanızı sağlayacaktır.
MUTLAKA OKUYUN:  Salonda Yaz Havası Estirmenin +6 Yolu

Küçük banyo dekorasyonları için büyük dekorlar

Küçük banyo dekorasyonları için büyük dekorlar
Küçük banyo dekorasyonları için büyük dekorlar
 • Küçük banyoları daha geniş bir şekilde dekore etmek için küvet kullanmak yerine duş kabini tercih edebilirsiniz.
 • Banyo dolabı yerine özel raf sistemleri tercih edebilir ve banyonuzda geniş bir hareket alanı oluşturabilirsiniz.
 • Banyonuzun kapısını çift kanatlı kapı olarak tercih edebilir ve banyonuzda daha fazla yerin işgal edilmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Klozet ve lavabo tercihinizde standart ölçülerden daha küçük ölçülere sahip olacak şekilde seçebilir ve banyonuzun küçük olmasını önleyebilirsiniz.
 • Banyo içinde beyaz rengi veya açık renkleri yoğun olarak kullanabilir ve küçük banyonun daha ferah ve daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

1.Evinizde Dolaplara Yer Açın

Çekmeceli ve raflı dolap

Küçük alanları değerlendirmek istiyorsanız evinizde dolaplara yer açmalısınız. Özellikle çekmeceli ve raflı dolaplar evinizin düzenli olmasını ve evinizin geniş görünmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Ev düzenleme fikirleri için bağlantıya tıklayın!2.Odaları Birbirine Bağlayabilirsiniz

Oturmalı Amerikan mutfak

Küçük alanlar için dekorasyon fikirlerinden birisi de odaları birbirine bağlamaktır. Küçük evde odalar eşyalardan dolayı daha sıkışık görünür. Bu nedenle örneğin; mutfağı Amerikan mutfak olarak salona bağlarsanız eviniz daha geniş olacaktır.

3.Renk Tercihinizi Doğru Yapın

Açık tonlar geniş gösterir

Dar alanlarda dekorasyon önerileri arasında renk tercihi de gelir. Açık tonlar her zaman mekanları daha geniş gösterir. Bu nedenle de dekorasyonunuzda koyu tonlar yerine açık tonlar tercih etmelisiniz.

4.Perde seçimi

Perde seçimi

Küçük evinizin içine dolan güneş, aydınlık ve genişliği de beraberinde getirir. Evinizi geniş göstermenin bir diğer yolu açtığınızda güneşi evinize alacak perdeler seçmenizdir.5.Duvarlarınıza Desenler Kullanın

Küçük mekanları etkili kullanmak istiyorsanız odalarınızın aralarında duvarlar adesen uygulayabilirsiniz. Farklı dokulardaki desenler odalarınız arasında geçişi daha hareketli ve ferah hale getirecektir.

İlginizi Çekebilir: Dekorasyonla tasarruf etmenin sırları için bağlantıya tıklayın!

6.Sade ve Açık Renkler Tercihiniz Olsun

Açık ve sade dekorasyon fikri

Açık ve sade renk tonları hem evinizin huzurlu hem de daha geniş olmasını sağlayacaktır.
7.Her Odaya Farklı Döşeme

Her odaya farklı parke

Küçük olan evinizin her odasında ya da her bölümünde farklı döşemeler kullanabilirsiniz. Böylece halılarınız küçük, eviniz daha geniş algı yaratacaktır.

8.Avize Tercihi

Avize tercihleri

Küçük evlerde avize seçimi diğer önemli detaydır. Büyük avizeler, küçük mekanları olduğundan daha küçük gösterecektir. Tercihiniz daha ufak avizelerden yana olmalıdır.

9.Duvar Rengi

Açık renk duvar renk seçimi

Mobilyalarınıza uyum sağlayacak açık tonlardaki duvar rengi, evinizi geniş gösterecek bir diğer etkili yoldur.

İlginizi Çekebilir: Küçük evler için koltuk takımları fikir arayanlar için!

10. Duvarlarınızı Tablolarla Boğmayın

Duvar tablolarını etkili kullanmak

Küçük mekanları etkili kullanmak aynı zamanda duvarlarınızın sadeliğinden geçer. Büyük tablolar yerine daha az sayıda ve daha küçük boyutlarda tablolar tercih edebilirsiniz.

Küçük alanları daha verimli kullanabilmek için sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz.Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x