Modern Banyo Dekorasyonu için Renkli Cam Lavabo Fikri

Küçük Balkon Dekorasyonu Fikirleri

İçinizi Isıtacak Çift Kişilik Battaniye Modelleri

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Küçük Mekanları Etkili Kullanmak için 10 Öneri

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Ev Dekorasyonu 12 Ağustos 2015
5.224

Bugün sizlere küçük mekanları etkili kullanmanın ip uçları hakkında bilgiler vereceğim.  Eviniz ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olursa olsun, düzenli olmak hayatı kolaylaştırır. Küçük bir alan sahipseniz bu durum çok daha önemlidir. Küçük bir eviniz mi var? Evinizi etkili kullanamadığınızı düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre.

ev-kucuk-dokunuslar

ev-kucuk-dokunuslar

Küçük evinizin her metrekaresini etkili kullanmak için önerilerimizi sıralıyoruz.

Küçük mekanları etkili kullanmak:

1) Evinizi iyi gözlemleyin!

Evinizdeki her bir eşya size hizmet ediyor ya da hizmet edecek şekilde dizayn edilmeli. Bu noktada sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayan eşyalarınızı elden çıkarmanız eviniz ve sizin için iyi olacaktır.

2) Dolap içlerini organize edin!

Evinizde yeterli miktarda dolap kullanmalısınız. Katlı raflar, bölmeler ve dolap içi askılıklar vs. olmalı ki eşyalarınızı yeterince organize edebilin. Böyle bir düzen tutturursanız eşyalarınızı dolaptan alırken düşmesini engelleyebilirsiniz.

kucuk-mekanlar-icin-oneriler-2

kucuk-mekanlar-icin-oneriler-2

3) Çekmece içleri için yeni bölmeler!

Evinizde kullandığınız çekmeceleri mutlaka parçalı bölümlere ayırmalısınız. Çünkü çekmecelerin yığın halinde duran eşyalarınızı başka türlü sınıflandırıp düzene sokamazsınız. Bu bölmeler için internetten 8’li organizatörler satın alabilirsiniz.

4) Her eşyaya uygun yer bulun!

Eşyalarınız için evinizdeki en uygun yeri tespit etmelisiniz. Eğer uygun yer bulmakta zorlanıyor ya da bulamıyorsanız şuna inanın ki o eşyaya evinizde yer yoktur.

Dar alanlar için mobilya bakıyorsanız Dar alanlar için akıllı mobilya yazımı okuyabilirsiniz

banyo-raf-depolama-uniteleri

banyo-raf-depolama-uniteleri

 

5) Yeni depolama eşyaları edinin!

Mobilyalarınızı tercih ederken çekmeceli masa, raflı dolap ya da baza yatak tercihinde bulunmak oldukça akıllıca. Çünkü evde bu depolama alanlarına fazlasıyla ihtiyaç duyacaksınız. Böyle mobilyalar tercih ederek evde eşya kalabalıklığının önüne geçebilir, yeni alanlar oluşturabilirsiniz.

6) Giysi dolaplarına düzen katın!

Giysi dolabınızı elden geçirmenin vakti geldi. Ayakkabı rafları, şeffaf kutular, çekmeceler dolabınızı düzen içinde görmeniz için size yardımcı olabilir. Kullanmadığınız ya da az kullandığınız eşyaları dolabınızın en doğru yerine konumlandırmalısınız. Böylelikle sık sık elinize takılmamış, eşya kalabalıklığından kurtulmuş olursunuz.

dekorasyonda-oneriler

dekorasyonda-oneriler

7) Eşyalarınızı doğru yerde saklayın!

Bir eşyayı saklamadan önce o eşyayı nerede kullanacağınızı belirleyin ve ona göre doğru odada o eşyayı saklayın. Örneğin, mutfakta ocağa yakın olan çekmece ve dolaplara yemek yaparken kullandığınız araçları koyun ki size kolaylık sağlasın.

8) Mekana göre düzenleme yapın!

Her oda ayrı, her odanın içindeki köşe de ayrıdır. Orada kullandığınız eşyalara uygun depolama alanlarına sahip olmak önemlidir. Örneğin, evinizin yemek odasını aynı zamanda home ofis olarak kullanıyorsanız o mekanda dosyalarınız için dolaplar ve ofis gereçlerini koyabileceğiniz kutular bulundurun.

dolap-ici-duzenleme

dolap-ici-duzenleme

9) Askılık kullanmayı unutmayın!

Dolapların içine, kapı arkalarına, uygun duvarlara ve banyonuza dekoratif askılıklar asabilirsiniz. Böylelikle havlular, anahtarlar, şapka ve benzer eşyalar için yeni depolama alanları oluşturmuş olursunuz.

10) Eşyalarınızı gruplandırın ya da sınıflandırın!

Eşyalarınızı gruplandırmanız o eşyayı daha sonra bulma işinizi kolaylaştıracaktır. Mesela, sepetleri, cam kavanozları ve diğer dekoratif saklama kaplarınızı gruplandırısanız ihtiyacınız olduğunda hepsini çok kolay bulabilirsiniz. Hem estetik olarak güzel bir görünüm kazandırmış hem de eşyalarınızı organize etmiş olursunuz.

ev-dekorasyon-duzeni

ev-dekorasyon-duzeni

Küçük mekanlar için akıllı mobilya satın almak için tıklayınız.

Bugün sizlere küçük mekanları etkili kullanmak hakkında bilgiler verdim. Umarım fikirleri uygulamaya başlamışsınızdır. Aklınıza takılanları sorabilir, yeni fikirler için yorum alanını kullanabilirsiniz.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Mustafa Desen 29 Mart 2016

Evde çok fazla kullanamadığım dar bir odam var. Bu oda için güzel bir fikir getirdiniz aklıma teşekkürler dekordiyon!

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!
Emaye Tencereden Obje Yapımı

Emaye Tencereden Obje Yapımı

9 Ocak 2016
4.878
İstikbal Sehpa Modelleri

İstikbal Sehpa Modelleri

20 Haziran 2015
3.227
Mix & Match Sandalye ile Dekorasyon

Mix & Match Sandalye ile Dekorasyon

14 Ağustos 2015
1.397
Çimstone Mutfak Tezgahı Uygulaması

Çimstone Mutfak Tezgahı Uygulaması

23 Ağustos 2016
3.910
Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

24 Haziran 2015
4.566
Kolay Sehpa Boyama Teknikleri

Kolay Sehpa Boyama Teknikleri

15 Mart 2017
2.467