Küçük Mekanları Etkili Kullanmak için 10 Öneri

1
306
kucuk-mekanlari-etkili-kullanmanin-yollari
kucuk-mekanlari-etkili-kullanmanin-yollari

Bugün sizlere küçük mekanları etkili kullanmanın ip uçları hakkında bilgiler vereceğim.  Eviniz ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olursa olsun, düzenli olmak hayatı kolaylaştırır. Küçük bir alan sahipseniz bu durum çok daha önemlidir. Küçük bir eviniz mi var? Evinizi etkili kullanamadığınızı düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre.

ev-kucuk-dokunuslar
ev-kucuk-dokunuslar

Küçük evinizin her metrekaresini etkili kullanmak için önerilerimizi sıralıyoruz.

Küçük mekanları etkili kullanmak:

1) Evinizi iyi gözlemleyin!

Evinizdeki her bir eşya size hizmet ediyor ya da hizmet edecek şekilde dizayn edilmeli. Bu noktada sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayan eşyalarınızı elden çıkarmanız eviniz ve sizin için iyi olacaktır.

2) Dolap içlerini organize edin!

Evinizde yeterli miktarda dolap kullanmalısınız. Katlı raflar, bölmeler ve dolap içi askılıklar vs. olmalı ki eşyalarınızı yeterince organize edebilin. Böyle bir düzen tutturursanız eşyalarınızı dolaptan alırken düşmesini engelleyebilirsiniz.

kucuk-mekanlar-icin-oneriler-2
kucuk-mekanlar-icin-oneriler-2

3) Çekmece içleri için yeni bölmeler!

Evinizde kullandığınız çekmeceleri mutlaka parçalı bölümlere ayırmalısınız. Çünkü çekmecelerin yığın halinde duran eşyalarınızı başka türlü sınıflandırıp düzene sokamazsınız. Bu bölmeler için internetten 8’li organizatörler satın alabilirsiniz.

4) Her eşyaya uygun yer bulun!

Eşyalarınız için evinizdeki en uygun yeri tespit etmelisiniz. Eğer uygun yer bulmakta zorlanıyor ya da bulamıyorsanız şuna inanın ki o eşyaya evinizde yer yoktur.

Dar alanlar için mobilya bakıyorsanız Dar alanlar için akıllı mobilya yazımı okuyabilirsiniz

banyo-raf-depolama-uniteleri
banyo-raf-depolama-uniteleri

 

5) Yeni depolama eşyaları edinin!

Mobilyalarınızı tercih ederken çekmeceli masa, raflı dolap ya da baza yatak tercihinde bulunmak oldukça akıllıca. Çünkü evde bu depolama alanlarına fazlasıyla ihtiyaç duyacaksınız. Böyle mobilyalar tercih ederek evde eşya kalabalıklığının önüne geçebilir, yeni alanlar oluşturabilirsiniz.

6) Giysi dolaplarına düzen katın!

Giysi dolabınızı elden geçirmenin vakti geldi. Ayakkabı rafları, şeffaf kutular, çekmeceler dolabınızı düzen içinde görmeniz için size yardımcı olabilir. Kullanmadığınız ya da az kullandığınız eşyaları dolabınızın en doğru yerine konumlandırmalısınız. Böylelikle sık sık elinize takılmamış, eşya kalabalıklığından kurtulmuş olursunuz.

dekorasyonda-oneriler
dekorasyonda-oneriler

7) Eşyalarınızı doğru yerde saklayın!

Bir eşyayı saklamadan önce o eşyayı nerede kullanacağınızı belirleyin ve ona göre doğru odada o eşyayı saklayın. Örneğin, mutfakta ocağa yakın olan çekmece ve dolaplara yemek yaparken kullandığınız araçları koyun ki size kolaylık sağlasın.

8) Mekana göre düzenleme yapın!

Her oda ayrı, her odanın içindeki köşe de ayrıdır. Orada kullandığınız eşyalara uygun depolama alanlarına sahip olmak önemlidir. Örneğin, evinizin yemek odasını aynı zamanda home ofis olarak kullanıyorsanız o mekanda dosyalarınız için dolaplar ve ofis gereçlerini koyabileceğiniz kutular bulundurun.

dolap-ici-duzenleme
dolap-ici-duzenleme

9) Askılık kullanmayı unutmayın!

Dolapların içine, kapı arkalarına, uygun duvarlara ve banyonuza dekoratif askılıklar asabilirsiniz. Böylelikle havlular, anahtarlar, şapka ve benzer eşyalar için yeni depolama alanları oluşturmuş olursunuz.

10) Eşyalarınızı gruplandırın ya da sınıflandırın!

Eşyalarınızı gruplandırmanız o eşyayı daha sonra bulma işinizi kolaylaştıracaktır. Mesela, sepetleri, cam kavanozları ve diğer dekoratif saklama kaplarınızı gruplandırısanız ihtiyacınız olduğunda hepsini çok kolay bulabilirsiniz. Hem estetik olarak güzel bir görünüm kazandırmış hem de eşyalarınızı organize etmiş olursunuz.

ev-dekorasyon-duzeni
ev-dekorasyon-duzeni

Küçük mekanlar için akıllı mobilya satın almak için tıklayınız.

Bugün sizlere küçük mekanları etkili kullanmak hakkında bilgiler verdim. Umarım fikirleri uygulamaya başlamışsınızdır. Aklınıza takılanları sorabilir, yeni fikirler için yorum alanını kullanabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here