Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri


Küçük alanları değerlendirme, özellikle küçük evler için büyük önem taşır. Doğru adımlar ile küçük evinize bile ferah ve geniş bir görünüm kazandırabilirsiniz. Küçük alanları değerlendirmek, doğru ve etkili bir dekorasyon ile evinizin küçük olmasının pek de bir önemi olmayacaktır. Doğru eşyayı, doğru rengi, doğru yerleşimi seçtiğinizde küçük alan dekorasyonu yapmak mümkün olacaktır. İşte size tavsiye ettiğimiz 10 öneri:


Küçük Alanları Değerlendirme için Dekorasyon Önerileri

Küçük alanları değerlendirme hemen hemen dekorasyon yaparken insanları epey zorluyor. Küçük evler için dekorasyon önerileri ile yapacağınız dekorasyonlar için püf noktalarına dikkat etmeli, şık dekorasyonlar yaparak yaşam alanlarının küçük olma dezavantajını ortadan kaldırmalısınız. Küçük evler için dekorasyon önerileri ile odalarda yapacağınız dekorasyonlarda aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:


Küçük Mutfaklar için Öneriler

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri
Küçük mutfaklar için öneriler
 • Küçük bir mutfağı dekore ederken yerden tasarruf sağlamak için çok fazla alan kaplayan mutfak dolapları yerine daha minimal ölçülerde dolaplar ile mutfak raflarını tercih etmelisiniz.
 • Küçük mutfaklarda yemek masası yerine portatif masalar veya küçük masalar tercih etmeli, mutfak alanını daraltacak mobilyalardan uzak durmalısınız. Hatta mutfak dolabı içinden çıkan akıllı mekanizmalı oturak ve masalardan yararlanabilirsiniz.
 • Mutfak içinde ölü alan bırakmayacak şekilde dekorasyon planı yapmalısınız. Her detayı titizlikle dekorasyon planının içine dahil etmeli, köşe alanları dekoratif raf modelleri ile mutfağı daha fonksiyonel hale getirmelisiniz.

Küçük Salonlar için Öneriler

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri
Küçük salon dekorasyonu için öneriler
 • Küçük salon içinde küçük oturma grupları, fonksiyonel mobilyalar ve oda ölçüleri ile uyumlu TV üniteleri tercih edilmelidir.
 • TV ünitesi yerine niş alanlar tercih edebilir veya televizyonları duvara monte ederek salonun daha fazla daralmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Salonda yer alan pencerelerin pervazlarında oturum alanları düzenleyerek oturma grupları ile salonu daha fazla daraltmadan salon dekorasyonu yapabilirsiniz.
 • Küçük salon dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta aydınlatma armatürünün oda ile orantılı olarak seçilmesidir. Küçük bir salon için kocaman bir aydınlatma armatürü seçtiğinizde göz sağlığınızı da riske atmış olursunuz.
 • Orta masa seçecekseniz salonu daraltmayacak ölçülerde hareketli ve mobil bir orta masa seçmeli, orta masanın alt kısımlarını çekmeceli veya kitaplık rafı şeklinde tercih ederek salonun daha fonksiyonel bir salon olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Küçük Yatak Odası için Öneriler

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri
Küçük yatak odası için öneriler
 • Yatak odası içinde yer alan yatak takımının ölçüleri oda ile orantılı olmalıdır.
 • Küçük yatak odası dekorasyonu içinde yer alacak elbise dolaplarının sürgülü kapılara sahip olması kapak nedeni ile oluşacak ölü alanların ortadan kalktığını görebilirsiniz.
 • Yatak başlığı yerine duvar kâğıdı tercih ettiğinizde yatak odası içinde yatak başlığının işgal ettiği yeri dekorasyona kazandırmış olursunuz.
 • Yatak odası içinde yer alacak elbise dolaplarının ve gardıropların gömme olacak şekilde tasarlanması ve zeminden tavana kadar dizayn edilmesi yatak odasının daha geniş olması açısından çok önemlidir.
 • Yatak odası içinde yer alan ve komodinlerin üzerini işgal eden abajurları tavandan sarkıtarak sadece kumandasını komodin üzerine monte edebilirsiniz. Böylece küçük olan yatak odası içinde kalabalık bir dekorasyon yapmamış olursunuz.
 • Duvar raflarını yatak odası içinde de kullanabilir, elbise dolabı yerine şeffaf duvar rafları daha geniş yatak odası dekorasyonları yapmanızı sağlayacaktır.

Küçük Banyolar için Öneriler

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri
Küçük banyolar için öneriler
 • Küçük banyoları daha geniş bir şekilde dekore etmek için küvet kullanmak yerine duş kabini tercih edebilirsiniz.
 • Banyo dolabı yerine özel raf sistemleri tercih edebilir ve banyonuzda geniş bir hareket alanı oluşturabilirsiniz.
 • Banyonuzun kapısını çift kanatlı kapı olarak tercih edebilir ve banyonuzda daha fazla yerin işgal edilmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Klozet ve lavabo tercihinizde standart ölçülerden daha küçük ölçülere sahip olacak şekilde seçebilir ve banyonuzun küçük olmasını önleyebilirsiniz.
 • Banyo içinde beyaz rengi veya açık renkleri yoğun olarak kullanabilir ve küçük banyonun daha ferah ve daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Evinizde Dolaplara Yer Açın!

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Küçük alanları değerlendirmek istiyorsanız evinizde dolaplara yer açmalısınız. Özellikle çekmeceli ve raflı dolaplar evinizin düzenli olmasını ve evinizin geniş görünmesini sağlar.

Odaları Birbirine Bağlayabilirsiniz.

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Küçük alanları değerlendirme için dekorasyon fikirlerinden birisi de odaları birbirine bağlamaktır. Küçük evde odalar eşyalardan dolayı daha sıkışık görünür. Bu nedenle örneğin; mutfağı Amerikan mutfak olarak salona bağlarsanız eviniz daha geniş olacaktır.


Renk Tercihinizi Doğru Yapın!

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Dar alanlarda dekorasyon önerileri arasında renk tercihi de gelir. Açık tonlar her zaman mekanları daha geniş gösterir. Bu nedenle de dekorasyonunuzda koyu tonlar yerine açık tonlar tercih etmelisiniz.

Perde Seçimine Dikkat Edin!

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Küçük evinizin içine dolan güneş, aydınlık ve genişliği de beraberinde getirir. Evinizi geniş göstermenin bir diğer yolu açtığınızda güneşi evinize alacak perdeler seçmenizdir.


Duvarlarınıza Desenler Kullanın.

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Küçük mekanları etkili kullanmak istiyorsanız odalarınızın aralarında duvarlar adesen uygulayabilirsiniz. Farklı dokulardaki desenler odalarınız arasında geçişi daha hareketli ve ferah hale getirecektir.

Sade ve Açık Renkler Tercihiniz Olsun.

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Açık ve sade renk tonları hem evinizin huzurlu hem de daha geniş olmasını sağlayacaktır.


Her Odaya Farklı Döşeme Düşünün!

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Küçük olan evinizin her odasında ya da her bölümünde farklı döşemeler kullanabilirsiniz. Böylece halılarınız küçük, eviniz daha geniş algı yaratacaktır.

Avize Tercihini Doğru Yapın!

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Küçük evlerde avize seçimi diğer önemli detaydır. Büyük avizeler, küçük mekanları olduğundan daha küçük gösterecektir. Tercihiniz daha ufak avizelerden yana olmalıdır. Avize seçimi nasıl olmalı? merak edenler için!


Duvar Rengine Karar Verin!

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Mobilyalarınıza uyum sağlayacak açık tonlardaki duvar rengi, evinizi geniş gösterecek bir diğer etkili yoldur. Pinterest sayfasına da göz atabilirsiniz.

Duvarlarınızı Tablolarla Boğmayın!

Küçük Alanları Değerlendirme için +10 Öneri

Küçük alanları değerlendirme aynı zamanda duvarlarınızın sadeliğinden geçer. Büyük tablolar yerine daha az sayıda ve daha küçük boyutlarda tablolar tercih edebilirsiniz. Küçük alanları değerlendirmek için sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Küçük alanları nasıl değerlendirebilirim?

Evdeki her alanı değerlendirmek zorunda değilsiniz ancak küçük bir alanı da aktif bir şekilde kullanmak istiyorsanız ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Odanın amacına göre ihtiyacınız olan köşeyi doğru eşya ile konumlandırarak oldukça verimli bir şekilde alanı değerlendirebilirsiniz.

Küçük ev dekoru nasıl olmalıdır?

Küçük ev dekoru alanın yetersizliği sebebiyle oldukça minimal bir anlayış ile yapılmalıdır. Özellikle büyük formlu eşyalardan kaçınmak gerekir. Mutlaka efektif kullanım sağlayan pratik ev eşyalarına yönelmek küçük ev dekoru için hayati bir öneme sahiptir.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x