Küçük Banyoları Büyük Göstermenin Yolları

1
2856

Modern yaşam bizi dar alanlara sıkıştırsa da bu alanların verimli kullanılması yapacağımız değişiklikler ile mümkündür. Bugün sizlere küçük banyoları büyük göstermenin yolları ile ilgili önemli ipuçları vereceğim. Umarım küçük banyo sahiplerine faydalı bilgiler verebilirim.

Banyo dekorasyonu, ev dekorasyonu içinde her ne kadar çok fazla dikkat edilmeyen alanları ifade etse de kişisel bakımın ve günlük temizliğin yapıldığı bu alanlarda oldukça fazla vakit geçirmekteyiz. Bu alanların çok fazla geniş olmayan alanlar olması içerideki dolap, temizlik malzemeleri vb. ürünlerin saklanmasını da zorlaştırmaktadır. Küçük banyoları büyük göstermenin yolları arasında önemli sırayı banyonun derli toplu görünmesi almaktadır. Banyo içerisindeki dağınıklık, küçük alanın çok daha boğucu bir atmosfere bürünmesi demektir. Bu sebeple yapmanız gereken tabanı kullanmadan duvarları hacimsel olarak dolap ile değerlendirmektir.

Daha önce kaleme aldığım banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler konulu bağlantıya tıklayabilirsiniz:

Lavabo altını değerlendirme
Lavabo altını değerlendirme

Banyo içindeki dolap uygulamasını çok fazla abartırsanız mekânın sıkıcı bir hal almasına neden olabilirsiniz. Bu sebeple mümkün mertebe çok fazla kullanılmayan alanların dolap ile değerlendirilmesi de gerekecektir. Örneğin lavabo altının mutlaka dolaplı olması gerekir. Lavabo altları temizlik malzemelerinin, havluların, kişisel bakım ürünlerinin saklanabileceği güzel ortamlar sunar. Böylece banyonuzun dağınık durması da engellenmiş olur.

blank

Küçük banyoları büyük göstermenin yolları içinde değerlendirilebilecek bir uygulama da fayans tercihinin doğru yapılmasıdır. Renkli fayanslar ortamın dar havasını vurgulayan bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple her ne kadar alımlı nitelikleri olsa da renkli bir fayans tercihinde bulunmak dar banyolar için doğru olmayacaktır. Bunun yerine beyaz ve krem rengin tonlarını zeminde ve duvarlarda uyumlu bir şekilde kullanmak banyonuzu daha ferah gösterecektir. Ben, hem tabanda hem de duvarda aynı açık rengin kullanılması taraftarıyım. Banyonuzda mutlaka bir renklilik ve dinamizm istiyorsanız bunu banyo aksesuarlarında kullanacağınız sıcak renkler sayesinde de sağlayabilirsiniz.

Küçük banyo dekorasyonu nasıl yapılır noktasında tereddütleriniz varsa linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Küçük Banyolar için Doğru Dekorasyon

Doğru banyo aydınlatması, tahmininizden çok daha fazla geniş banyo görüntülerinin oluşmasını sağlayacaktır. Bu sebeple banyo aydınlatmasına ayrı bir değer vermenizi tavsiye ediyorum. Özellikle aydınlatmanın rahatsız edecek seviyenin bir altında tutulması ile banyodaki her alanın net görünmesi gerçekleşecek ve bu ortam küçük banyonuzda büyüklük algısını tetikleyecektir. Unutmadan belirtmek gerekir ki aydınlatmada kullanacağınız ışık beyaz renkli olmalıdır. Zira diğer renkler, istediğimiz genişlik hissini uyandırmaz.

Küçük banyoları büyük göstermek için aydınlatma üniteleri
Küçük banyoları büyük göstermek için aydınlatma üniteleri

Duşakabin tercihinde bulunacaklar için şeffaf özelliklere sahip materyallerin kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bunun amacı duşakabin ile daraltılan alanın da görüş mesafesine girmesini sağlamaktır. Böylece zaten dar olan banyo alanının duşakabin ile biraz daha daraltılmış hissi ortadan kalkacaktır. Küçük banyoları büyük göstermenin yolları içindeki bu uygulamanın aksine buzlu cam ya da şeffaf olmayan maddeler kullandığınızda banyonuz bölümlendiği için daralacaktır.

Küçük banyolar için açık renk duşakabin
Küçük banyolar için açık renk duşakabin

Lavabo üstünde kullanacağınız aynaları mümkün mertebe büyük tutmalısınız. Aynaların dekorasyonda oluşturduğu büyüklük algısı oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu sebeple banyoda kullanacağınız aynanın büyük olması, ortamın derinlik algısının fazla olmasını sağlayacak bu da büyük bir banyo görünümünün yakalanması ile neticelenecektir. Dilerseniz ayna etrafında kullanacağınız LED aydınlatma ile de genel aydınlatmanın dışında bir dekorasyon aydınlatması gerçekleştirebilirsiniz.

Küçük banyolar için aksesuar kullanımı
Küçük banyolar için aksesuar kullanımı

Küçük banyo dekorasyonu için kullanacağınız aksesuarları minimal seviyede tutmanız küçük banyoları büyük göstermenin yolları arasında yer almaktadır. Minimalist bir düşünce ile tasarlayacağınız banyoların temel görünümü sadelik üzerine kurulu olmalıdır. Bu sebeple fazla ve küçük aksesuar kullanmak banyonuzun sıkıcı ve boğucu bir atmosfere maruz kalmasına neden olur. Üç beş küçük parçalar halindeki aksesuarlar yerine tek bir aksesuar kullanmak çoğu zaman banyolarda hem şık bir görünüm yakalanacak hem de ferahlık hissi uyandıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here