Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu


Qua Granite

Yoğun bir günün ardından rahatlamak ve tüm yorgunluğu üzerimizden atmak için keyifli bir duş seansı idealdir. Bu nedenle evlerimizin en önemli alanlarından biri olan banyolarımızın olabildiğince ferahlatıcı ve dinlendirici olması gerekmektedir. Günümüzde evlerin metrekarelerinin küçülmesi banyoları da etkilemiştir. Küçük ve dar banyolar ise pek çok kullanım zorluğu ortaya çıkarmıştır. Ancak küçük banyo çözümleri ile bu sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür. Bu yazımızda sizler için küçük banyolar nasıl dekore edilir sorusunu tüm ayrıntıları ile ele aldık. Küçük banyolara ferahlık katacak en faydalı 8 ipucunu sizler için derledik.

1.Küçük Banyo Dekorasyonunda İşe Fayans Seçimi ile Başlayın

Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu
Küçük Banyo Dekorasyonunda İşe Fayans Seçimi ile Başlayın

Banyolarda kullanım konforu sunduğu için sıkça kullanılan fayanslar, doğru renk ve model tercihleriyle küçük alanları olduğundan çok daha ferah ve geniş gösteren bir etkiye sahiptir. Bu nedenle küçük banyoları daha aydınlık bir atmosfere kavuşturmak için ilk dikkat edilmesi gereken unsur fayanslardır. Küçük banyo seramik modelleri orta ebatta tercih edilmelidir. Aynı zamanda fayanslar ne kadar açık bir renge sahip olursa banyolar o denli aydınlık ve geniş görünecektir. Bu nedenle beyaz, krem ve açık gri tonlarının banyo fayanslarında kullanılması doğru karar olacaktır. Öte yandan banyonun enini geniş göstermek için fayansların da enine döşenmesine ve kısa kenarlı dikdörtgen şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Tavan yüksekliği görünümünü artırmak isteyenler için küçük banyo tadilatı yapmanın püf noktası fayansları dikey döşemektir. Bu şekilde yapılan bir küçük banyo dizaynı oldukça ferah bir atmosfere sahip olacaktır. Küçük banyosunu olduğundan daha geniş ve ferah göstermek isteyenlere ise kesinlikle QUA Granite’in Marrow Dekofon ve Marrow isimli ürünlerine bir göz atmaları önerilmektedir. Çizgili modeli ile Marrow Dekofon alana derinlik katmakta ve açık rengi ile ışıldayan Marrow ile kombinlendiğinde özellikle küçük banyolarda kusursuz bir atmosfer yaratmaktadır.

2.Aydınlatma Tercihlerinizi Gözden Geçirin

Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu
Aydınlatma Tercihlerinizi Gözden Geçirin

Küçük banyo modellerinde en önemli unsur aydınlatma kullanımıdır. Doğru bir aydınlatma tercihiyle banyoları olduğundan çok daha geniş ve ferah göstermek mümkündür. Öncelikle banyonun genel aydınlatmasının doğal gün ışığı tonlarında olmasına özen gösterilmelidir. Ancak genellikle ana aydınlatmanın sağlayacağı ışık tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle küçük banyolara hem ferahlık kazandırmak hem de farklı yönlerden gelen yansımalarla daha derin bir görünüm sağlamak için destekleyici aydınlatmalar kullanılmalıdır. Örneğin aynanın yanlarına yerleştirilen banyo aplikleri küçük banyolara sıcak bir atmosfer kazandıracaktır. Bununla birlikte bazı noktalara küçük spot ışıkları yerleştirmek de banyonun daha aydınlık ve böylelikle daha ferah olmasını sağlayacaktır.

3.Açık Renklerden Vazgeçmeyin

Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu
Açık Renklerden Vazgeçmeyin

Küçük banyo dekorasyonunda açık renkler kullanmak yapılacak en doğru tercihlerden biridir. Nitekim banyolar ne kadar ferah olursa o kadar geniş bir görünüme kavuşacaktır. Dolayısıyla başta banyo duvarları ve fayanslar olmakla birlikte lavabo, halı, banyo dolabı gibi eşyaların da mümkün olduğunca açık renklerde seçilmesi önemlidir. Beyaz, krem ve lületaşı tonlarında fayanslar kullanmak doğru aydınlatma tercihleriyle birlikte banyoları olduğundan kat be kat daha büyük göstermeye yardımcı olacaktır.

4.Büyük Bir Ayna Kullanın

Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu
Büyük Bir Ayna Kullanın

Her banyonun olmazsa olmazı aynalardır. Banyoların en çok kullanılan eşyalarından biri olan aynalar, küçük banyolarda işlevsel çözümleri de beraberinde getirmektedir. Banyo aynası genellikle lavabo üzerinde konumlandırılmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda lavabo ile uyumlu olmasına dikkat edilerek olabildiğince büyük bir ayna tercih etmek önemlidir. Aynanın büyük olması küçük banyodaki ışığı yansıtacak ve çok daha ferah bir görünüm elde edilmesine olanak tanıyacaktır. Ayna tercihinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise çerçevedir. Tercih edilen aynanın çerçevesinin mümkün olduğunca ince tutulması ile sadeliği ön plana çıkarmak oldukça şık bir dekorasyona imza atılmasını sağlayacaktır.

5.Saydam Bir Duşakabin Tercih Edin

Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu
Saydam Bir Duşakabin Tercih Edin

Banyolarda bütünlüğü sağlayan ve en çok alan kaplayan ürün duşakabindir. Bu nedenle küçük banyolar için duşakabin modelleri arasından bir karar verirken ürünün fonksiyonel olmasına özen gösterilmelidir. Bu sayede banyo daha ferah bir görünüme sahip olacaktır. Özellikle saydam ve hafif modeller küçük banyolar için daha uygundur. Ayrıca duş teknesi kullanmayarak banyonun alanından çalmamak da mümkündür. Saydam duşakabinler banyodaki ışık geçirgenliğini artıracağı için çok daha aydınlık bir atmosfer elde edilmesini sağlayacaktır. Böylelikle siz de dekorasyon dergilerinde gördüğünüz lüks küçük banyo modellerine benzeyen bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

6.Çok Çekmeceli Üniteler Kullanın

Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu
Çok Çekmeceli Üniteler Kullanın

Küçük banyo dolapları alanı oldukça daraltabileceği gibi doğru kullanımda büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle sade tasarımlara sahip çok raflı üniteleri tercih etmek küçük banyolarda hayat kurtaran çözümlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük banyo dizaynları yaparken çok çekmeceli üniteler sayesinde daha fazla eşyayı toparlayabilmek ve dağınıklığın önüne geçmek de mümkündür.  Ayrıca bu üniteler rezervuar üstüne veya boş bir duvara da sabitlenebilir. Böylece kullanışsız alanlar yeniden işlevsel hale getirilebilir.

7.Küçük Banyo Tasarımı Yaparken Kullanışlı Lavabo Modellerine Yer Açın

Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu
Küçük Banyo Tasarımlarında Kullanışlı Lavabo Modellerine Yer Açın

Banyoların en temel ürünü olan lavabolar, birbirinden farklı binlerce tasarımda üretilmektedir. Küçük banyo lavabosu seçerken dikkate alınması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle işlevsel ve geniş bir kullanım alanı sunan ürünler arasından tercih yapılması doğru karar olacaktır. Küçük banyo dolabı modelleri ile uyum sağlayacak, minimal tasarımlı lavabolara mulaka bir şans verilmelidir. Bu küçük banyo dekkorasyonları için verilebilecek en iyi fikirdir.

8.Küçük Banyo Dizaynında Duvar Nişlerinden Yararlanın

Küçük Banyolara Ferahlık Katacak 8 İpucu
Küçük Banyo Dizaynında Duvar Nişlerinden Yararlanın

Küçük banyolar için akıllı çözümler arasında kuşkusuz duvar nişleri ilk sırada yer almaktadır. Banyonun hacmini azaltacak dolaplar yerine duvar nişleri kullanılarak alandan tasarruf etmek mümkündür. Özellikle duşakabin içerisinde bulunan bir niş şampuan, duş jeli ve lif gibi banyo ürünlerini muhafaza etmek için ideal bir kullanım alanı sunacaktır. Bununla birlikte banyo çok daha modern ve sade bir görünüme kavuşacaktır. Bu yazımızda sizler için dar küçük banyo modellerini ve doğru ürün tercihinin ne kadar önemli olduğunu ele aldık.  Siz de küçük banyo fikirlerine kulak vererek kullanışlı bir dekorasyona imza atabilirsiniz!

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 2 | Puan Ortalaması: 5]
Qua Granite
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x