3 Adımda Kristal Avize Temizliği Nasıl Yapılır?

0
2658

Işıl ışıl parlayan avizeniz var fakat çok çabuk toz topluyor ve kirleniyor mu? Ev hanımlarının kâbusu olan tozlardan ve kirlerden kurtulmak için çok mu çaba harcıyorsunuz? Kristal avize temizliği hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık.

Kristal avize temizliği için dert etmenize gerek yok. Avize temizliği için birkaç pratik bilgi ile avizeler eski parlaklığına kavuşacaktır.

Kristal avize temizliği yaparken dikkat edilecekler

1Temizlikte alkollü temizleyicilerden uzak durun.

blank
Avize temizliği

Avize temizliğinden öncelikle nelerden uzak durmanız gerektiğinden bahsedelim. Kristal avizeler hassas bir yapıda olduğu için ağır çözücülerden ve alkol içerikli temizlik ürünlerinden uzak durmalısınız.

Avize temizliği için bu ürünleri kullanırsanız avize zamanla çizilmeler ve solmalar meydana gelecek bu da avizenin hem mat hem de kirli görünmesine neden olacaktır.

Bu çizikler sadece kristal bölümde değil metal bölümlerde de olabilir. Temiz olsun diye çıktığınız yolda kalıcı kirlenme ile baş başa kalmamak için bu ürünleri kullanmamanız gerekir.

2Önce toz alın, sonra silin.

blank
Kristal avize temizliği

Avize temizliği sırasında hassas olunması gerekir. Avize, sıradan bir eşya gibi temizlenmemelidir. Özel toz almaya yarayan uzun saplı toz alma aparatı kullanmalısınız. Bu malzemenin tüyleri statik olduğu için tozları tüylerine yapıştırarak alacaktır.

Aldığınız tozları iki elinizin arasında sopasını hızlı hareket ettirerek uygun bir yere dökebilirsiniz.

Toz alma işleminden sonra nemli bir bezle avizeyi silerseniz toz alma işlemini bitirmiş olursunuz. Burada sileceğiniz bezin microfiber olması avizenin çizilmemesi için de önemlidir.

Hatta bu bezi sadece avize silme işlemi sırasında kullanırsanız. Avize temizliği için gerekli kuralları harfiyen yerine getirmiş olursunuz.

Ev dekorasyonun aydınlatma hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

3Kirli avizeler için biraz çaba sarf edin.

blank
Kolay avize temizliği

Avizeleri düzenli olarak temizler ve tozlarını sık alırsanız detaylı temizlik için daha geniş zaman aralığına sahip olursunuz. Kirlenmiş ve lekeli avizeler için tek tek temizleme gerekir. Tek tek söktüğünüz taşları genişçe bir kabın içine koyun. Kabın içinde daha önceden su ve gazete parçaları olsun.

Bir gece bu suda bekletin. Kabın içindeki suyu 24 saat sonra dökün ve tekrar su koyun. Bir miktar sirke ilave edin ve 15-20 dakika bu karışımın içinde kristalleri bekletin.

Durulandıktan sonra kurulanan avize parçalarını tekrar yerine takın. Kristal avize temizliği yaparken ve avizeyi sökerken mutlaka elektrik bağlantısını kapatın.

Daha önce kaleme aldığı deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar yazımı da okumayı unutmayın!

Aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum alanından bize ya da ziyaretçilere sorabilirsiniz. Bir başka ev temizleme fikrinde görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here