Konut Fiyatları Uçacak! | En Az %60 Artış Bekleniyor!


İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri tarafından yapılan araştırmalar inşaat maliyetlerinin son gelen zamlarla birlikte bir hayli artacağı ön görüyor. Emlakçılar konut fiyatlarının 2022 ile birlikte en az %60 zamlanacağını belirtiyor.


T.C. Merkez Bankası’nın 2021 Kasım ayı konut fiyat endeksine göre konut fiyatları 50,5 artış gösterdi. İnşaat, konut ve emlak sektörü temsilcileri ise konut fiyatlarındaki artışın en az %100 olduğunu söylüyor. TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ise Kasım 2021’deki inşaat maliyet endeksinin yıllık %48,87 olduğu görüşünü sunuyor.

İnşaat Üretim Maliyetlerindeki %200’lük Artış

Konut Fiyatları Uçacak! | En Az %60 Artış Bekleniyor!
İnşaat üretim maliyetlerinde artış

Konut üretim maliyetinin yıllık bazda %200 artış gösterdiği ve müteahhitler için yeni bir konut yapmanın neredeyse imkansız hale geldiği belirtiyor. Peşinatı olmayan vatandaşların yeni bir eve sahip olmalarının ise hayal olduğu söyleniyor.


İlginizi Çekebilir: Yerden ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak isteyenlere…

Alt Sınıf ve Orta Sınıf Ev Alamayacak!

Konut Fiyatları Uçacak! | En Az %60 Artış Bekleniyor!
Alt ve orta sınıf ev alamayacak

İnşaat malzemelerinin en önemli kalemi olan çimento ve demirin sektörün en büyük sorunu olduğu söyleniyor. İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu “Fiyatlar sadece üst sınıfın ev alabileceği konuma geldi. Artık alt sınıf veya orta sınıfım ev alma şansı kalmadı. Bu maliyetlerle biz ev yapamayız, onlar da alamazlar. Türkiye’de 6 milyona yakın çürük bina var. İnşaat maliyetlerindeki artışın kentsel dönüşümü de çok ciddi olumsuz hale getirdi. Vatandaşlarımızın can güvenliği sorunu var.” dedi.


İlginizi Çekebilir: Tek katlı ev modelleri ve fiyatları için bağlantıya tıklayın!

Yeni Bir Ev Almayı Unutun!

Konut Fiyatları Uçacak! | En Az %60 Artış Bekleniyor!
Yeni ev almayı unutun

Cumhuriyet gazetesinden Ali Can Polat’ın bir haberine göre inşaat sektöründeki artan maliyetlere bir önlem alınmadığı takdirde konut satın alabilmenin hayal bile olamayacağını belirten İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Arslan “Şu anda bir eviniz yoksa yeni bir ev almayı unutun. Konut piyasasında zaten TL’den kaçan yatırımcılar ve evini yenilemek isteyenler var. Bu fiyatlara hiç evi olmayan birisinin sıfırdan kredi çekip alması imkânsız.” dedi.


İlginizi Çekebilir: Lake kapı modelleri için bağlantıya tıklayın!

Öngörülen En Az Yüzde 60 Artış!

Konut Fiyatları Uçacak! | En Az %60 Artış Bekleniyor!
En az yüzde 60 artış

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ise konut fiyatlarında 2022’de en az yüzde 60’lık artış olacağını söylüyor. “Türkiye barınma krizine doğru gidiyor. Mülk edinmek her geçen gün zorlaşacak ve kira rakamları da buna bağlı olarak yükselecek. Daha da kötüsü kiralık ev kavramı gittikçe azalacak ve ev bulmak zorlaşacak.” dedi.


Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x