Çocuklar için Karton Kutudan Oyuncak Fikirleri

Gardırop Düzeni için Hayat Kurtaran 5 Kritik Öneri

Seçilmiş En Güzel 29 Kapı Önü Paspas Modelleri

Kristal Avize Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 17 Ekim 2016

1986 yılında ilk defa doğalgaz ile tanışan Türkiye’de artık doğalgazın olmadığı il hemen hemen kalmadı. Doğalgazın temiz ve çevreci oluşu tercih edilmesindeki en önemli faktörlerdendir. Doğalgazla birlikte şehirlerin kış aylarındaki havalarında ciddi anlamda düzelmelerin olduğu gözlemleniyor. Doğalgazla birlikte hayatımıza yeni kavramlar da girdi bunlardan biri de kombi bakımı.

Kombinin bakımı doğalgaz kullanan aileler için aslında çok da yabancı bir kavram değil. Bazı aileler kombi taktırdıktan sonra kombi, arıza verene kadar yıllarca herhangi bir bakım yaptırmasalar da günümüzde bilinçli aileler düzenli bakım ile kombilerinin hem ömrünü uzatıyorlar hem de yakıt tasarrufu yaparak paralarının boş yere harcanmasına engel oluyorlar.

Kombi bakımı ne zaman yapılır?

Kombi bakımı ne zaman yapılır

Kombinin bakımı ne zaman yapılmalı

Bazı kombi üreticisi firmalar kombi bakımının 6 ayda bir ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılmasını önerseler de en doğru ve bütçeyi de sarsmayacak uygulama yılda bir defa sonbaharda kışa girerken yaptırılacak kombi bakımıdır.

Bunun yanında arıza olmasını beklemeniz kombinizde daha fazla masrafa yol açacak problemlerle karşılaşmanıza sebep olabilir.

Kombi bakımı için bir düzen belirlemediğinizde kombiniz belki hemen arıza vermeyebilir ancak yakıtı fazla harcayarak bakım masrafının fazlasını sizden çıkarır.

Kombi bakımı ile birlikte evinizdeki tüm elektronik eşyaları gözden geçirmenizde fayda var. Mesela, aspiratör filtresi temizliği hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımda yer alıyor…

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Kombi bakımı

Kombi bakımında bilinmesi gerekenler

Kombinin bakımı için gelen firma yetkilisinin alanında uzman olması gerekir. İlanlarda yer alan ucuz kombi bakımı sizleri aldatmasın.

Yetkisiz kişilerin sırf para kazanmak için yapmaya çalıştıkları bakım, kombinize zarar verip daha fazla ücretin cebinizden çıkmasına neden olabilir. Kombi bakımı için yapılacak işlerin sıralaması şu şekildedir:

• Kombinin içindeki su tahliye edilir.
• Genleşme tankının havası ölçülerek gerekliyse hava basılır.
• Yanma odasındaki toz ve kir temizlenir.
• Brülör sökülerek gözenekleri temizlenir.
• Fan temizlenir.
• Kalorifer dönüş filtresi sökülerek temizlenir.
• Kombinin temizlenen tüm parçaları özenle tekrar takılır.
• Kombinin otomatik gaz kesme sistemi kontrol edilir.
• Gaz sızdırmazlık testi ve gaz ayarları yapılır.
• Ayrıca yeni tip yoğuşmalı kombilerde yoğuşma haznesi ve kalorifer gidiş hattındaki çamur ayrıştırıcı filtre temizlenmelidir.

Bu işlemleri kesinlikle tek başınıza yapmaya kalkmayın. Kombi bakımı, insan hayatını ilgilendiren, tecrübe ve profesyonellik gerektiren ciddi bir iştir.

Kombi bakımı videolu anlatım

Aklınıza gelen tüm soru ve sorunları yorum alanından bizimle paylaşabilir, tecrübelerinizi iletebilirsiniz.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Bunlar da var!