Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?(Videolu)


1986 yılında ilk defa doğalgaz ile tanışan Türkiye’de artık doğalgazın olmadığı il hemen hemen kalmadı. Doğalgazın temiz ve çevreci oluşu tercih edilmesindeki en önemli faktörlerdendir. Doğalgazla birlikte şehirlerin kış aylarındaki havalarında ciddi anlamda düzelmelerin olduğu gözlemleniyor. Doğalgazla birlikte hayatımıza yeni kavramlar da girdi bunlardan biri de kombi bakımı.


Kombinin bakımı doğalgaz kullanan aileler için aslında çok da yabancı bir kavram değil. Bazı aileler kombi taktırdıktan sonra kombi, arıza verene kadar yıllarca herhangi bir bakım yaptırmasalar da günümüzde bilinçli aileler düzenli bakım ile kombilerinin hem ömrünü uzatıyorlar hem de yakıt tasarrufu yaparak paralarının boş yere harcanmasına engel oluyorlar.

İlginizi Çekebilir: Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır merak edenler için linke tıklayabilirsiniz.


Kombilerin Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?(Videolu)

Bazı kombi üreticisi firmalar kombi bakımının 6 ayda bir ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılmasını önerseler de en doğru ve bütçeyi de sarsmayacak uygulama yılda bir defa sonbaharda kışa girerken yaptırılacak kombi bakımıdır.

Bunun yanında arıza olmasını beklemeniz kombinizde daha fazla masrafa yol açacak problemlerle karşılaşmanıza sebep olabilir.


Bakım için bir düzen belirlemediğinizde kombiniz belki hemen arıza vermeyebilir ancak yakıtı fazla harcayarak bakım masrafının fazlasını sizden çıkarır.

İlginizi Çekebilir: Klima temizliği nasıl yapılır, merak edenler bağlantıya tıklayabilir.


Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?(Videolu)

Kombinin bakımı için gelen firma yetkilisinin alanında uzman olması gerekir. İlanlarda yer alan ucuz kombi bakımı sizleri aldatmasın.

Yetkisiz kişilerin sırf para kazanmak için yapmaya çalıştıkları bakım, kombinize zarar verip daha fazla ücretin cebinizden çıkmasına neden olabilir. Kombi bakımı için yapılacak işlerin sıralaması şu şekildedir:


• Kombinin içindeki su tahliye edilir.
• Genleşme tankının havası ölçülerek gerekliyse hava basılır.
• Yanma odasındaki toz ve kir temizlenir.
• Brülör sökülerek gözenekleri temizlenir.
• Fan temizlenir.
• Kalorifer dönüş filtresi sökülerek temizlenir.
• Kombinin temizlenen tüm parçaları özenle tekrar takılır.
• Kombinin otomatik gaz kesme sistemi kontrol edilir.
• Gaz sızdırmazlık testi ve gaz ayarları yapılır.
• Ayrıca yeni tip yoğuşmalı kombilerde yoğuşma haznesi ve kalorifer gidiş hattındaki çamur ayrıştırıcı filtre temizlenmelidir.

Bu işlemleri kesinlikle tek başınıza yapmaya kalkmayın. Kombinin bakımı insan hayatını ilgilendiren, tecrübe ve profesyonellik gerektiren ciddi bir iştir.


Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x