Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

3
794

#Yazı İçeriği

LetGo’yu duydunuz mu bilmiyorum ama ben çok sık eşya alıp-sattığım bu uygulamadan satın aldığım koltuk takımını ve bu koltuk takımının temizliğini nasıl yaptırdığımı bu yazımda sizlere anlatmak istiyorum. Koltuk yıkama nasıl yapılır noktasında harika fikirlere sahip olacağınız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum.

Profesyonel koltuk yıkama için profesyonel araçlar!

Koltuk temizliği tıpkı halı yıkama da olduğu gibi profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu noktada Tokat’ta yeni keşfettiğim Eray Halı Yıkama firması ile koltuk yıkama için anlaştık.

Verilen hizmeti ve emekleri sizlerle paylaşabilmek adına her bir detayı fotoğraflamaya çalıştım.

Sizlere sırayla koltukların ilk hallerini, temizlik aşamalarını ve koltukların temizlendikten sonraki hallerini paylaşmak istiyorum…

Koltuk, kırlent ve yastık yıkama öncesi

LetGo’dan satın aldığım koltuk takımı 2 adet üçlü kanepe ve 1 adet sarı renk berjerden oluşuyor.

blank

Satın aldığım arkadaşın küçük ve yaramaz bir kızı olduğunu ve berjeri ne hale getirdiğini sizlere fotoğrafla göstermek istedim. 🙂

Herkes tarafından bilinir sarı rengin kiri ne kadar net gösterdiğini, işte bu noktada bu berjeri profesyonel bir ekibe yıkatmak benim için elzemdi.

blank

Renkli kalem lekelerini daha net göstermek adına daha yakından da çekim yaptım. Yazımın ilerleyen aşamalarında bu berjerin ne hale geldiğine inanamayacaksınız… 🙂

blank

İki adet de üçlü kanepe aldığımızı belirtmiştim. İşte onların da rengi sarı yastıklar ile kombine edilmiş kahverengi kumaş koltuklar.

Bu koltuk üzerinde de çeşitli lekeler yer alıyor. Bunlardan birkaçı; ter, su, çay lekesi ve çeşitli kirler.

blank

İki koltukta da bu lekelerin epey olduğunu belirtmeliyim. Bu fotoğrafta da kanepedeki diğer lekeleri görüyorsunuz.

Kırlent ve yastık yıkama işlemi

Koltuk yıkama işlemine henüz başlamadık. Şimdi lekeleri yumuşatmak ve çıkarmak için profesyonel makine ile özel deterjan sıkma işlemi yapılıyor.

blank

Koltuk ve kırlentlerin üzerine oldukça etkili bir sıvı deterjan sıkıldığını belirtmem gerekiyor. Bununla ilgili aklınızda oluşan soruları(deterjanın adı vs.) yazımın sonunda paylaşacağım.

Tokat Eray Halı Yıkama firmasından gelen yetkili, koltukta bulunan bütün yüzeylere, ön, arka, alt, üst kısaca görünen her yere özel deterjanından sıkarak yıkama işleminin en önemli aşamasını yerine getirdi. Şimdi diğer aşamaya geçelim.

blank

Yukarıda görmüş olduğunuz görselde genellikle kaporta ustalarının kullandığı ve araçların pasta-cila işlemleri için kullanılan polisaj makinesi.

Bu makineye takılan özel fırçalar sayesinde, bu cihazın tam bir koltuk temizleme makinesine dönüştüğünü belirtmek isterim. 🙂

blank

Polisaj makinesi iş başında diyebiliriz. Önce kırlentler ile işe başlamak isteyen ustamız oldukça güç isteyen bu sürtme işlemini daha önce sıkmış olduğu özel sıvı deterjan ile birlikte yapmaya başlıyor.

blank

Sıvı deterjan bu sürtme işlemi ile birlikte işlevini daha iyi yerine getirerek kir ve lekeleri yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başlıyor. Ustamız bütün yastık ve kırlentleri görmüş olduğunuz şekilde tek tek sürterek işine devam ediyor.

blank

Yazımı okurken aklınıza şu soru gelebilir: Keşke fermuarlı kırlentleri çıkarak çamaşır makinesine atsaydınız şeklinde.

Yalnız bu işlemi yapmış olsaydık. Yastık üzerinde bulunan kalem ve diğer lekeler oldukça inatçı olduğu için çıkmayacak ve mecburen yine yastıkları profesyonel bir şekilde yıkatmak zorunda kalacaktık.

blank

Şimdi de ustamız son aşama olan sanayi tipi koltuk yıkama makinesi ile kırlent ve yastıkları tek tek çekim yaparak süpürüyor.

Buradaki amaç daha önce içine sıvı deterjan sıkılan ve polisaj makinesi ile sürtülen yastıkların içine giren sıvı ve kirleri toplayarak temiz bir yüzey elde edebilmek.

blank

Bu işlem oldukça temizleyici bir özelliğe sahip. Çünkü sanayi tipi makine ile oldukça güçlü bir çekim yapılıyor. Kir, leke, sıvı vs. ne varsa kumaş içerisinden söküp alıyor.

Kırlent ve yastıklar bitti, şimdi sırada koltuklar var…

Koltuk yıkama işlemi

Yastık ve kırlentlerde yapılan işlemler, koltuk yıkama aşamasında da  aynı şekilde yapılıyor.

Ben yazıyı uzatmak ve sıkılmanızı istemediğim için, koltuk yüzeyine sıkılan özel sıvı deterjan ve polisaj makinesi ile koltuk yüzeyini sürtme aşamalarını geçiyorum.

blank
Koltuk yıkama işlemi

Görselde görülen şekilde sanayi tipi özel ekipmanlar ile koltuk yüzeyindeki kir, leke ve sıvılar süpürülerek makine içine çekiliyor. Bu işlem oldukça güç harcamanızı sağlayan bir iş olduğunu belirtmem gerekiyor.

blank

Yazımın bir yerinde mutlaka bahsetmek istediğim sanayi tipi özel halı yıkama makinesi görselde gördüğünüz şekilde.

Oldukça büyük ve güçlü bir makine olduğunu koltuklardaki leke ve kirlerin ortadan kalmasından anlayabilirsiniz.

Koltuk yıkama işlemimiz sona erdi, şimdi de sizlerle koltuk yıkama makinesindeki kirlere bir göz atalım.

blank

Sanayi tipi koltuk yıkama makinesinin 2 adet kanepe ve 1 adet berjerden çekmiş olduğu kirleri  görsellerden inceleyebilirsiniz.

blank

Ben canlı canlı bu işlemleri takip eden biri olarak gözlerime inanamadım. Bu kadar leke bizim satın aldığımız koltuklardan mı çıktı diye şaşkınlık içerisinde kaldığımı belirtmek isterim.

Bu kirlerden de kurtulduktan sonra şimdi koltukların ve berjerin son halini görmek istediğinizi duyar gibiyim. 🙂

Berjer ve koltukların son hali

Ve karşınızda çok renkli kalem lekeleriyle başı belada olan berjerin son hali…

blank

Bu kadar fark olur mu demeyin. Tabii ki her işin bir sırrı var.

blank

Buradaki görsel de berjerin yakından çekilmiş hali. Tüm lekelerin bir bir giderildiği harika bir yüzey.

İnanın Eray Halı Yıkama firmasına yıkatmadan önce bu koltuğu koltuk takımından ayırıp satmayı ya da garaja koymayı bile düşünmüştüm. Şimdilerde temizliği ile oturma odasını güneş gibi aydınlatıyor. 🙂

blank

Yıkama işlemi bittikten sonra 1 gün boyunca koltukları ve berjeri kullanmadık. 1 gün beklememizin sebebi, kumaş yüzeyin kurumasını beklemek.

blank

Karşınızda koltuk takımızın son hali. Gördüğünüz şekilde yastıklar dahil her şey tertemiz.

blank

Görmüş olduğunuz diğer kanepenin de tüm yüzeyi temizlenmiş durumda. Bütün kir ve lekelerden arındı diyebilirim.

blank

Bu görselde de yakın çekim yapmak istedim. Yıkanmadan önce yüzeyde bulunan su, ter, çay ve renkli kalem lekelerinden eser yok.

Bu arada aklınıza takılabilir. Yüzeydeki yıpranmalar önceden de vardı. Sonuçta ikinci el olarak aldığımız bu kanepeler 4 yıl boyunca eski sahibi tarafından kullanılmış.

Kumaş yüzeyindeki yıpranmaların koltuk yıkama işlemi ile bir ilgisi yok, içiniz rahat olsun.

Peki, gelelim bu inanılmaz inatçı lekelerin nasıl çıktığına… Her işin bir sırrı var. Bu sırrı sizlerle paylaşmak için sabırsızlandığımı belirtmek istiyorum…

Ve karşınızda Modifiye Sprey P1

blank
P1 modifiye sprey

İmkansız yağ ve lekelerde inanılmaz bir etkiye sahip olan yazımın başında da belirttiğim özel sıvı deterjanın adı P1 Modifiye Sprey.

P1 Sprey hemen hemen aklınıza gelebilecek bütün yüzeylerde etkili çok özel bir formül. Bu sprey ile ilgili detayları öğrenmek isterseniz Power1 modifiye sprey yazımı okuyabilirsiniz.(Satın almak için tıklayın.)

Koltuk yıkama işlemini P1 ile siz de kendi evinizde kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz, fakat burada özellikle belirtmek istediğim şey:Her işin bir ustasının olması.

Ev temizliğine ne kadar hakim olursanız olun, sağlam ekipmana ve bu işle ilgili incelikleri bilmeye ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Koltuk yıkama nasıl yapılır yazımı burada tamamlamadan önce hem koltuk yıkama ile ilgili sorularınızı hem de P1 modifiye sprey ile ilgili sorularınızı yazı altındaki yorum alanından benimle paylaşabilirsiniz.

Elimden geldiğince koltuk yıkama aşamalarını bizzat çekmiş olduğum fotoğraflar ile siz değerli ziyeretçilerimle paylaşmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Son olarak halı yıkamadaki marifetlerini koltuk yıkama noktasında da benimle paylaşan Tokat Eray Halı Yıkama firmasına ve değerli yetkili Erdal TÜRKER’e teşekkürlerimi iletiyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here