En İyi Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?


En iyi koltuk temizleme nasıl yapılır ya da evde koltuk temizleme için en iyi yöntemler kumaşlara uygun olan malzemelerin tercih edilmiş olmasıdır. Doğru bir şekilde temizleme işlemi yapılmaması durumunda toz ve kirin derine inmesi kaçınılmaz olur ve koltuk temizleme daha zor bir hal alır. Koltukların düzenli bir şekilde temizlenmesiyle evin kokusu da değişecek ve ferah bir ortam sağlanmış olacaktır.


En İyi Koltuk Temizleme Yöntemleri

En iyi koltuk temizleme yöntemleri birçok farklı şekilde uygulanarak koltukların kirden arındırılması sağlanır. Özellikle en çok uygulanan yöntemler arasında;


  • Karbonat kullanılması
  • Arap sabunu
  • Sirkeli su
  • Bulaşık tableti
  • Soda ve beyaz sabunlarla etkili bir temizlik sağlanabilmesi adına yer alır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yoğurt Kabından Neler Yapılır?(Videolu Anlatım)

Kumaş Türüne Göre Koltuk Temizliği Önerileri

Kumaş türüne göre koltuk temizliği, koltuk hijyeni anlamında verim sağlamak için eksiksiz yapılmalıdır. Deri, kadife ve pamuklu olan koltukların temizlenmesinde kumaşlara uygun olan koltuk temizleme ürünleri tercih edilmelidir.

Nubuk ve kadife kumaşta koltuk temizleme

En İyi Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?
Nubuk kadife kumaşta koltuk temizleme

Nubuk ve kadife kumaşta koltuk temizleme işlemi farklıdır. Koltuk temizlenmesinde en zor lekeler kadife kumaşlardan çıkan lekelerdir. Kadife ve nubuk kumaşlardan üretilmiş olan koltuk temizleme yöntemi bulaşık deterjanı ve su kullanılmış bir suyla silme işlemidir. Aynı zamanda beyaz sabunla da silmek etkili sonuçlar alınmasına ve lekelerin çıkmasına yardımcı olur.


Suni deri koltuk temizleme

En İyi Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?
Suni deri koltuk temizleme

Suni deri koltuk temizleme işleminde dikkat edilmesi gereken kriterler bulunur. Suni derilerden üretilmiş olan koltukların temizlenmesinde dikkatli olunması önem taşır. Aksi halde solma ve deforme olma gibi olumsuzluklarla karşılaşılabilir. Deri koltuklar için beyaz saf sabun ve su kullanılarak silmek etkili bir temizleme yöntemi olacaktır.

Goblen ve şönil kumaşta koltuk temizleme

En İyi Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?
Goblen şönil kumaşta koltuk temizleme

Goblen ve şönil kumaşta koltuk temizleme doğal yöntemler ile yapılmalıdır. Goblen ve şönil kumaşlar sıklıkla tercih edilmese de edilmesi durumunda temizlenebilmesi için sirkeli su, sabun ya da renksiz bulaşık deterjanı kullanılması yeterli olur. Lekelerin çıkmaması gibi bir durum oluşması halinde ise bir kuru temizleme firmasından destek alınması faydalı olur.


Koltuk Temizleme Ürünleri

Koltuk temizleme ürünleri arasında en sık tercih edilenler doğal yollarla üretilmiş olan kimyasal içermeyen ürünlerdir. Koltukların kumaşlarına göre doğru ürünlerin tercih edilmesi durumunda lekelerin çıkarılmasında etkili yöntemler tercih edilmiş olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?

Koltuk temizleme deterjanı

En İyi Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?
Koltuk temizleme deterjanı

Koltuk temizleme deterjanı olarak en etkili olanları bulaşık deterjanı ve Arap sabunudur. Bir miktar suya eklenerek püskürtme yöntemiyle kolaylıkla temizleme yapılabilir.


Koltuk temizleme spreyi

En İyi Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?
Koltuk temizleme spreyi

Koltuk temizleme spreyi hem ev koltuklarında hem de araç içi koltuklarda kolay bir şekilde etkili temizlik yapılmasını sağlar.

Koltuk temizleme fırçası

Koltuk temizleme fırçası özellikle temizlik firmaları tarafından tercih edilen profesyonel bir cihaz olup leke ve kirlerin çıkarılmasında kullanılır. Leke tutmayan koltuk kumaşları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Koltuk En İyi Ne ile Temizlenir?

Koltuk en iyi ne ile temizlenir bilmek ister misiniz? Koltukların en iyi şekilde temizlenmesi ve etkili sonuçlar alınabilmesi için uygun koltuk temizleme ilacı kullanılması gereklidir. Öncelikle süpürge ve karbonat yardımıyla tozların alınması sağlanır ve uygun deterjanlar kullanılarak etkili bir silme işlemi gerçekleşir.

Koltuktaki sıvı lekeler nasıl temizlenir?

En İyi Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?
Koltuktaki sıvı lekeler nasıl temizlenir?

Koltuktaki sıvı lekeler nasıl temizlenir her daim merak konusudur. Genel olarak kumaşların emici olmasından dolayı sıvı lekelerin çıkarılması için sıvının emilmesiyle temizleme işlemi olmalıdır. Sonrasında kumaş türüne göre sabunlu bir su hazırlanarak temizlik gerçekleşir ve sıvı lekelerin çıkması sağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Küvet Kenar Çıtası Uygulaması Nasıl Yapılır?


Koltuktaki kurumuş lekeler nasıl temizlenir?

En İyi Koltuk Temizleme Nasıl Yapılır?
Koltuktaki kurumuş lekeler nasıl temizlenir?

Koltuklarda yer alan ve fark edilmeyen kurumuş lekeler için kumaşa zarar vermeden dairesel hareketler kullanarak kuruyan kısım temizlenir. Yumuşak bir fırçadan destek alınarak yapılan işlem ardından diğer koltuk temizleme yöntemleri uygulanmalıdır.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x