Kolay Ahşap Yüzey Temizliği Nasıl Yapılır?

0
454

#Yazı İçeriği

Ahşap yüzeyler hem ısı tasarrufu açısından hem de estetik açıdan tercih edilir. Ahşap yüzey temizliği için bilinmesi gereken temel uygulamalar dizisine geçmeden önce bu yüzeylerin daha uzun süre yıpranmadan ve parlaklığını kaybetmeden nasıl muhafaza edileceğini söylemek gerekir.

Ahşap yüzeylerin her kısmı aynı oranda kullanılmaz. Bazı bölümler geçiş yerleri olduğu için daha sık kullanılır. Sık kullanılan bu bölümlerin daha fazla yıpranacağı herkesin malumudur.

Bu bölgelere kilim tarzı, mobilyalarınızla ve eşyalarınızla uyumlu, zemini koruyucu amaçlı, estetik parçalar kullanabilirsiniz.

Bu sayede ahşap parkelerinizin çizilme riskini azaltmış olursunuz. Ahşap yüzey temizliği periyodik olarak yapıldığında sizi zorlamayacaktır.

Ahşap parke nasıl temizlenir

blank
Ahşap parke nasıl temizlenir

Ahşap parke üzerinde genellikle cila vardır. Bu cila, parkelerinizin dış etkenlere karşı dayanıklı olmasını sağladığı gibi aynı zamanda parlak bir görüntü vermesi sebebiyle de tercih edilir.

Parke temizliği için öncelikle parkenin üzerindeki tozları almak gerekir. Bu tozları alırken elektrik süpürgesinin ucunun halı tozu alma şekli olan sert bölümü kaldırılarak daha yumuşak bölümü devreye sokulmalıdır.

Ayrıca elektrikli süpürge ahşap zemin üzerinde kullanılırken bastırılmadan yumuşak bir şekilde toz alınır.

Bu yapılmaz ve evin içindeki her bölge halı süpürülüyormuş gibi davranılırsa ahşap parkelerinizin bir süre sonra çizilmesi işten bile değildir. Çizilmiş parkenin, odanın bütün estetik görüntüsünü bozacağı muhakkaktır.

Toz alma işleminden sonra ahşap yüzey temizliği için kullanılan özel sıvı deterjanların kovadaki suya, tavsiye edilen oranda dökülerek ahşabın bez ile silinmesi uygun olacaktır. Silme işleminde parkede çok fazla ıslaklık kalmaması da önemlidir.

Eğer ıslaklık çok fazlaysa kuru bir mikro fiber bezle bu ıslaklık alınmalıdır. Temizleme işleminde parkelerin çok fazla ıslak olması ahşap yüzey temizliği için doğru bir uygulama değildir.

Daha önce yazısını yazdığım laminat parke temizliği için dikkat edilmesi gerekenler yazımı okuyabilirsiniz.

Ahşap temizleme yöntemleri

blank
Ahşap temizleme yöntemleri

Ahşap yüzey temizliği için marketlerde satılan kimyasalları kullanmak istemiyorsanız evde hazırlayacağınız doğal ürünle de yüzeyleri temizleyebilirsiniz.

Bunun için iki litre sıcak suyun içine iki yemek kaşığı rendelenmiş zeytinyağı sabunu, bir yemek kaşığı çamaşır sodası, bir yemek kaşığı boraks ve biraz da doğal elma sirkesi katılır.

Ahşap yüzey temizliği denilince akla hemen mutfak dolapları da gelir, bu konuda daha önce bilgi verdiğim lake mutfak dolabı temizliği konumu mutlaka okuyun.

Tüm bu malzemelerin karışımı ile yapılan ahşap yüzey temizliği, tamamen doğal yöntemlerle sağlanmış olur.

Ahşap yüzey temizliği nasıl yapılır videolu anlatım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here