Hanımlara Muhteşem Etamin Mutfak Örnekleri

Giyinme Odası Dekorasyonu

Evin Dekoru Nasıl Olmalı?

Benzersiz Şaşırtıcı Mozaik Banyo Tasarımı

Kolay Ahşap Yüzey Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 24 Aralık 2016
632

Ahşap yüzeyler hem ısı tasarrufu açısından hem de estetik açıdan tercih edilir. Ahşap yüzey temizliği için bilinmesi gereken temel uygulamalar dizisine geçmeden önce bu yüzeylerin daha uzun süre yıpranmadan ve parlaklığını kaybetmeden nasıl muhafaza edileceğini söylemek gerekir.

Ahşap yüzeylerin her kısmı aynı oranda kullanılmaz. Bazı bölümler geçiş yerleri olduğu için daha sık kullanılır. Sık kullanılan bu bölümlerin daha fazla yıpranacağı herkesin malumudur.

Bu bölgelere kilim tarzı, mobilyalarınızla ve eşyalarınızla uyumlu, zemini koruyucu amaçlı, estetik parçalar kullanabilirsiniz.

Bu sayede ahşap parkelerinizin çizilme riskini azaltmış olursunuz. Ahşap yüzey temizliği periyodik olarak yapıldığında sizi zorlamayacaktır.

Ahşap parke nasıl temizlenir

Ahşap parke nasıl temizlenir

Ahşap parke üzerinde genellikle cila vardır. Bu cila, parkelerinizin dış etkenlere karşı dayanıklı olmasını sağladığı gibi aynı zamanda parlak bir görüntü vermesi sebebiyle de tercih edilir.

Parke temizliği için öncelikle parkenin üzerindeki tozları almak gerekir. Bu tozları alırken elektrik süpürgesinin ucunun halı tozu alma şekli olan sert bölümü kaldırılarak daha yumuşak bölümü devreye sokulmalıdır.

Ayrıca elektrikli süpürge ahşap zemin üzerinde kullanılırken bastırılmadan yumuşak bir şekilde toz alınır.

Bu yapılmaz ve evin içindeki her bölge halı süpürülüyormuş gibi davranılırsa ahşap parkelerinizin bir süre sonra çizilmesi işten bile değildir. Çizilmiş parkenin, odanın bütün estetik görüntüsünü bozacağı muhakkaktır.

Toz alma işleminden sonra ahşap yüzey temizliği için kullanılan özel sıvı deterjanların kovadaki suya, tavsiye edilen oranda dökülerek ahşabın bez ile silinmesi uygun olacaktır. Silme işleminde parkede çok fazla ıslaklık kalmaması da önemlidir.

Eğer ıslaklık çok fazlaysa kuru bir mikro fiber bezle bu ıslaklık alınmalıdır. Temizleme işleminde parkelerin çok fazla ıslak olması ahşap yüzey temizliği için doğru bir uygulama değildir.

Daha önce yazısını yazdığım laminat parke temizliği için dikkat edilmesi gerekenler yazımı okuyabilirsiniz.

Ahşap temizleme yöntemleri

Ahşap temizleme yöntemleri

Ahşap yüzey temizliği için marketlerde satılan kimyasalları kullanmak istemiyorsanız evde hazırlayacağınız doğal ürünle de yüzeyleri temizleyebilirsiniz.

Bunun için iki litre sıcak suyun içine iki yemek kaşığı rendelenmiş zeytinyağı sabunu, bir yemek kaşığı çamaşır sodası, bir yemek kaşığı boraks ve biraz da doğal elma sirkesi katılır.

Ahşap yüzey temizliği denilince akla hemen mutfak dolapları da gelir, bu konuda daha önce bilgi verdiğim lake mutfak dolabı temizliği konumu mutlaka okuyun.

Tüm bu malzemelerin karışımı ile yapılan ahşap yüzey temizliği, tamamen doğal yöntemlerle sağlanmış olur.

Ahşap yüzey temizliği nasıl yapılır videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
451
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
307
Bunlar da var!
Zebra Perde Modelleri

Zebra Perde Modelleri

30 Haziran 2015
2.578
Maket Uçak Nasıl Yapılır?

Maket Uçak Nasıl Yapılır?

25 Ağustos 2016
2.001
Çocuklar için Paletten Minik Ev

Çocuklar için Paletten Minik Ev

16 Ağustos 2015
6.757
Banyo Dekorasyonu

Banyo Dekorasyonu

22 Ağustos 2015
1.451
Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonu

28 Haziran 2015
2.439
Beyaz Renk ile Dekorasyon

Beyaz Renk ile Dekorasyon

17 Mayıs 2015
1.640
Rustik Yemek Odası Fikirleri

Rustik Yemek Odası Fikirleri

1 Mart 2016
1.733
Kolay Sehpa Boyama Teknikleri

Kolay Sehpa Boyama Teknikleri

15 Mart 2017
1.032