Kışın Evde Tasarruf Yapmanın 5 Püf Noktası

6
975

Evet, artık kış kapıda. Artık kalorifer, soba ya da ısıtıcıları yakmaya başladık bile. Kış ayı kimine göre güzel kimine göre de sevimsiz bir aydır. Ancak bence her mevsimin kendine has özellikleri var ve hepsinin de ayrı bir güzelliği var. Kışın soğuğu faturaların yükselmesi gözünüzü asla korkutmasın. Kışın evde tasarruf yapmanın 5 püf noktası ile karşınızdayız.

Evde tasarruf yapmak aslında dekorasyon fikirleri ile oldukça ilgili. Yapılacak birkaç basit dekorasyon adımı ile çok daha kullanışlı evlere kavuşmak mümkün.

Uygulayacağınız basit yöntemlerle nasıl tasarruf yapıldığına birlikte göz atalım:

Kışın evde tasarruf yapmanın 5 yolu

1Pencereleri ısı yalıtımı güçlendirin!

pencere-isi-izolasyon
Pencere ısı izolasyonu

Kış aylarında pencereden gelecek soğuk havayı engellemek en önemli tasarruftur. Çünkü pencereden gelen soğuk havanın ev ısısını %30 düşürdüğü ispatlanmıştır. Bu nedenle pencereleri macunlamak ya da izolasyon bandıyla önlem almanızı öneriyoruz.

2Kapı altları aparat ile kapatın!

kapi-alti-ruzgarlik-onleme
Kapı altı rüzgarlık önleyici

Evdeki odaların kapılarını kapatmak size fayda sağlar ancak kapı altlarından gelen soğuk havayı da engellemek gerekir. Bu nedenle kapı altları için internette satılan ürünlerden alabilirsiniz.

3Kullanmadığınız odanın kaloriferini kapatın!

kalorifer-petegi-onlemleri
Kalorifer peteği temizliği

Eviniz 3+1 ya da 4+1 gibi büyük bir daire ise, size tavsiyem kullanmadığınız odaların kaloriferlerini kapatın. Böylelikle doğal gaz faturasının gözle görülür şekilde düştüğünü göreceksiniz.

Yalnız burada kullanmadığınız odanın kapı altını da kapatmayı unutmayın. Böylelikle %20-30 oranında ısı ve faturadan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Kalorifer petekleri pislenebilir, bu da faturanıza olumsuz yansır. İşte petek temizliği nasıl yapılır yazımı okuyarak da evde kışın tasarruf yapmanın keyfini sürebilirsiniz.

4Kaloriferlerin önüne eşya koymayın!

blank
Kalorifer önüne eşya koymak yanlış

Genellikle ev dekorasyonu içerisinde de sıklıkla yaptığımız hatalardan olan kalorifer önünü kapatmak kış aylarında asla yapılmaması gereken işlemlerden biridir. Kalorifer önünü eşya ile kapattığınızda, odanız yeterince ısınmayacak ve böylelikle daha çok ısı kaybı yaşanacaktır.

Size tavsiyem en azından kış aylarında ev dekorasyonunuzu kış koşullarına dikkat ederek tasarlayın.

5Dış yalıtım yani mantolama yaptırın!

evde-isi-yalitim-sistemleri
Evde ısı yalıtım sistemleri

İster apartman dairesinde isterseniz de müstakil dairede oturun evinizin dış yalıtımına dikkat edin. Zorunlu hale gelen mantolama uygulamasını evinize yaptırarak hem yazın hem de kışın yaklaşık %30 oranında enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Yaz aylarında sıcak havanın içeri girmesini kış ayların da ise soğuk havanın içeri girmesini engelleyerek önemli derecede tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımda evde tasarruf yapmanın 5 püf noktası hakkında bilgiler sundum. Umarım güzel bir kış geçiririz. Herkese keyifli dekorasyon ve güzel bir mevsim diliyorum 🙂

Kışın evde tasarruf nasıl yapılır?

6 YORUMLAR

  1. Tasarruf yapmak gibi bir alışkanlığımız pek olmasa da dikkat edilecek hassas noktalar var. Aslında ülke olarak kışın çok daha verimli ısınabiliriz. Ancak önce verimliliği artırmamış lazım. Teşekkürler dekordiyon.com 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here