Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?


Kışın soğuğu, faturaların yükselmesi gözünüzü asla korkutmasın. Kışın evde tasarruf yapmanın 13 püf noktasını sizler için araştırdık. Evde tasarruf yapmak konusunda harika bilgiler derledik. Kış ayı kimine göre güzel kimine göre de sevimsiz bir aydır. Ancak bence her mevsimin kendine has özellikleri var ve hepsinin de ayrı bir güzelliği var. Kışın soğuğu faturaların yükselmesi gözünüzü asla korkutmasın. Evde tasarruf yapmanın püf noktaları ile karşınızdayız.


Kışın Evde Tasarruf Yapmanın Sırları

YouTube video

Evde tasarruf yapmak aslında dekorasyon fikirleri ile oldukça ilgili. Yapılacak birkaç basit dekorasyon adımı ile çok daha kullanışlı evlere kavuşmak mümkün. Uygulayacağınız basit yöntemlerle nasıl tasarruf yapıldığına birlikte göz atalım:


Pencereleri Isı Yalıtımı Güçlendirin

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Pencere ısı izolasyonu

Kış aylarında pencereden gelecek soğuk havayı engellemek en önemli tasarruftur. Çünkü pencereden gelen soğuk havanın ev ısısını %30 düşürdüğü ispatlanmıştır. Bu nedenle pencereleri macunlamak ya da izolasyon bandıyla önlem almanızı öneriyoruz.

Kapı Altları Aparat ile Kapatın

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Kapı altı rüzgarlık önleyici

Evdeki odaların kapılarını kapatmak size fayda sağlar ancak kapı altlarından gelen soğuk havayı da engellemek gerekir. Bu nedenle kapı altları için internette satılan ürünlerden alabilirsiniz.


Kullanmadığınız Odanın Kaloriferini Kapatın

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Kalorifer peteği temizliği

Eviniz 3+1 ya da 4+1 gibi büyük bir daire ise, size tavsiyem kullanmadığınız odaların kaloriferlerini kapatın. Böylelikle doğal gaz faturasının gözle görülür şekilde düştüğünü göreceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Karıncalardan Kurtulmanın %100 Kesin Çözümü

Yalnız burada kullanmadığınız odanın kapı altını da kapatmayı unutmayın. Böylelikle %20-30 oranında ısı ve faturadan tasarruf sağlayabilirsiniz. Kalorifer petekleri pislenebilir, bu da faturanıza olumsuz yansır.


Kaloriferlerin Önüne Eşya Koymayın

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Kalorifer önüne eşya koymak yanlış

Genellikle ev dekorasyonu içerisinde de sıklıkla yaptığımız hatalardan olan kalorifer önünü kapatmak kış aylarında asla yapılmaması gereken işlemlerden biridir. Kalorifer önünü eşya ile kapattığınızda, odanız yeterince ısınmayacak ve böylelikle daha çok ısı kaybı yaşanacaktır. Size tavsiyem en azından kış aylarında ev dekorasyonunuzu kış koşullarına dikkat ederek tasarlayın.

Dış Yalıtım Yani Mantolama Yaptırın

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Evde ısı yalıtım sistemleri

İster apartman dairesinde isterseniz de müstakil dairede oturun evinizin dış yalıtımına dikkat edin. Zorunlu hale gelen mantolama uygulamasını evinize yaptırarak hem yazın hem de kışın yaklaşık %30 oranında enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında sıcak havanın içeri girmesini kış ayların da ise soğuk havanın içeri girmesini engelleyerek önemli derecede tasarruf sağlayabilirsiniz.


Dekorasyonla tasarruf etme fikri kulağa hoş gelmektedir. Aslında tasarruf ederken dekoratif zenginliği de hesaba katma diyebileceğimiz bu uygulamalar sayesinde doğal gaz faturasında tasarruf etmek mümkündür. Mantolama ile tasarruf yapılabilir mi, led ampuller ile tasarruf nasıl yapılır, yerden tasarruf sağlama ne anlama gelmektedir? gibi sorulara da cevap almaya çalışacağım.

Dekorasyonla tasarruf etmenin sırları


Dekorasyonla tasarruf etme fikri kulağa hoş gelmektedir. Aslında tasarruf ederken dekoratif zenginliği de hesaba katma diyebileceğimiz bu uygulamalar sayesinde doğal gaz faturasında tasarruf etmek mümkündür. Mantolama ile tasarruf yapılabilir mi, led ampuller ile tasarruf nasıl yapılır, yerden tasarruf sağlama ne anlama gelmektedir? gibi sorulara da cevap almaya çalışacağım.

Dekorasyonla tasarruf etmenin sırları

Dar Alanlar için Yer Kaplamayan Eşyaları Tercih Edin

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Dar alanlar için özel mobilya tercihleri

Dekorasyonla tasarruf etme düşüncesi yalnızca enerji tasarrufu olarak düşünülmemelidir. Mekanlardaki mobilya düzeni ve sıklığı da tasarruf edilmesi gereken başlıklardan birini oluşturmaktadır.

Yerden tasarruf sağlama düşüncesi aynı zamanda oda içi insan trafiğinin rahatlamasına sebep olacaktır. Bunun için az ama fonksiyonel mobilyaları tercih etmeniz durumunda hem sizin için hem de misafirleriniz için dar odalarda geniş boşluklar oluşturabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Feng Shui Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mantolama ile %30 Tasarruf Etmek Mümkün

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Mantolama ile tasarruf sağlama fikirleri

Ülkemiz yoğun kış şartlarının ve soğukların oldukça uzun süreli yaşandığı bölgelere sahiptir. Bu sebeple binalarda mantolama dediğimiz dış cephe kaplaması önemli tasarruf basamaklarından biridir. Mantolama ile tasarruf etmek isteyenlerin mutlaka bu işleri uzman bir ekip ile gerçekleştirmesi gerekir.

Mantolama ile tasarruf etme düşünceniz varsa dış cephe kaplaması için kullanılacak malzemelerin seçimi de önemlidir. Bu malzemelerin kalınlıkları ve kalitesine göre fiyat değişikliği ortaya çıkabilmektedir.

Mantolama için yapılan işçilik de kullanım ömrünü doğrudan etkilemektedir. Strafor sabitleme, file çekme, ince sıva, boyama gibi teknik işlerin titizlikle yapılması sayesinde %30’a kadar yakıt tasarrufu sağlamanız mümkündür.

Dekorasyonla tasarruf etme başlığında değerlendirdiğimiz dış cephe uygulaması sonrasında özellikle binanızın dış dekorasyon kalitesi de artacaktır.

Kombi Bakımı ve Petek Temizliği ile %25 Tasarruf Edin

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Kombi bakımı ve petek temizliği

Kombi bakımını ve petek temizliğini sadece arıza yaptığında ya da doğal gaz faturanız çok geldiğinde gerçekleştiriyorsanız bir daha düşünmeniz gerekir.

Dekorasyonla tasarruf etme kurallarından biri de kış öncesi periyodik olarak kombi bakımı yaptırmaktır. Kombiler zamanla yıpranan parçalara sahiptir. Bu parçaların değiştirilmesi ya da bakımının yapılması ile eski performansını ortaya koyabilir.

Doğal gaz faturasında tasarruf etmek isteyenlerin bu bakımları aksatmadan yapmasında büyük fayda var. Isının doğru iletilmesi kombinin bakımlı olması ile mümkündür.

Aynı miktar doğal gazı yakarak daha çok ısınma yollarından biri de peteklerin havasının alınarak temizliğinin yapılması sayesinde mümkündür. Petek temizliği kombiden gelen sıcak suyun derecesinin tam olarak oda içerisine yansıtılmasını sağlayacaktır.

Kalın Dokulu Perdeler ile Hem Dekoratif Hem De Sıcak Evler!

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Dekorasyonla tasarruf için kalın dokulu perde fikirleri

Kalın dokulu perdeler kullanarak dekorasyonla tasarruf uygulamasının tipik örneklerini ortaya koyabilirsiniz. Özellikle kış günlerindeki soğuk havaların evinize girme yerlerinden biri olan pencerelerdeki bu uygulama ile ciddi oranda tasarruf etmeniz mümkündür.

Kalın perdelerin seçiminde sadece kalınlık sizin için yeterli bir ölçü olmamalıdır. Kalınlığın yanında oda içerisindeki mobilya ve dekorasyon ürünlerini de renk ve desen ağırlığı noktasında hesaba katmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  P1 Modifiye Sprey: Dünyanın En Güçlü Kir ve Leke Sökücüsü

Petek Önünden Eşyaları Alın Tasarruf Sağlayın

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Dekorasyonla tasarruf ile petek önüne eşya koymak yok

Dekorasyonla tasarruf sağlamak isteyenlerin uygulaması gereken kurallardan biri de petek önünde eşya bulundurulmamasıdır. Petekler odanızın ısınmasını sağlayan ısı kaynaklarıdır. Isınan havanın rahat dolaşıma sahip olması ile oda ısısının belirli düzeyde kalması mümkündür.

Bu dolaşımı sağlamak için de petek önünde herhangi bir eşya olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için yazlık ve kışlık oda dekorasyonu da yapabilirsiniz.

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Petek ve duvar arkası yalıtım malzemesi

Bir de petek arkasına alüminyum ısı yalıtım malzemesi koyarak ısının duvar dışına çıkmasının önüne geçebilirsiniz. Dekorasyonla tasarruf için olmazsa olmazlar arasında yer aldığını belirtmek isteriz.

Daha Çok Alan için Daha Çok Depolama Alanı

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Dekorasyonla tasarruf için depolama alanı çözümleri

Depolama alanları evinizdeki dekorasyonla tasarruf etme yollarından biridir. Depolama alanlarının çok olması evinizin rahat ve geniş görünmesini sağlayacaktır. Geniş evlerin insan psikolojisini rahatlatan bir özelliği de bulunmaktadır. Depolama alanı oluştururken de mutlaka atıl olan bölgelerin kullanılması gerekir.

Dekoratif ve Tasarruf Sağlayan LED Ampulleri Deneyin

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Dekorasyonla tasarruf için dekoratif ampul fikirleri

Dekorasyonla tasarruf sağlama yollarından biri de LED ampul kullanımıdır. LED ampuller muadili ampullere göre oldukça tasarrufludur. Daha az tüketim ile daha çok ışık sağlarlar. LED ampul seçiminde de kalite farklılıklarının olduğunu belirtelim. Bazı LED ampullerin ömürleri daha kısa olabilmektedir. Bunu, satın alırken ampul üzerindeki etiketten öğrenebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Fikirleri ile Evdeki Malzemeleri Değerlendir

Kışın Evde Tasarruf Yapmak Mümkün Mü?
Dekorasyonla tasarruf için kendin yap geri dönüşüm fikirleri

Dekorasyonla tasarruf sağlama düşünceniz varsa mutlaka kendin yap fikirlerini de uygulamalısınız. Bu fikirlerin temelinde eski, kullanılmayan ya da az maliyetli malzemeler ile dekoratif özelliği ön planda olan ürünler ortaya koyabilme düşüncesi vardır. Böylece hem kullanacağınız eşyalara daha az para vermiş olursunuz hem de evinize uygun renklerde ve desenlerde malzemeler üreterek dekoratif güzellik oluşturursunuz. Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır merak edenlere…

Sizlere bu yazımda evde tasarruf yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler sundum. Umarım güzel bir kış geçiririz. Daha fazla fikir için Pinterest‘teki örneklere göz atabilirsiniz. Herkese keyifli dekorasyon ve güzel bir mevsim diliyorum 🙂

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Abone ol
Bildir

4 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
4
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x