kiralik-ev-seciminde-dikkat-edilmesi-gerekenler
kiralik-ev-seciminde-dikkat-edilmesi-gerekenler

Özellikle yeni evlenenlerin zorlandığı önemli aşamalardan biri de kiralık ev seçimidir. Bu yazımda ev kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları sizinle paylaşacağım.

Öncelikle kiralamak istediğiniz ev için ayıracağınız bütçeyi belirleyin. Belirlediğiniz bütçenin biraz altında bir miktar ile aramalara başlayın.

Bu size çok beğendiğiniz ve bütçenizin üstünde gibi görünen bir ev olduğunda bütçenizi aşmadan ilk belirlediğiniz fiyatla ev tutma imkanı sağlayacaktır.

Kiralık ev

Yani ayırabileceğiniz miktarın mutlaka bir miktar altında arama işlemin gerçekleştirin. Emlakçılar ile çalışacaksanız onlar size zaten bütçenizin üstünde evleri de göstereceklerdir.

Yeni bir kiralık eve geçme süreciniz varsa sizler için kaleme aldığım yeni eve alışmanın 21 yolu isimli yazımı okumanızı öneriyorum.

Kiralık ev nasıl seçilir?

Kiralık ev seçiminden önce  kriterlerinizi belirlemeniz gerekir. Bütçenin dışında evin oda sayısı, konumu, cephesi, ısıtma sistemi, kaçıncı kat olacağı, müstakil mi daire mi olacağı gibi seçeneklerle ilgili kafanızda bir netlik olması gerekir.

Bütün bu ölçütleri belirlendikten sonra arama işleminde hangi yola başvuracağınızı da bilmelisiniz. Sahibinden mi yoksa emlakçı vasıtası ile mi kiralık ev arayacaksınız?

Sahibinden bulmanız sizi emlakçı için ödeyeceğiniz ücretten kurtaracaktır ancak sahibinden ev kiralamanın da oldukça zor ve uzun bir süreç gerektirdiğini de belirtelim.

Bazen dairenin bir tanıdık vasıtasıyla özellikleri alınıp daire görünmeden kiralanma durumu söz konusu oluyor. Ya da farklı şehirlerde olmanız dolayısıyla internet üzerinden beğendiğiniz evin konumu, iç mekan kalitesi vb. birçok özelliğine dikkat etmeden kiralanması ile karşılaşabiliyoruz.

Bunlar çok zorunlu olmadıkça doğru ev kiralama yöntemleri değildir. Kiralayacağınız evde en az bir yıl kalacağınızı düşünerek ve taşınma gibi maddi manevi ciddi sorunlar içeren süreçleri de hesaplayarak hareket etmenizde fayda var. Bu da evin kiralanmadan önce gezilmesini gerekli kılmaktadır.

Kiralık ev nasıl seçilir?

Atalarımızın söylediği “ev alma komşu al ” kuralını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. Günümüzde site ve apartman hayatının komşuluk ilişkileri her ne kadar sorunlu ise de özellikle çocuklarınızın güvenliği ve yetişmesinde çevre faktörü oldukça önemlidir.

Bu sebeple kiralamayı düşündüğünüz dairenin sosyal yapısı ile komşularınızın durumunu öğrenmekte fayda var. Bunun için yapmanız gereken müstakbel komşularınızdan birkaçının kapısını çalıp daireyi kiralamayı düşündüğünüzü ifade etmeniz yeterlidir.

İlk anda tabii ki komşularınızla ilgili çok fazla bir bilgi elde edemeyebilirsiniz ancak apartmanın genel işleyişi, aidatı, sorunları ile ilgili ufak tefek ip uçları yakalamanız mümkündür.

Kiralık ev için tespitlerinizden biri de evin içinde tamirat gerektiren bir yerin olup olmamasıdır. Bu tip durumlarla sık karşılaşılır ve maalesef ev sahibi – kiracı arasındaki problemlerin önemli bir kısmını oluşturur.

Sizin gözünüzden kaçması muhtemel onarım ya da sorun teşkil edecek ev içi durumların tespiti için evin gezilmesi işlemini en az iki kişi ile gerçekleştirmekte de fayda vardır. Bunlardan biri mutlaka bayan olmalıdır. Bayanların ayrıntıları yakalama gücü erkeklere oranla biraz daha fazladır.

Yeni evlenecekler için hazırladığım mobilya seçimi dersleri yazımı da okumanızı öneriyorum.

Kiralık ev ve kontrat

Kira sözleşmesi ya da kontratı olmadan kiralık ev tutmak doğru değildir. Sözleşme sizin hukuki olarak en önemli güvencenizdir. Sözleşmede sizin istediğiniz ve ev sahibinin istediği her ayrıntı mutlaka belirtilmelidir.

Kiralık ev seçimi

Aksi halde çıkabilecek olumsuz bir durumda canınız sıkılacak ve maddi kayıp yaşayabileceksiniz. Kiralık ev sözleşmesinde genel olarak şu maddelere yer vermelisiniz:

  • Kira tutarı ve kiranın ödeme şekli
  • Kira artış oranı
  • Varsa depozito miktarı
  • Apartman aidat miktarı
  • Evin demirbaşları ve bu demirbaşların arızası ile ilgili maddeler
  • Evin kiralanmadan önceki boya badana durumu ile kira sonundaki boya badana durumu
  • Ortak kullanım alanları varsa bunlarla ilgili uygulamaların mahiyeti
  • Evin eksikleri varsa bunların giderilme süresi ve ücretinin kiradan düşülüp düşülmeyeceği

Bu maddelerin dışındaki özel durumlar da sözleşmede mutlaka belirtilmelidir.

İstediğiniz gibi bir kiralık ev bulmak oldukça zor olsa da isteklerinizin önem derecesine göre ilk sıradakilerini karşılayabileceğiniz bir evi bulmanız dileğiyle.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here