Eve girerken ve evin içindeki bölümler arası geçişlerde kullandığımız kapı kolları modelleri dekorasyonun önemli birer parçasını oluşturmaktadır. Bu yazımda sizlere kapı kolu markaları ve dekorasyonda kapı kollarının önemi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Ev dekorasyonunu bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Dekorasyonda yapılan ufak hatalar göz önünde tutulur ve toplam dekorasyon kalitesi ile ilgili negatif puanlara neden olabilir.

Kaliteyi yakalamak için ayrıntılara önem vermek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Kapı kolları da dekorasyonun ayrıntılarından biridir.

Tasarımsal kapı kolları

Kapı kolu markaları seçiminde dikkat etmeniz gereken en temel özellik kalite ve şıklığın beraber yansıtılmasıdır. Sadece bir özelliği ön planda olan kapı kolları sizi kısa vadede mutlu etse de uzun vadede üzecektir.

Örneğin, sadece kaliteli bir ürün, şıklığı ile kapılarınıza ve diğer mobilya aksesuarlarınıza uyum sağlamıyorsa bu ürünü kullanmanız doğru değildir.

Ya da sadece şıklığı ön planda olan bir ürün kullandığınızda kalitesi sizi kısa süre sonra üzecekse bu ürünü de kullanmanız doğru olmaz.

Kapı kolu markaları arasında birçok firmanın olması kafanızı karıştırabilir. Bu firmalar arasından öncelikle kurumsal kimlikleri, teknik servisi ve müşteri temsilcileri olan firmaları tercih etmeniz gerekir.

Seçtiğiniz kapı kolu modelleri için montaj aşaması da en az seçimdeki kalite titizliği kadar önemlidir. Montajda yapılan hataların kapı kolunun dekoratif özelliklerini geri plana iteceğini belirtmek isterim.

Bu sebeple işini doğru yapan, kaliteli işçiliğe sahip bir usta ile çalışmanız da önem taşımaktadır. Usta tercihinde referanslara göre hareket etmeniz de kaliteli işçiliği bulmanızda önemli bir kriterdir.

Şifreli kapı kolları

Kapı kolu tercihinde rozetli ya da aynalı olması tamamen sizin estetik zevkinize ve kullanacağınız alandaki mobilya dekorasyon uygulamalarına bağlıdır. Klasik mobilyalara sahipseniz size aynalı kapı kollarını tavsiye ediyorum.

Bu kollar, kapı kolu markaları içinde genellikle klasik olarak tabir edilen ürünlerdir. Modern ve minimalist bir çizgi ile dekore edilmiş ortamların kapılarında kullanacağınız kolların rozetli olması sadeliği ve şıklığı beraber getirecektir.

Kapı kolu satın alırken özellikle ana malzemelerinin neler olduğunu ve ana malzeme üzerindeki kaplamaların kalitesini mutlaka sorgulayın.

Darbelere karşı mukavemetli olması kapı kollarının uzun yıllar hizmet etmesini sağlayacaktır.

Kaliteli ve şık bir kapı kolu tercihinde bulunduktan sonra kolun duvarla temasını kesecek kapı tamponu kullanmanız ürünü garanti altına almanızı sağlayacaktır. Zira kolların duvara çarpması ile kısa zamanda deforme olması mümkündür.

Kapı kolları ve kapı temizliği için daha önce kalem aldığım kapı temizliği yazımı okumanızı öneririm.

Koçtaş kapı kolları

Koçtaş kapı kolu modelleri kullanacağınız mekana göre sınıflandırılmıştır. Tuvalet için ve banyo için kullanacağınız kapı kolu modelleri ile oda kapılarında kullanacağınız modellerin farklı olduğunu belirtmeliyim.

Kapı kolları için tek renk ya da çift renk uygulaması vardır. Tek renk kapı kollarını tercih edecekseniz kapılarınızın rengine uygun bir kapı kolunu tercih etmenizde fayda var.

Koçtaş kapı kolu seçenekleri

Çift renk kapı kolları görünüm olarak daha fazla dikkat çeker ancak dekorasyonda dikkati dağıtabilecek niteliği sebebiyle riskli bir kullanıma sahiptir.

Kapı kolu markaları arasında uygun fiyat ve kaliteli ürün tercihinde bulunmak istiyorsanız koçtaş kapı kolu modellerini mutlaka görmelisiniz.

Kale kapı kolları

Kilit ile ilgili her türlü alanda sektörün liderlerinden kale firmasının kendi ürettiği kapı kolu modelleri de dikkate değer tasarım ve kaliteyi sunmaktadır.

Kale kapı kolları parçalarından aynanın alüminyum döküm ya da paslanmaz çelikten üretildiğini belirtelim. Kollar ise alüminyum enjeksiyon döküm, ya da zamak özel döküm ile oluşturulmuştur.

Kale kapı kolları

Kolların rengi de bazı kollarda krom ya da nikel kaplama ile belirlenirken bazı kollarda da elektrostatik toz boya ve vernik ile ortaya çıkmaktadır. Yuvarlak hatlara sahip ya da köşeli ürünleri ile kale kapı kolu modelleri beğeneceğiniz şıklığa sahiptir.

Kapı kolu seçimi ve kapı seçimi birlikte ele alınacak konulardan. Bu noktada daha önce kaleme almış olduğum Amerikan kapı seçimi yazımı okumadan geçmeyin derim.

Sizin için seçtiğim şıklığın ve kalitenin beraber yansıtıldığı kapı kolları örneklerini galeriden inceleyebilirsiniz.

Kapı kolu markaları, modelleri ve örnekleri

 

4 YORUMLAR

  1. Alperen bey form gayet muntazam bir konu hariç..
    Kol markalarından bahsedip ve kale kapıkolu diyorsunuz , kale diye bir kol markası yok ve kale nin kol üretimi de yok (kilitçidir)ve piyasada ahşap kapılar için topuzlu otel tipi kollu kilit hariç anılmaz..
    Neye istinaden boşu doldurup insanları yanıltıyorsunuz..!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here