Kanepe Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +6 Nokta

0
643

Kanepeler salonumuzda mutlaka bulunan parçalardır. Salonlarımız ise işten eve geldiğimizde dinlenmemiz için önemli bir alan oluşturmaktadır. Ayrıca salonlarımız misafirlerimizi de ağırladığımız alandır. Bunun için kanepe seçimi yaparken hem rahat hem de şık kanepeler tercih edilmelidir. Kanepelerin rahat olması ile günün yorgunluğunu atabilir, şıklığı ile de misafirlerimizden beğeni toplayabiliriz. Kanepe seçiminde dikkat edilmesi gerekenler belli başlı hususlar bulunmaktadır.

Kanepe Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

1Odaya Oranlı Kanepe Seçmek

Odaya oranlı kanepe seçimi
Kanepe seçiminde oda büyüklüğüne uygun modeller

Kanepe seçimi yaparken odanızın boyutu çok önemlidir. Odanızın boyutuna göre kanepe seçmeli ve orantıya zarar vermemelisiniz. Eğer ki küçük bir salonunuz varsa küçük kanepeler tercih etmelisiniz. Büyük salonunuz varsa da büyük kanepeler tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü küçük salonlarda büyük kanepelerin kullanılması salonu daraltırken, büyük salonlarda küçük kanepeler kullanılması gereksiz boş alan yaratacaktır. Bu absürt duruma engel olmak için orantılı mobilya tercihi yapmalısınız.

Küçük evler için koltuk takımları içeriğine göz atarak evinize uygun kanepeler tercih edebilirsiniz.

2Orta Sehpa Orantısı Sağlamak

Kanepe orta sehpa oranı
Kanepe ile orta sehpa arasında uygun boşluk olmalı.

Kanepeniz yalnızca odanız ile orantılı olmamalıdır. Aynı zamanda kanepenizin orta sehpa ile orantısı da önem taşımaktadır. Orta sehpanızın çok büyük olup kanepenizin daha küçük kalması orantısızlığa sebep olacaktır. Ayrıca orta sehpanızın çok küçük kanepenizin de çok büyük kalması ayrı bir orantıya sebep olacaktır. Bunun için dekorasyonda önem vermeniz gereken en hassas nokta orantı olmalıdır.

3Tarz Uygun Model Seçmek

Kanepe tarz uyumu
Kanepe seçerken tarz uyumuna dikkat edilmeli.

Kanepenizin evinizin diğer eşyalarıyla uyumlu olması da ayrıca önem taşımaktadır. Kanepelerinizin tarzı evdeki diğer tüm eşyalarıyla uyum olmalıdır. Misal orta sehpanız retro tarzındaysa kanepenizde aynı şekilde retro tarzında olmalıdır. Ya da üniteniz klasik tarzdaysa kanepelerinizde klasik tarzda olmalıdır.

4Uzun Ömürlü Malzeme Seçmek

Uzun ömürlü kanepe
Kanepe seçimi yaparken uzun ömürlü malzemelere yönelin

Koltuk seçimi yaparken kanepelerinizin uzun ömürlü olması da ayrıca önem taşımaktadır. Kaliteli maldan üretimi yapılmış olan kanepeler daha uzun ömürlü olacak ve uzun süre kullanılabilecektir. Kanepelerin uzun ömürlü olmasında hem kanepe iskeleti hem de kanepe kumaşı önem taşımaktadır.

5Kanepe Kolay Temizlenmeli

Kanepe kolay temizleme
Kolay temizlenebilen kanepe modellerine dikkat edin

Kanepe kumaşının yüzeyi de hızlı temizleme özelliğine sahip olmalıdır. Kanepe kumaşı hızlı ve kolay temizlenebilir bir özellikte olmalıdır. Salonlar günlük kullanım alanları oldukları için birçok kazaya da maruz kalabilir. Kolay temizleniyor olması bu açıdan önemlidir.

Leke tutmayan koltuk kumaşları içeriğine tıklayarak kanepe seçerken tercih etmeniz gereken kumaş türlerini inceleyebilirsiniz.

6Kanepeler Ayaklı Olmalı

Ayaklı Kanepe
Kanepe seçerken ayaklı modellere göz atın

Kanepelerinizin ayaklı olması da kolay temizlenmeye ortam hazırlamaktadır. Kanepe altına süpürge ile ulaşılmasını kolaylaştırır ve günlük temizliklerde dahi kanepe altları temizlenmiş olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here